Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ریشی سوناک از متحدان خواست تا در تصرف دارایی‌های روسیه و انتقال آن به اوکراین جسورتر ظاهر شوند

کاروانی از خودروهای زرهی روسی در امتداد بزرگراهی در کریمه  ۱۸ ژانویه ۲۰۲۲.
کاروانی از خودروهای زرهی روسی در امتداد بزرگراهی در کریمه ۱۸ ژانویه ۲۰۲۲. Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا در مقاله‌ای در نشریه ساندی‌تایمز از متحدان خود خواست تا در گرماگرم تهاجم مسکو به اوکراین «جسورانه‌تر» در زمینه تصرف دارایی‌های روسیه عمل کنند.

آگهی

آقای سوناک از کشورهای گروه هفت (G7) خواست تا «راهی قانونی» و قهری‌تر برای مصادره دارایی‌های مسدود شده دولت روسیه و ثروتمندان آن بیابند و عواید آن را برای کمک به دفاع اوکراین به کی‌یف بفرستند.

نخست وزیر بریتانیا گفت: «ما باید در ضربه‌زدن به اقتصاد جنگی روسیه و در تصرف صدها میلیارد دارایی مسدود شده آن جسورتر باشیم.»

نخست‌وزیر بریتانیا ماه گذشته شخصا به اوکراین سفر کرد و درخواست خود برای کمک بیشتر به اوکراین را تکرار کرد. این کمک‌ها با مخالفت‌های حزبی در ایالات متحده مواجه شده است، بطوریکه دموکرات‌ها بر تامین بودجه پافشاری می‌کنند در حالی که برخی جمهوری‌خواهان نسبت به مفید بودن این هزینه‌‌کردها شک دارند.

دقیقا دو سال از زمان تهاجم تمام عیار روسیه به اوکراین می‌گذرد و طولانی‌تر شدن آن باعث ایجاد دو دستگی بین کشورهای اروپایی و ایالات متحده شده است. درگیری‌ها در شرق اوکراین هم اکنون به دلیل هوای زمستانی تقریباً به بن‌بست رسیده و ارتش‌های روسیه و اوکراین مستاصل شده‌اند.

کشورهای «گروه هفت» و سایر متحدان آن پس از حمله مسکو در فوریه ۲۰۲۲، شروع به مسدود کردن دارایی‌های روسیه کردند. این متحدان از این مسیر حدود ۶۰۰ میلیارد دلار دارایی و سرمایه جمع‌آوری کردند، اگرچه تلاش آن‌ها برای انتقال این پول به اوکراین با موانع قانونی روبرو شده است.

علاوه بر ابهامات قانونی، برخی نیز نگرانی‌هایی در مورد سابقه و آینده اقتصاد اوکراین مطرح کرده‌اند.

اعضای اتحادیه اروپا اواخر ماه گذشته به طور آزمایشی توافق کردند تا بخشی از وجوه جهانی خود، حدود ۲۱۶ میلیارد دلار را از بانک مرکزی روسیه به اوکراین منتقل کنند.

کمیته روابط خارجی سنای آمریکا نیز در اواخر ژانویه لایحه‌ای را پیشبرد که به موجب آن ایالات متحده می‌تواند دارایی‌های روسیه را به نفع اوکراین مسدود کند.

در صورت تصویب این قانون، این اولین باری خواهد بود که ایالات متحده دارایی‌های خارجی یک کشوری که با آن در جنگ نیست را مصادره می‌کند. قانونگذاران گفتند که دولت بایدن از این لایحه حمایت می‌کند.

یک مقام رسمی دولت بایدن ماه گذشته به وبسایت «هیل» در این خصوص گفت که «به طور کلی، ما از داشتن قانونی داخلی که به انعطاف‌پذیری ما برای یافتن بهترین روش برای پایان دادن به تجاوز روسیه در اوکراین و اطمینان از پرداخت خسارت آن توسط روسیه حمایت می‌کنیم.»

هفته گذشته دست‌کم ۵۰۰ هزار دلار از دارایی‌های مسدود شده روسیه در ایالات متحده به اوکراین منتقل شده است که برای اولین بار از طریق استونی صورت پذیرفت.

وزارت دادگستری ایالات متحده در این زمینه گفت، استونی ابتدا این وجوه را باید دریافت ‌کند، چرا که «تحت شرایط فعلی، حقایق این پرونده اجازه انتقال مستقیم به اوکراین را نمی دهد.»

روسیه ۱۳ فوریه به غرب هشدار داد که اگر آمریکا و اتحادیه اروپا صدها میلیارد دلار دارایی روسیه را مصادره کنند، پاسخ مسکو بسیار سخت خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نماینده محافظه‌کار بریتانیایی بخاطر انتساب «اسلامگرایی» به شهردار لندن از حزبش تعلیق شد

جانسون به جای جکسون؛ ترامپ موقع مسخره کردن حواس‌پرتی بایدن دچار فراموشی شد

رهبران گروه ۷ به ایران درباره برنامه هسته‌ای و نیز ارسال موشک به روسیه هشدار دادند