انتشار عکس‌های امانوئل ماکرون در گرماگرم رجزخوانی‌ها برای روسیه واکنش‌برانگیز شد؛ انتقادها به چیست؟

امانوئل ماکرون در حال مبارزه نمایشی با یک بوکسور آماتور در آوریل ۲۰۲۲
امانوئل ماکرون در حال مبارزه نمایشی با یک بوکسور آماتور در آوریل ۲۰۲۲ Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پس از انتشار تصاویری از رئیس جمهوری فرانسه در اینستاگرام، در شبکه‌های اجتماعی چنان سر و صداهایی به راه افتاد که برخی از کاربران این شائبه را مطرح کردند که احتمالا او خود را برای مقابله با ولادیمیر پوتین آماده می‌کند.

آگهی

بیست و هفت کشور عضو اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه و جمعه در نشستی در بروکسل گرد هم آمدند تا راه‌هایی تقویت زرادخانه نظامی خود و تسلیح بهتر اوکراین در مواجهه با تهدید روسیه را بررسی کنند.

شارل میشل، رئیس شورای اروپا پیش از آغاز اجلاس سران در بروکسل (بلژیک) هشدار داد که اروپا «با بزرگترین تهدید امنیتی خود از زمان جنگ دوم جهانی روبرو است.»

رئیس این شورا این را هم خاطرنشان کرد که «زمان آن فرارسیده که اقدامات اساسی و ملموسی برای آمادگی دفاعی خود انجام دهیم.»

بیست و هفت کشور عضو اتحادیه اروپا قرار است در این اجلاس طرحی را که در روز چهارشنبه با هدف استفاده از سود حاصله از مسدود شدن دارایی‌های روسیه در اروپا ارائه شده بود را مورد بحث و بررسی قرار دهند. 

دارایی‌های روسیه در کشورهای عضو اتحادیه اروپا که بیش از ۲۰۰ میلیارد یورو ارزش گذاری شده‌اند در دو سالی که از جنگ در اوکراین می‌گذرد درآمدی حاصل کرده که به گفته جوزپ بورل، مسول ارشد دیپلماسی اروپا بیش از سه میلیارد یورو در سال تخمین زده می‌شود. 

بر اساس این پیشنهاد، استفاده از بخش زیادی (حدود ۹۰ درصد) از این عایدی ضبط شده برای تامین مالی خرید تسلیحات برای کی‌یف مد نظر گرفته شده است.۱۰ درصد باقیمانده نیز به بودجه اتحادیه اروپا برای تقویت قابلیت‌های صنایع دفاعی اوکراین اختصاص خواهد یافت. 

با این حال، برخی از کشورهای اروپایی از عواقب حقوقی و مالی توقیف سودهای حاصله نگران هستند.

همزمانی انتشار عکس‌های ماکرون با روزهای حساس تصمیم‌گیری در اتحادیه اروپا

در همین حال، انتشار عکس‌های رسمی امانوئل ماکرون در حال مشت‌زدن به یک کیسه بوکس با واکنش توام با تحسین و دلهره فرانسوی‌ها مواجه شده است.

عکس‌های امانوئل ماکرون که روز سه‌شنبه توسط عکاس رسمی‌ او در اینستاگرام منتشر شد، سیاه و سفید است و رئیس‌ جمهوری فرانسه را در حین تمرین بوکس و در حالیکه دندان‌هایش به هم میسایند و عضلات دوسر بازوی او قلمبه شده است را نشان می‌دهد.

برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی او را با شخصیت اول سری فیلم‌های «راکی بالبوآ» مقایسه کردند، در حالی که برخی دیگر نسبت به زمانبندی انتشار این تصاویر به دیده تردید نگاه می‌کنند، دلیل آن هم این است که آقای ماکرون به تازگی از اروپا خواسته است تا نسبت به جنگ روسیه علیه اوکراین بزدلی را کنار گذاشته و واکنشی‌تر عمل کنند.

برخی گفتند که این عکس‌ها نشان می‌دهد که او در حال آماده شدن برای رویارویی با ولادیمیر پوتین، رئیس ‌جمهوری روسیه است. 

ناگفته نماند که خود شخص پوتین هم با انتشار عکس‌هایی که برای نشان دادن مهارت‌های ورزشی‌ او طراحی شده‌اند، اصلا غریبه نیست.

یک مجله فرانسوی حوزه زنان با عنوان «Femme Actuelle» تملق بیشتری در توصیف این عکس‌ها به کار بست و نوشت که این‌‌ها عکس‌ها «شوهر بریژیت ماکرون» را با «نگاهی مصمم نشان می‌دهند گویی که می‌خواهد با حریفش وارد نبرد شود ... و چنان مشت محکمی می‌زند که عضله دوسر بازوی او از زیر تی‌شرت مشکی او بیرون می‌زند.»

بقیه مفسران نسبت به این تصاویر ابراز ناراحتی کردند. ساندرین روسو، نماینده سبزهای فرانسه با باز نشر یکی از این عکس‌ها نوشت که این عکس‌ها «شکستی برای ترقی‌خواهی و نشان فقدان درک ارتباطات سیاسی» است.

توئیت ساندرین روسو، نماینده سبزهای فرانسه در مورد انتشار عکس‌های ماکرون در حال مشت‌زنی

پوتین؛‌ استاد صاحب سبک «قدرت‌نمایی‌های» مردانه

جاناتان بوشه-پترسن در روزنامه چپِ میانه‌رو «لیبراسیون» نوشت که این شیوه انتشار عکس‌ها «انتخاب ارتباطی نسبتاً دلسردکننده‌ای» هستند و ترجیح می‌داده که این عکس محصول ویراش یک کاربر گستاخ رسانه‌های اجتماعی باشد تا اینکه عکس رسمی رئیس جمهوری فرانسه باشد.

اریک آنسو، استاد تاریخ در دانشگاه لورن در شبکه اجتماعی ایکس نوشت که این عکس‌ها «بخشی از نرّینگی نئو-پوپولیستی [یا همان قدرت‌نمایی مردانه در سبک عوام‌فریبی جدید] است که برخی از رهبران امروزی به آن علاقه دارند و از استاد صاحب سبک فعلی آن ولادیمیر پوتین نشأت گرفته است.»

پوتین قبلا در حال ماهیگیری، تیراندازی و اسب‌سواری با بالاتنه برهنه، بازی هاکی روی یخ، شکست دادن حریفان خود در جودو و سوار شدن بر تانک‌ها و زیردریایی عکاسی شده است.

ولادیمیر پوتین در حال قدم زدن در کنار یک رودخانه در سیبری با بالا تنه‌ای برهنه به تاریخ ۱۵ اوت ۲۰۰۷
ولادیمیر پوتین در حال قدم زدن در کنار یک رودخانه در سیبری با بالا تنه‌ای برهنه به تاریخ ۱۵ اوت ۲۰۰۷آسوشیتدپرس

البته خود آقای ماکرون هم در طول مبارزات انتخاباتی‌ سال ۲۰۲۲ با انتشار تصویری با پیراهن دکمه‌ باز و سینه‌ مودار روی یک مبل لم داده بود و باعث تعجب مخاطبان شده بود.

آگهی

بریژیت ماکرون سال گذشته در مصاحبه با هفته‌نامه «Paris Match» فاش کرد که رئیس جمهوری فرانسه دو بار در هفته بوکس کار می‌کند و یک بار هم با برای تشویق مردم به ورزش قبل از برگزاری المپیک پاریس با دستکش بوکس عکس انداخته بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حوثی‌ها تنها گروه مورد حمایت ایران با توان بالقوه موشکی تا خاک اسرائیل نیستند

عاملان شایعه مرد بودن بانوی اول فرانسه محاکمه می‌شوند

تصاویر جدید از همسر ولیعهد بریتانیا برای پایان دادن به شایعات منتشر شد