Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رویترز: حسن نصرالله به قاآنی اطمینان داده است ایران را در جنگ با اسرائیل درگیر نمی‌کند

حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان
حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان Copyright HUSSEIN MALLA/AP
Copyright HUSSEIN MALLA/AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خبرگزاری رویترز به نقل از «هفت منبع» خود گزارش داد فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران در ماه فوریه در سفر به لبنان و گفتگو با دبیرکل حزب‌‌الله تأکید کرده است که ایران مایل نیست پایش به جنگ میان حزب‌الله و اسرائیل کشیده شود.

آگهی

بر اساس گزارش این خبرگزاری که روز جمعه ۱۵ مارس منتشر شده، حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌‌الله لبنان به اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس اطمینان داده است که نمی‌خواهد ایران در جنگ با اسرائیل یا آمریکا درگیر شود.

آقای نصرالله در این ملاقات که پیشتر خبری نشده بود به آقای قاآنی گفته است که «این مبارزه ما است» و «حزب‌الله به تنهایی خواهد جنگید.»

رویترز در گزارش خود به نقل از هفت منبع خود نوشته که آقای قاآنی در سومین سفر خود به لبنان از زمان حمله حماس به اسرائیل در ۷ اکتبر، در مورد مخاطرات درگیر شدن حزب‌الله با اسرائیل در یک جنگ وسیع که می‌تواند به‌شدت به شریک منطقه‌ای ایران آسیب برساند، با حسن نصرالله گفتگو کرده است.

سه منبع از هفت منبع رویترز که بنا به اعلام این خبرگزاری از درون هسته اصلی قدرت در ایران هستند، گفتند احتمال شروع جنگ تمام‌عیار میان اسرائیل و حزب‌الله لبنان، در صورت ادامه حملات این گروه به شمال اسرائیل، در کانون مذاکرات آقای قاآنی و نصرالله بوده است.

این منابع در ادامه گفتند جدای از آسیبی که جنگ تمام‌عیار به حزب‌الله وارد می‌کند، چنین وضعیتی به‌دلیل تشدید تنش، ایران را برای نشان دادن «واکنش شدیدتر و جدی‌تر» تحت فشار قرار خواهد داد.

دو منبع همسو با دیدگاه‌های ایران به رویترز گفته‌اند که تهران و حزب‌الله به عواقب یک جنگ همه‌جانبه در لبنان و احتمال گسترش آن که ممکن است به حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران منجر شود، آگاهی دارند.

رویترز برای تهیه این گزارش با چهار منبع ایرانی، دو منبع منطقه‌ای و یک منبع لبنانی گفتگو کرده است.

دو منبع آمریکایی و یک منبع اسرائیلی به رویترز گفتند که ایران می‌خواهد از آغاز دوباره جنگ اسرائیل و حزب‌الله جلوگیری کند.

دو منبع منطقه‌ای هم گفتند جنگ در لبنان که به‌طور جدی حزب‌الله را تحقیر کند، «ضربه بزرگی» برای ایران خواهد بود، که از آغاز پایه‌گذاری این گروه با حمایت تهران در سال ۱۹۸۲ به‌عنوان «سنگری در برابر اسرائیل» و «حمایت از منافع ایران در منطقه» بوده است.

رویترز در گزارش خود به نقل از سه منبع فلسطینی نوشت که رهبران حماس پس از حمله ۷ اکتبر این گروه به اسرائیل واکنش متفاوتی از ایران را انتظار داشتند.

یک مقام ایرانی به رویترز گفته است در نشستی دو روزه در ایران که آقای قاآنی به همراه حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران ایران با رهبران شماری از گروه‌های شبه‌نظامی در یمن، عراق، سوریه، سه نماینده حزب‌الله لبنان و هیئتی از سوی حوثی‌ها حضور داشتند، حماس شرکت نکرد.

این مقام ایرانی در ادامه گفته است که در پایان این نشست، همه شرکت‌کنندگان توافق کردند که «اسرائیل می‌خواهد جنگ را گسترش دهد و باید از افتادن در این تله خودداری کرد.»

عبدالغنی الاریانی، پژوهشگر ارشد یک اندیشکده در یمن به رویترز گفته است «ایرانی‌ها عملگرا هستند و از گسترش جنگ می‌ترسند.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آقای الاریانی در ادامه گفت اگر اسرائیل تنها بود ایرانی‌ها می‌جنگیدند اما آن‌ها می‌دانند که با گسترش جنگ، پای آمریکا به آن باز خواهد شد.

رویترز به نقل از یک منبع ایرانی خود خبر داد که علی خامنه‌ای، رهبر ایران با توجه به نارضایتی‌های داخلی تمایلی برای ورود به جنگ ندارد.

جمهوری اسلامی ایران با وجود ۴۵ سال دشمنی با اسرائیل، هرگز با این کشور وارد درگیری مستقیم نشده است. هر چهار منبع ایرانی به رویترز گفتند که تهران هیچ تمایلی برای تغییر این سیاست ندارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشته شدن فرمانده ارشد سپاه در حمله هوایی به ساختمانی در کنار سفارت ایران در دمشق

پیشنهاد فرانسه به حزب‌الله لبنان برای عقب‌نشینی از مناطق مرزی با هدف آتش‌بس با اسرائیل

فرانسه، آلمان، ایتالیا و لهستان در زمینه توسعه موشک‌های دوربرد کروز به توافق رسیدند