پشت پرده شایعه درگذشت چارلز سوم پادشاه بریتانیا چه بود؟

چارلز سوم پادشاه بریتانیا
چارلز سوم پادشاه بریتانیا Copyright Dita Alangkara/Copyright 2018 The AP. All rights reserved.
Copyright Dita Alangkara/Copyright 2018 The AP. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خبری بعد از ظهر دوشنبه در رسانه‌های روسیه منتشر شد که بسیار سر و صدا کرد: چارلز سوم پادشاه بریتانیا درگذشت. اما این خبر واقعیت نداشت. ماجرا چگونه آغاز شد؟

آگهی

این شایعه وقتی در یک کانال تلگرامی مورد استفاده روزنامه «ودوموستی» که زمانی معتبرترین روزنامه اقتصادی روسیه بود منتشر شد گسترش یافت. در خبر منتشر شده از سوی این رسانه، عکس از چارلز سوم با یونیفورم نظامی استفاده شده بود که روی آن نوشته بودند: چارلز سوم، پادشاه بریتانیا درگذشت.

همین خبر کافی بود تا رسانه‌های دیگر روس نیز به سرعت آن را منتشر کنند از جمله کانال تلگرامی «ریدووکا» که یک کانال تلگرامی حامی کرملین با بیش از ۲.۳۵ میلیون مشترک است.

اما در این بین هیچ اطلاعیه‌ای از سوی کاخ باکینگهام یا بی‌بی‌سی منتشر نشده بود اما کانال تلگرامی «ریدووکا» مدعی سندی با منبع نامشخص بود و می‌گفت که این اطلاعیه از سوی بخش ارتباطات کاخ سلطنتی منتشر شده است. در این سند ادعایی گفته شده بود که پادشاه بریتانیا بعد از ظهر دوشنبه به‌طور غیرمنتظره‌ای درگذشت. تاریخ این سند ادعایی ۱۸ مارس ۲۰۲۴ بود.

سازنده این شایعه مشخص نیست اما به طور دقیق از اعلامیه کاخ باکینگهام درباره مرگ ملکه فقید الگوبرداری شده است.

اما این خبر مسیرهای دیگری را نیز در برخی از کشورهای جهان طی کرد. ابتدا به اوکراین رفت جایی که یک شبکه تلویزیونی معتبر آن را بازنشر کرد. همچنین در تاجیکستان نیز یکی از رسانه‌های اصلی و مستقل آن را منتشر کرد.

در این بین برخی از رسانه‌های روس نیز با تردید به این خبر نگاه کردند به طوریکه سایت روسی گازتا در ابتدا در توییتی نوشت: «چارلز سوم پادشاه بریتانیا درگذشت. این خبر را کاخ باکینگهام گزارش کرده است. پادشاه بریتانیا ۷۵ ساله بود و اخیر به سرطان مبتلا شده بود.» اما این مطلب بعدا ویرایش شد و به آن جمله‌ای با این شرح اضافه شد که «رسانه‌های رسمی بریتانیا چیزی درباره این خبر ننوشته‌اند و به احتمال زیاد خبر دروغ باشد.»

یکی از سردبیران برجسته این رسانه روس نیز در مطلبی گفت که نمی‌تواند بگوید که خبر درست است یا نه. او بعدا در مطلب دیگری مدعی شد که احتمالا وبسایت کاخ باکینگهام «هک» شده است.

در نهایت خبرگزاری دولتی تاس روسیه به همه شایعات پایان داد و نوشت که چارلز سوم همچنان به وظایف رسمی و شرکت در مراسم خصوصی ادامه می‌دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وظایف پادشاه بریتانیا در طول دوره درمان بیماری سرطان بر عهده چه کسی است؟

پادشاه بریتانیا به دلیل ابتلا به سرطان انجام وظایفش را متوقف کرد

آلبوم عکس از سفر پادشاه بریتانیا به فرانسه؛ از دیدار با ماکرون تا ضیافت شام در کاخ ورسای