وزیر خارجه چین: تصور آمریکا از چین غیرواقعی است و واشنگتن به وعده‌هایش عمل نمی‌کند

وانگ یی، وزیر خارجه چین
وانگ یی، وزیر خارجه چین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین روز پنجشنبه گفت که تصور ایالات متحده از چین اشتباه است و واشنگتن به این برداشت اصرار دارد. او همچنین افزود که برغم پیشرفت‌هایی که در پی دیدار ماه نوامبر جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و شی‌ جین‌پینگ، رئيس جمهوری چین حاصل شد، واشنگتن هنوز به «وعده‌های خود» عمل نکرده است.

آگهی

آقای وانگ همچنین گفت که تبادلات میان این دو کشور تنها در صورتی قابل برقراری است، که طرفین به یکدیگر احترام گذاشته و به درک درستی از تفاوت‌هایشان برسند.

وزیر خارجه چین در نشست سالانه کنگره خلق چین گفت: «باید به این نکته اشاره شود که برداشت نادرست طرف آمریکایی از چین همچنان ادامه دارد و وعده‌های واشنگتن محقق نشده است. [آمریکا] دائما از روش‌های جدیدی برای سرکوب چین استفاده می‌کند و هر روز بر فهرست تحریم‌های یک‌جانبه‌اش می‌افزاید.»

آقای وانگ افزود که فهرست «جنایت‌هایی» که آمریکا می‌خواهد بگوید که چین آن‌ها را مرتکب شده، «به سطح باورناپذیری رسیده است. این درصورتی است که جو بایدن همچنان به صراحت اعلام کرده بود که ایالات متحده به دنبال یک جنگ سرد جدید، تغییر نظام چین و یا حتی حمایت از استقلال تایوان نیست.

او درباره استقلال طلبان در تایوان نیز گفت: «تاریخ استقلال‌طلبان تایوان را در خود حل می‌کند.»

وانگ در این نشست سالیانه همچنین با اشاره به موضع چین در قبال فناوری هوش مصنوعی گفت که پکن قصد دارد تا پیش‌نویس قطعنامه‌ای را مبنی بر نیاز همزمان به توسعه و ایمنی درباره هوش‌مصنوعی به شورای امنیت سازمان ملل بفرستد.

او افزود: «هوش مصنوعی همیشه باید تحت کنترل انسان باشد.»

تنش‌ها میان دو ابرقدرت از زمان دیدار روسای جمهوری دو کشور در نوامبر گذشته در سن‌فرانسیسکو کمی پایین آمده است. با این حال در آستانه انتخابات سال جاری و احتمال به قدرت رسیدن مجدد دونالد ترامپ، روابط واشنگتن و پکن همچنان پرتنش است.

پکن ادعا می‌کند که ایالات متحده برای مهار و سرکوب فناوری و پیشرفته و صنعتی چین از هیچ اقدامی دریغ نمی‌کند. همچنین ارتش دو کشور در بحبوحه تشدید بحران‌ها در شرق آسیا یکدیگر را از نزدیک زیر نظر دارند.

آقای وانگ گفت: «ما از ایالات متحده می‌خواهیم تا ضمن درک روند تاریخی پیشرفت، به توسعه چین به صورت عینی و منطقی بنگرد و با چین به صورت فعالانه و عملی تعاملات انجام دهد.»

وزیر خارجه چین از سوی دیگر مدعی شد که روسیه و چین پارادایم جدیدی برای روابط میان ابرقدرت‌ها ایجاد کرده‌اند که کاملا با دوران جنگ سرد متفاوت است. او افزود: «این روابط دوجانبه مبتنی بر عدم تعهد، عدم مقابله و عدم مخاصمه با کشور ثالث است.»

وزیر خارجه چین همچنین از توسعه طرح لغو روادید این کشور خبر داد و گفت که اتباع سوئیس، ایرلند، مجارستان، اتریش، بلژیک و لوکزامبورگ از روز ۱۴ مارس می‌توانند بدون دریافت ویزا به چین سفر کنند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

چین در حال حاضر با ۲۲ کشور از جمله تایلند، سنگاپور و مالزی توافقنامه لغو روادید امضا کرده است. این کشور همچنین به صورت یکجانبه به شهروندان کشورهایی مانند آلمان، فرانسه، اسپانیا، هلند و ایتالیا اجازه می‌دهد که بدون نیاز به روادید برای ۱۵ روز به چین سفر کنند.

وانگ یی در سخنان خود همچنین جنگ غزه را «مایه شرم تمدن بشری» خواند و گفت که ضمن ابراز حمایت چین از عضویت کامل «فلسطین» در سازمان ملل متحد گفت: «ما از عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل حمایت می کنیم و از اعضای شورای امنیت می‌خواهیم که از ایجاد موانع برای این هدف دست بردارند. برای دستیابی به راه حل دوکشوری باید جدول زمانی و نقشه راه تهیه شود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا چگونه برای حمله چین به تایوان آماده می‌شود؛ تفاوت آن با تهاجم روسیه به اوکراین چیست؟

تنش‌های چین و ایالات متحده چه تاثیری بر بازارهای جهانی گذاشته است؟

چین: آمریکا «امپراتوری دروغ» است