Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تصویب قانون مقابله با بوم‌کُشی؛ پارلمان اروپا جدی‌ترین موارد تخریب اکوسیستم را جرم‌انگاری کرد

زیستگاه در حال احیاء
زیستگاه در حال احیاء Copyright CANVA
Copyright CANVA
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پارلمان اروپا روز سه‌شنبه به قانون احیای طبیعت چراغ سبز نشان داد تا اتحادیه اروپا به اولین نهاد بین‌المللی تبدیل شود که جدی‌ترین موارد آسیب‌های زیست‌محیطی را در سطح بوم‌کُشی (Ecocide) جرم‌انگاری می‌کند.

آگهی

این قانون با وجود مخالفت‌ راستگرایان تحت حمایت قاطع سوسیالیست‌ها و نمایندگان عضو حزب سبز و با کسب ۳۲۹ رای موافق در مقابل ۲۷۵ رای مخالف و ۲۴ رای ممتنع تصویب شد. این قانون برای تایید نهایی و ابلاغ به کشورهای عضو به شورای اتحادیه اروپا ارسال می‌شود. 

قانون احیای طبیعت هدفِ احیای حداقل ۲۰ درصد از زیستگاه‌های خشکی و دریایی اتحادیه اروپا را تا سال ۲۰۳۰ و تمامی اکوسیستم‌های تخریب شده را تا سال ۲۰۵۰ دنبال می‌کند تا به تدریج آسیب‌های زیست‌محیطی ناشی از تغییرات آب و هوا و فعالیت‌های کنترل نشده انسانی را معکوس کند.

در صورت تایید نهایی این قانون، کشورها دو سال فرصت خواهند داشت تا دستورالعمل به روز شده را که جرایم تخریب زیست‌محیطی را گسترش داده یا تشدید کرده، در قوانین ملی خود لحاظ کنند. 

مطابق متن مصوبه پارلمان اروپا، تخریب اکوسیستم، از جمله از آسیب‌زدن زیستگاه‌ها و قطع غیرقانونی درختان، با مجازات‌های شدیدتر و مجازات‌های زندان مواجه خواهد شد.

حامیان این قانون معتقدند که قوانین فعلی اتحادیه اروپا و کشورهای عضو مجرمان را از ارتکاب جرایم زیست محیطی منصرف نمی‌کند، چرا که جرایم در نظر گرفته بسیار محدود و کم است.

اما در مصوبه پارلمان اروپا، برداشت غیرقانونی آب، آلایندگی کشتی‌ها، گسترش گونه‌های مهاجم بیگانه و تخریب لایه اُزون، به عنوان فعالیت‌های مخرب محیط زیست شناسایی شده و برای افراد حقیقی مانند مدیران عامل و اعضای هیات مدیره شرکت‌های مجرم تا ۸ سال زندان در نظر گرفته شد که این مجازات در صورت فوت فردی تا ۱۰ سال افزایش می‌یابد.  

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید 

نمایندگان راستگرای پارلمان اروپا در تلاش بودند تا با جلب توجه موافقان این قانون به اعتراض‌های کشاورزان در کشورهای عضو اتحادیه اروپا این ادعا را پررنگ کنند که تصویب این قانون موجب دشوارتر شدن فعالیت کشاورزان و افزایش قیمت محصولات کشاورزی خواهد شد، تلاشی که بی‌نتیجه ماند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گاوهای سازگار با تغییرات اقلیمی و با انتشار گاز متان کمتر پرورش می‌یابند

تغییرات آب و هوایی به روایت آمار؛ گرمایش زمین چه تاثیری بر زندگی اروپایی‌ها گذاشته است؟

انرژی زمین‌گرمایشی؛ اروپا چگونه از سفره‌های آبی زیرزمینی گرما تولید می‌کند؟