پایان گواهی‌نامه‌های مادام‌العمر؛ پارلمان اروپا قوانین صدور مجوز رانندگی را بازنگری کرد

عکس تزئینی
عکس تزئینی Copyright CANVA
Copyright CANVA
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به موجب طرحی اصلاحی که نمایندگان پارلمان اروپا آنرا تصویب کردند، دیگر خبری از گواهینامه‌های مادام‌العمر نیست و دارندگان گواهینامه رانندگی باید پس از پایان مدت اعتبار آن، آزمایش‌های پزشکی را پشت سر بگذارند.

آگهی

نمایندگان پارلمان اروپا طرحی را برای بازنگری در قوانین صدور و اعتبار گواهی‌نامه‌های رانندگی تصویب کردند که  شهروندان اروپایی را ملزم به گذراندن آزمایش‌های پزشکی برای حفظ گواهی‌نامه‌های خود می‌کند.

پیش‌نویس این طرح که قبل از تصویب نگرانی‌هایی را در میان شهروندان اروپایی به ویژه در فرانسه برانگیخته، روز سه‌شنبه از سوی توسط نمایندگان پارلمان اروپا در استراسبورگ مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

این طرح اصلاحی که هدف از آن کاهش تصادفات و کاستن از شمار قربانیان حوادث رانندگی در اروپا اعلام شده روز چهارشنبه در نشست عمومی نمایندگان پارلمان اروپا به رای گذاشته و تصویب شد. 

به گزارش فرانس‌پرس، سالانه بیش از ۲۰ هزار نفر در جاده‌های اتحادیه اروپا در پی تصادفات رانندگی جان خود را از دست می دهند؛ این حوادث همچنین معمولا سالانه بیش از ۱۶۰ هزار مجروح به جا می‌گذارد.

این مصوبه برای اجرایی شدن باید نظر مساعد دولتمردان کشورهای عضو را نیز به همراه داشته باشد.

به موجب این طرح دیگر خبری از گواهینامه‌های مادام‌العمر نیست و گواهینامه رانندگی برای موتورسیکلت، خودرو و تراکتور حداکثر پانزده سال اعتبار خواهد داشت؛ این مدت برای رانندگان کامیون‌ و اتوبوس ۵ سال اعلام شده است.

بر این اساس دارندگان گواهینامه‌ رانندگی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا پس از پایان یافتن مدت اعتبار مدارک خود، لازم است برای تمدید آن آزمون‌های سلامت را پشت سر بگذارند.

کریما دلی، یکی از نمایندگان پارلمان اروپا در این خصوص به خبرگزاری فرانسه گفت که مصوبه  اصلاحی یاد شده به هیچ وجه قصد به دردسر انداختن و آزار شهروندان را ندارد.

وی افزود که به موجب این طرح، کلیه دارندگان گواهینامه رانندگی، نه فقط افراد مسن، ملزم به گذراندن آزمایش بینایی، شنوایی و هوشیاری پس از پایان یافتن اعتبار مدارک خود هستند.

این اصلاحات بخشی از راهبرد تقویت ایمنی جاده‌ای در اروپا است که هدف از آن کاهش ۵۰ درصدی تعداد مرگ و میر و جراحات ناشی از حواث رانندگی در جاده‌ها تا سال ۲۰۳۰ و به صفر رساندن تقریبی مرگ و میر ناشی از تصادفات تا سال ۲۰۵۰ اعلام شده است.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

این طرح مخالفت‌ها و اعتراض‌هایی را نیز در میان برخی شهروندان، گروه‌های اجتماعی و طیف‌های سیاسی به ویژه راست افراطی که آن را «بی‌اساس، هزینه، تبعیض‌آمیز و تحمیلی» خوانده‌اند، برانگیخته است.

انجمن فرانسوی کاربران جاده موسوم به «۴۰ میلیون راننده» این طرح را «خصومتی آشکار با رانندگان» خوانده و محکوم کرده است.

به اعتقاد مسئولان این انجمن، گواهینامه مانند مدارک تحصیلی و دیگر مدارک است که نباید برای دریافت دوباره آن اقدام کرد.

یک عضو این انجمن فرانسوی معتقد است که حفظ گواهینامه رانندگی تنها در صورت رعایت نکردن مقررات راهداری و جاده‌ای باید به خطر بیافتد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فردی که به جرم مستی در حین رانندگی زندانی شده بود از مسئولان محلی آمریکا ۱۲ میلیون دلارغرامت می‌گیرد

استفاده از تلفن همراه در هنگام رانندگی؛ فرانسوی‌ها رکورد خودشان را شکستند

سازمان جهانی بهداشت: سالانه بیش از یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفر در تصادفات جاده‌ای کشته می‌شوند