Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

الهام علی‌اف: اتحادیه اروپا و فرانسه سعی دارند آذربایجان را بدنام کنند

الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان
الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یوروینیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان، رهبران اتحادیه اروپا و فرانسه را به بدن نام کردن کشورش متهم و تاکید کرد که باکو قصد حمله به ارمنستان را ندارد.

آگهی

او در حالی این اظهارات بیان کرد که وزرای خارجه ارمنستان و آذربایجان برای گفتگوهای صلح در برلین، با یکدیگر دیدار کردند.

آقای علی‌اف، روز چهارشنبه در دیدار با یک هیئت اقتصادی آلمانی، اظهارات مقامات اتحادیه اروپا را به عنوان «تهدیدی پنهان علیه آذربایجان» محکوم کرد و گفت کشورش برنامه‌ای برای حمله به ارمنستان ندارد و به مذاکرات صلح متعهد است.

اشاره آقای علی‌اف به سخنان جوزپ بورل، دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا است که ماه گذشته گفته بود «هرگونه نقض تمامیت ارضی ارمنستان غیرقابل قبول خواهد بود و پیامدهای شدیدی برای روابط اتحادیه اروپا با آذربایجان خواهد داشت».

آقا علی‌اف در بخش دیگری از سخنانش امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه را مورد انتقاد قرار داد گفت که تمام این‌ها بخشی از سیاست ضد آذربایجانی فرانسه است که سعی دارد چهره‌ای شرورانه از کشور ما جلوه دهد و نشان دهد که آذربایجان در حال آمادگی برای حمله به ارمنستان است.

جمهوری آذربایجان و ارمنستان از اواخر دهه ۱۹۸۰ میلادی تا کنون درگیری طولانی بر سر منطقه قره‌باغ داشته‌اند. آذربایجان طی حمله‌ای در سپتامبر ۲۰۲۳ توانست کنترل این منطقه را در دست بگیرد. این حمله منجر به فرار بیش از ۱۰۰ هزار ارمنی تبار از این منطقه شد و تنش‌ها در منطقه افزایش یافت.

حدود دو هفته پیش در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ، «الهام علی‌اف» رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان و «نیکول پاشینیان» نخست‌وزیر ارمنستان با میانجی‌گری «اولاف شولتس» صدراعظم آلمان دیدار کردند و تصمیم گرفتند روند صلح را از سر بگیرند و درپی آن وزرای خارجه دو کشور امروز در برلین مذاکراتی را در خصوص دستیابی به توافق صلح پایدار آغاز کردند.

علیرغم این‌ها، وضعیت این دو همسایه همچنان پرتنش است و ارمنستان در اوایل ماه جاری میلادی گزارش داد که چهار تن از سربازانش در درگیری با آذربایجان کشته شدند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

ایروان نگران است که باکو از موفقیت خود در قره باغ استفاده و به ارمنستان حمله کند تا راهی زمینی با منطقه نخجوان ایجاد کند.

با این وجود آقای علی‌اف در آخرین سخنانش اعلام کرده است که کشورش هیچ برنامه‌ای برای حمله ندارد و به مذاکرات صلح متعهد است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرانسه با انعقاد قراردادهای نظامی با ارمنستان قدم در حیاط خلوت روسیه می‌گذارد

آذربایجان خرید پهپاد‌های مسلح و دوربرد از ترکیه را تایید کرد؛ ویژگی‌های متفاوت آکینجی چیست؟

علی‌اف در دیدار با اردوغان: جنگ به حل و فصل مشکل تاریخی قره‌باغ کمک کرد