Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آمریکا در جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ایران را به اقدامات تنبیهی تهدید کرد

عکس آرشیوی از غنی سازی اورانیوم در ایران
عکس آرشیوی از غنی سازی اورانیوم در ایران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایالات متحده در جلسه روز پنج‌شنبه در جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که متشکل از ۳۵ کشور است، بار دیگر با تهدید به اقدامات بیشتر علیه ایران از تهران خواست تا با بازرسان آژانس همکاری کند.

آگهی

آژانس سال‌هاست در تلاش است تا از ایران درباره منشأ ذرات اورانیومی که در مکان‌های اعلام‌نشده کشف شده، توضیح بخواهد. با این حال به گفته آژانس ایران همچنان از همکاری کامل امتناع می‌کند و به گفته آمریکا، در حال «ممانعت» از پیشبرد فعالیت‌های آژانس است.

با وجود اینکه آمریکا از ارائه قطعنامه علیه ایران خودداری کرده است، دیپلمات‌ها دلیل اصلی این تردید را انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در نوامبر می‌دانند. چنین قطعنامه‌هایی معمولاً باعث خشم ایران شده و اغلب با افزایش فعالیت‌های هسته‌ای تهران پاسخ داده می‌شود.

ایالات متحده در بیانیه‌ای به شورای حکام اعلام کرد: «ما بر این باوریم به نقطه‌ای رسیده‌ایم که خودمان و جامعه بین‌المللی باید جدی‌تر رویکرد جدیدی در مورد چگونگی پاسخ به مانع تراشی‌های مداوم ایران اتخاذ کنیم. نمی‌توانیم به الگوی رفتاری فعلی ایران اجازه دهیم که ادامه یابد.»

اکنون بیش از یک سال از آخرین قطعنامه شورای حکام علیه ایران که خواستار همکاری فوری تهران در تحقیقات مربوط به ذرات اورانیوم بود، می‌گذرد. تهران این قطعنامه را «سیاسی» و «ضدایرانی» خواند، در حالی که تنها چین و روسیه با آن مخالفت کردند.

آمریکا و سه متحد اروپایی اصلی آن یعنی بریتانیا، فرانسه و آلمان، مجدداً با درخواست قطعنامه علیه ایران در جلسه این هفته مخالفت کردند، اما ایالات متحده اعلام کرد که اگر ایران به زودی همکاری لازم را نداشته باشد، اقدام خواهد کرد.

این بیانیه می‌افزاید: «ما بر این باور قاطع هستیم که عدم همکاری ایران، زمینه را برای اقدامات بیشتر شورای حکام، از جمله احتمال صدور قطعنامه‌های اضافی و بررسی مجدد این موضوع که آیا فعالیت‌های ایران بار دیگر با تعهدات پادمانی مطابقت ندارد، فراهم می‌کند.»

در حال حاضر، ایران اورانیوم را تا ۶۰ درصد غنی‌سازی می‌کند که نزدیک به ۹۰ درصد خلوص لازم برای ساخت سلاح هسته‌ای و بسیار فراتر از محدودیت ۳.۶۷ درصدی برجام است. قدرت‌های غربی می‌گویند که هیچ توضیح معتبر غیرنظامی برای غنی‌سازی در این سطح وجود ندارد و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده است که هیچ کشوری بدون ساخت بمب هسته‌ای چنین کاری انجام نداده است.

ایران می‌گوید اهدافش کاملاً صلح‌آمیز است و حق دارد برای مقاصد غیرنظامی تا سطوح بالا غنی‌سازی کند.

ایالات متحده گفت که ایران باید همکاری‌هایی با آژانس از جمله دسترسی «به منظور جمع‌آوری نمونه‌های محیطی ...» در اختیار آژانس قرار دهد و «اکنون باید شروع به انجام این کار کند».

این در حالی است که اگر ایران این کار را انجام ندهد، ایالات متحده از مدیرکل آژانس، رافائل گروسی، می‌خواهد تا «گزارش جامعی» در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران ارائه دهد که بسیار فراتر از گزارش‌های منظم فصلی او باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیروی دریایی ایران برای رزمایش قریب‌الوقوع با روسیه و چین آماده می‌شود

افزایش قدرت جناح‌های طرفدار سلاح هسته‌ای در ایران؛ دیپلمات‌های غربی نگرانند

واکنش ایران به گزارش آژانس درباره افزایش سرعت غنی‌سازی اورانیوم: صحبت تازه‌ای نیست