Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آمریکا از ایران خواست تمام اورانیوم تا ۶۰ درصد غنی‌سازی شده را رقیق کند

پرچم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
پرچم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی Copyright Michael Gruber/Copyright 2021 The AP. All rights reserved.
Copyright Michael Gruber/Copyright 2021 The AP. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه از ایران خواست، تمام اورانیومی را که تا ۶۰ درصد غنی‌سازی کرده است، رقیق کند. این سطح غنی سازی به سطح قابل استفاده در سلاح های هسته‌ای که حدود ۹۰ درصد است، نزدیک است. این درخواست در بیانیه‌ای مطرح که در آن بسیاری از اقدامات هسته‌ای اخیر ایران محکوم شده است.

آگهی

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) هفته گذشته در گزارشی محرمانه به کشورهای عضو اعلام کرد که ذخایر اورانیوم تا ۶۰ درصد غنی‌شده ایران گذشته کمی کاهش یافته است، زیرا ایران بخش بیشتری از مواد با غنی‌سازی بالا را رقیق کرده است.

این گزارش که توسط خبرگزاری رویترز دیده شده، نشان می‌دهد ایران همچنان به اندازه کافی از این مواد در اختیار دارد که در صورت غنی‌سازی بیشتر، برای ساخت دو سلاح هسته‌ای (با توجه به تعریف آژانس) و بمب‌های بیشتر با سطوح غنی‌سازی پایین‌تر کافی باشد.

ایالات متحده در بیانیه‌ای درباره ایران گفت: «تهران باید کل ذخایر ۶۰ درصدی خود را رقیق کند و تولید اورانیوم غنی‌شده با غلظت ۶۰ درصد را به طور کامل متوقف کند.»

مشخص نیست که چرا ایران به رقیق کردن این مواد اقدام کرده است. تهران تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای را تکذیب می‌کند و می‌گوید که حق دارد تا برای اهداف صلح‌آمیز به غنی‌سازی در سطح بالا دست بزند. قدرت‌های غربی می‌گویند توجیهی برای غنی‌سازی در چنین سطوح بالایی برای اهداف غیرنظامی وجود ندارد.

آمریکا در بیانیه خود می‌افزاید: «ما همچنان نگرانی‌های جدی در رابطه با ذخایر اورانیوم با غنی‌سازی بالا که ایران همچنان نگهداری می‌کند داریم.»

این بیانیه افزود: «هیچ کشور دیگری امروزه برای هدفی که ایران ادعا می‌کند، اورانیوم با غنی‌سازی ۶۰ درصد تولید نمی‌کند و اقدامات ایران برخلاف رفتار سایر کشورهای بدون سلاح هسته‌ای عضو پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (NPT) است.»

ایالات متحده همچنین اقدامات مختلف ایران را که بسیاری از آنها توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز مورد انتقاد قرار گرفته است، مانند ممانعت از ورود برخی از بازرسان باتجربه‌تر و متخصص آژانس در سال گذشته، محکوم کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا ایران پس از حمله به اسرائیل گامی به سوی تغییر در دکترین هسته‌ای خود برمی‌دارد؟

ایران درخواست رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای سفر به تهران را رد کرد

گروسی: همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نباید مشروط به انگیزه‌های اقتصادی باشد