Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حذف سهمیه اقلیت‌ها در انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان عراق؛ ترکمان‌ها با فهرست مشترک شرکت می‌کنند

عکس آرشیوی از آیدین معروف، عضو دفتر سیاسی جبهۀ ترکمان اقلیم کردستان عراق
عکس آرشیوی از آیدین معروف، عضو دفتر سیاسی جبهۀ ترکمان اقلیم کردستان عراق Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به‌ رغم آنکه ترکمان‌ها کرسی‌های سهمیه اقلیت خود را در پارلمان اقلیم کردستان از دست داده‌اند اما یک رهبر ترکمان روز شنبه اعلام کرد که این اقلیت قومی با فهرستی مشترک در انتخابات آتی پارلمانی شرکت خواهد کرد.

آگهی

آیدین معروف، عضو دفتر سیاسی جبهۀ ترکمان عراق روز شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی به خبرنگاران گفت: «ما به عنوان جبهه ترکمان عراق، چه با لحاظ شدن سهمیه اقلیتی و چه بدون آن، در انتخابات (دهم ژوئن/۲۱ خرداد) شرکت خواهیم کرد؛ مهم حضور ما در رأی گیری است.»

دادگاه عالی فدرال عراق مستقر در بغداد ماه گذشته میلادی با صدور حکمی، ۱۱ کرسی در نظر گرفته شده در پارلمان اقلیم کردستان برای اقلیت‌های قومی و مذهبی را مغایرت با قانون اساسی این کشور دانست و حذف کرد.

این حکم از سوی احزاب اقلیت این منطقه به شدت مورد انتقاد قرار گرفت، چرا که باعث می‌شود این احزاب از داشتن نماینده در پارلمان محروم شوند.

آقای معروف که هم‌زمان وزیر امور اقلیت‌های اقلیم کردستان نیز است در یک کنفرانس خبری تاکید کرد که حکم دادگاه فدرال به منظور ضربه زدن به ساختار اقلیم کردستان صادر شده است.

صدور این حکمِ بحث‌برانگیز همچنین سبب طرح این سوال شده است که اقلیت‌های منطقه اقلیم اساسا در انتخابات پارلمانی شرکت خواهند کرد یا خیر؟

بر اساس سیستم سهمیه، احزاب ترکمان پنج کرسی تضمینی در مجلس داشتند، اما پس از این حکم، آنها باید برای کسب کرسی عمومی با سایرین رقابت کنند.

آیدین معروف با تأکید بر اهمیت حضور متحد ترکمن‌ها، از احزاب سیاسی این اقلیت قومی خواست تا برای بالا رفتن شانس داشتن نماینده در پارلمان با یک فهرست واحد در انتخابات شرکت کنند.

این انتخابات با یک سال و نیم تأخیر در تاریخ ۲۱ خرداد آینده برگزار خواهد شد. برگزاری این انتخابات پیش‌تر به دلیل اختلافات بین احزاب بر سر قانون انتخابات و نیز احکام دادگاه عالی فدرال به تاخیر افتاده بود.

به گزارش رسانه‌های اقلیم کردستان عراق، رای‌گیری برای انتخاب اعضای جدید پارلمان این منطقه تحت نظارت کمیسیون انتخابات فدرال برگزار خواهد شد.

مقامات اقلیم کردستان به دلیل عدم برگزاری به موقع انتخابات، هم در داخل و هم در سطح بین‌المللی مورد انتقادات فزاینده‌ای قرار گرفته‌اند.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حملات پهپادی به مقر پیشمرگه‌های کرد؛ اقلیم کردستان شبه‌نظامیان تحت حمایت بغداد را متهم کرد

پارلمان عراق با تصویب بودجه سالانه به اختلافات با اقلیم کردستان پایان داد

«پیوند پنهانی جمهوری اسلامی و اقلیم کردستان عراق: پای قاچاق میلیون‌ها دلار نفت در میان است»