اوربان برغم انتقادات رهبران اروپا در دیدار با ترامپ: آقای رئیس جمهور بازگرد و برای ما صلح بیاور

عکس آرشیوی از ملاقات ویکتور اوربان با دونالد ترامپ
عکس آرشیوی از ملاقات ویکتور اوربان با دونالد ترامپ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ویکتور اوربان، نخست وزیر دست راستی و ملی‌گرای مجارستان پس از دیدار با رئیس جمهوری سابق ایالات متحده در فلوریدا، از تلاش متحد دیرینه خود دونالد ترامپ برای بازگشت به کاخ سفید حمایت کرد.

آگهی

این ملاقات اواخر روز جمعه انجام شد و آقای اوربان طی آن با دونالد ترامپ بر سر موضوعات مختلف از جمله نامزدی وی برای انتخابات ریاست جمهوری پیش رو در آمریکا گفتگو کرد.

بر اساس گزارش ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ، تاکید بر اهمیت تقویت امنیت مرزها برای حفاظت از حاکمیت کشورها از جمله محورهای گفتگو در میان طیف گسترده‌ای از موضوعات مورد بحث میان دو طرف بود.

ویکتور اوربان مدت‌هاست که با دیگر اعضای اتحادیه اروپا بر سر بسیاری از مسائل از جمله اختصاص بودجه برای کمک نظامی به اوکراین، پیوستن این کشور به این اتحادیه و نیز حفظ روابط اقتصادی کشورش با مسکو پس از تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در سال ۲۰۲۲، اختلاف نظر دارد.

او همچنین اعتقاد دارد که تنها بازگشت دونالد ترامپ، نامزد جمهوری‌خواهان به کاخ سفید است که می‌تواند بن‌بست موجود در جنگ اوکراین را از میان بردارد و صلح را در این کشور به ارمغان بیاورد.

او پس از ملاقات با رئیس جمهوری آمریکا در فلوریدا با انتشار مطلبی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «ما به رهبرانی در جهان نیاز داریم که مورد احترام باشند و بتوانند صلح را به ارمغان بیاورند. او (دونالد ترامپ) یکی از آنهاست!»

ویکتور اوربان در ادامه خطاب به دونالد ترامپ نوشت: «بازگرد و صلح را برای ما بیاور، آقای رئیس جمهور!»

اوربان در حالی اینگونه از دونالد ترامپ تمجید می‌کند که اظهارات اخیر رئیس جمهوری پیشین آمریکا در خصوص تهاجم روسیه به اوکراین و نقش ناتو در حمایت از کشورهای اروپاییِ عضو با موجی از انتقاد‌ها همراه شد.

دونالد ترامپ در جریان یک گردهمایی انتخاباتی در ایالت کارولینای جنوبی گفته بود که روسیه را تشویق خواهد کرد تا با کشورهایی که سهم بودجه نظامی خود در ناتو را پرداخت نمی‌کنند «هر کاری که می‌خواهد بکند.»

این سخنان که به نوعی تشویق روسیه از سوی آقای ترامپ برای حمله به کشورهای اروپایی تعبیر شد واکنش‌های انتقادآمیز تندی را به همراه داشت.

وزیر دفاع لهستان از جمله منتقدان بود که در سخنانی اظهارات دونالد ترامپ را «زیر سوال بردن اعتبار کشورهای متحد» و نیز تضیف پیمان ناتو خواند.

حال آنکه ویکتور اوربان بر خلاف اغلب رهبران اروپایی از بازگشت دونالد ترامپ استقبال می‌کند و آنرا زمینه ساز پایان بحران کنونی ناشی از جنگ در اوکراین می‌داند.

وی که از سوی بسیاری از محافظه‌کاران آمریکایی به دلیل اعمال سیاست‌هایی سخت‌گیرانه در کشورش در زمنیه مهاجرت، پشتیبانی از طرح‌های حمایت خانواده و موضع‌گیری آشکار در خصوص حاکمیت ملی مورد تحسین قرار می‌گیرد، با انتشار ویدیویی در فیس‌بوک به این نکته اشاره کرده است که در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ صلح و امنیت در خاورمیانه و اوکراین حاکم بود.

ویکتور اوربان همواره با دیگر رهبران اروپایی در اتحادیه اروپا بر سر کارزارهای ضد مهاجرتی اختلاف دیدگاه‌ اساسی دارد.

اقدامات دولت آقای اوربان در محدود کردن استقلال قوه قضائیه در کشورش و کنترل بیشتر بر سازمان‌های غیردولتی و رسانه‌ها نیز مدام مورد انتقاد بروکسل قرار می‌گیرد؛ بسیاری از منتقدان این اقدامات بر خلاف روند دموکراسی در مجارستان ارزیابی کرده‌اند.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جدی‌ترین بحران سیاسی طی ۱۴ سال زمامداری اوربان؛ مخالفان علیه دولت مجارستان تظاهرات کردند

ادامه ترکش‌های عفو آزارگر جنسی؛ تظاهرات ده‌ها هزار نفری در بوداپست علیه دولت اوربان

مجارستان تحت فشار برای موافقت با عضویت سوئد در ناتو؛ دومین عقب‌نشینی به اوربان تحمیل می‌شود