دولت آلمان «اظهارات یهودستیزانه» در مراسم اختتامیه جشنواره فیلم برلین را بررسی می‌کند

ین راسل، فیلمساز آمریکایی با چفیه فلسطینی بر دوش در فستیوال سینمایی برلین (سمت چپ)
ین راسل، فیلمساز آمریکایی با چفیه فلسطینی بر دوش در فستیوال سینمایی برلین (سمت چپ) Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنان برخی از برندگان جوایز فستیوال سینمایی برلین در محکوم کردن حملات اسرائیل به غزه در اختتامیه برلیناله امسال، از سوی مقامات آلمانی «یهودی‌ستیزانه» قلمداد شده و قرار است مورد بررسی و تحقیق قرار گیرد.

آگهی

سخنگوی دولت آلمان روز دوشنبه گفت که برلین تحقیقاتی را در خصوص آنچه وی طرح «دیدگاه‌های یک جانبه در محکومیت حملات اسرائیل به غزه» در جریان مراسم اهدای جوایز برندگان فستیوال سینمایی برلیناله خواند، آغاز کرده است.

در این مراسم که روز شنبه گذشته برگزار شد، چند تن از برندگان جوایز این فستیوال معتبر سینمایی به دلیل مواضعی که نسبت به جنگ در غزه داشتند به ایراد سخنان «ضدیهود» متهم شدند.

بن راسل، فیلمساز آمریکایی و کارگردان «اقدام مستقیم» یکی از آنها بود که با چفیه فلسطینی بر دوش در این مراسم حضور یافت.

وی در سخانی اسرائیل را به دلیل بمباران باریکه غزه که جمعیتی متراکم از غیرنظامیان در آن تحت محاصره زندگی می‌کنند، به ارتکاب «نسل کشی» متهم کرد.

باسل عذرا، کارگردان و روزنامه‌نگار فلسطینی که به همراه حمدان بلال، یووال آبراهام و ریچل زُر جایزه بهترین مستند را برای «هیچ سرزمین دیگری» از آن خود کرد هنگام دریافت این جایزه مورد تشویق شدید حاضران قرار گرفت و در سخنانی کشتار فلسطینیان به دست اسرائیل را «قتل‌ عام» خواند.

کریستین هافمن، سخنگوی دولت آلمان روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: «غیرقابل قبول است که... برندگان جوایز در این فستیوال اشاره‌ای به حمله تروریستی حماس در ۷ اکتبر نکرده‌ باشند.»

به گفته آقای هافمن، اولاف شولتس، صدراعظم آلمان «موافق چنین رویکردی نیست و معتقد است که نباید اجازه داد این موضع‌گیری‌های یکجانبه جا بیافتد.»

وی افزود: «در هر بحثی که به این موضوع (جنگ غزه) مربوط می‌شود مهم است که رویدادی که مسبب آن بود و درگیری در خاورمیانه را تشدید کرد یعنی حمله هفت اکتبر حماس به اسرائیل را مد نظر قرار داد.»

اظهارات بحث‌برانگیز برخی برندگان جوایز برلیناله در خصوص جنگ غزه همچنین انتقاد‌هایی را متوجه وزیر فرهنگ آلمان و کای وگنر، شهردار برلین کرده که به نوعی از حمله سازمان‌دهندگان این فستیوال سینمایی هستند.

کای وگنر، شهردار برلین در واکنش به صحبت‌های کارگردان فلسطینی و همکارش یووال آبراهام در مطلبی که در شبکه اجتماعی ایکس منتشر شد، هشدار داد: «یهودیستیزی جایی در برلین ندارد و این موضوع در عرصه هنر نیز صدق می‌کند. انتظار دارم مدیریت جدید برلیناله تضمین بدهند که چنین حوادثی دیگر تکرار نمی شود.»

به گفته کریستین هافمن، وزیر فرهنگ آلمان و شهردار برلین قرار است حوادث روی داده در مراسم اختتامیه را به دقت واکاوی کنند و از مدیریت جدید جشنواره بخواهند که اطمینان دهد تا دیگر چنین رویدادهایی رخ ندهد.

آلمان، تحت تأثیر تاریخ جنگ جهانی دوم خود که طی آن میلیون‌ها یهودی توسط نازی‌ها کشته شدند، پس از حمله ۷ اکتبر، در هر شرایطی از اسرائیل حمایت کرده است.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی با استناد به آمار ارائه شده از سوی اسرائیل، شمار قربانیان حمله هفت اکتبر حماس به اسرائیل را یک هزار و ۱۶۰ نفر اعلام کرده که گفته می‌شود اغلب آنها غیرنظامی بوده‌اند.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

از سوی دیگر، نهاد متولی بهداشت در تشکیلات تحت اداره حماس در غزه، تعداد کشته شدگان حملات تلافی‌جویانه اسرائیل را تاکنون ۲۹ هزار و ۷۸۲ نفر بر شمرده که به گفته این منابع اغلب قربانیان را زنان کودکان تشکیل می‌دهند.

جشنواره سینمایی برلین که با نام برلیناله شناخته می شود، هر سال بودجه قابل توجهی را از سوی دولت آلمان دریافت می‌کند.

سخنگوی دولت آلمان در پاسخ به سوالی در خصوص احتمال بازنگری در تخصیص این بودجه پس از حوادث مراسم اختتامیه گفته است که تمرکز اصلی دولت در حال حاضر بر کسب اطمینان از تکرار نشدن چنین حوادثی است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادعای سازمان یهودی: از زمان حمله حماس به اسرائيل، یهودی‌ستیزی در آمریکا ۴۰۰ درصد افزایش یافته

افشای یهودی‌ستیزی سیاستمدار آلمانی در نوجوانی؛ فرماندار ایالت بایرن زیر بار عزل معاونش نرفت

اسرائیل بازرسان سازمان ملل را به «یهودی‌ستیزی» متهم کرد