Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دیدار رافائل گروسی با پوتین در سوچی؛ وضعیت بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا «متزلزل» است

ولادیمیر پوتین، الکسی لیخاچف و رافائل گروسی
ولادیمیر پوتین، الکسی لیخاچف و رافائل گروسی Copyright Kremlin
Copyright Kremlin
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه ۶ مارس در سفر به روسیه با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری این کشور در سوچی دیدار کرد. آخرین دیدار مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با رئیس جمهوری روسیه به اکتبر ۲۰۲۲ باز می‌گشت.

آگهی

به گزارش خبرگزاری دولتی روسیه، آقای گروسی سه‌شنبه عصر وارد روسیه شد و پیش از دیدار با ولادیمیر پوتین در روز چهارشنبه با مقامات روسیه در مورد نگرانی‌ها از وضعیت نیروگاه اتمی زاپوریژیا، بزرگترین نیروگاه اتمی اروپا گفتگو کرد. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بارها درباره این نیروگاه واقع در سرزمین‌های اشغالی اوکراین در جنوب این کشور و احتمال وقوع یک فاجعه اتمی حتی وخیم‌تر از چرنوبیل هشدار داده است.

بنابر بیانیه کرملین، الکسی لیخاچف، مدیر کل آژانس انرژی اتمی روسیه نیز در این دیدار حضور داشت. دولت روسیه بخش‌های ابتدایی گفتگوی میان ولادیمیر پوتین و رافائل گروسی را منتشر کرد، اما جزئیات این دیدار، همچنان در پشت درهای بسته اقامتگاه سوچی رئیس جمهوری روسیه مانده است.

به گزارش کرملین، ولادیمیر پوتین در این دیدار با تاکید بر تعهد روسیه به امنیت نیروگاه‌های هسته‌ای گفت: «ما به همکاری فعالانه با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در چندین زمینه بسیار مهم ادامه می‌دهیم و در این زمینه، جایگاه رهبری بی‌چون و چرای بین‌المللی خود را حفظ می‌کنیم.»

آقای پوتین همچنین از احداث نیروگاه‌های اتمی جدید خبر داد و مدعی شد: «همه این دستاوردهای ما نه تنها در روسیه بلکه در تمام جهان با تقاضای گسترده‌ای مواجه است و ما آماده‌ایم که فناوری خود را با تمام شرکایمان به اشتراک بگذاریم.»

رئیس جمهوری روسیه همچنین از آمادگی برای گفتگو و همکاری در تمام زمینه‌های ضروری خبر داد و تاکید کرد که روسیه «همه اقدامات لازم را برای تضمین امنیت نیروگاه‌ها انجام می‌دهد.»

رافائل گروسی پس از این دیدار در گفتگو با راشاتودی (Russia Today) گفت: «به نظر من، جدا از مسائل تکنیکی، این که رهبران دو کشور در حال مخاصمه به حرف‌های دبیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توجه کنند بسیار مهم است.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آقای گروسی افزود که گفتگو با آقای پوتین «حرفه‌ای و صریح» بود و او فرصت یافت تا نظر خود را، به ويژه در مورد وضعیت نیروگاه زاپوریژیا بیان کند.

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این‌باره گفت: «همان‌‌طور که پیش‌تر چندین‌بار گفته‌ام، وضعیت همچنان بسیار سیال و متزلزل است.»

رافائل گروسی همچنین پس از دیدار با رئیس جمهوری روسیه در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: « درباره امنیت و ایمنی نیروگاه اتمی زاپوریژیا و دیگر چالش‌های جهانی مرتبط با [پیمان] منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه تبادل نظر مهمی داشتیم.»

گروسی پیش از عزیمت به روسیه در وین با تاکید بر «وضعیت شکننده نیروگاه زاپوریژیا» گفته بود که حفظ گفتگو با دوطرف مخاصمه بسیار مهم است.

او همچنین گفته بود که قصد دارد در این سفر درباره «مشکلات فنی» مرتبط با «وضعیت آینده عملیاتی این نیروگاه» گفتگو کند. رافائل گروسی تاکید کرده بود که اگر قرار باشد نیروگاه مجددا راه‌اندازی شود، باید درباره «چگونگی ارزیابی ایمنی» آن گفتگو شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرخش به سوی انرژی پاک و پایدار؛ اروپا به دنبال احیای صنعت هسته‌ای است

نیروگاه هسته‌ای اوکراین؛ مسکو نسبت به «اقدام خرابکارانه» احتمالیِ کی‌یف در زاپوریژیا هشدار داد

اوکراین: روسیه در حال تخلیه کارکنان از نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا است تا آن را منفجر کند