رمضان قدیروف، «عامل نفوذ روسیه» در میان مسلمان؛ پوتین چگونه رهبر چچنی‌ها را به جان غرب انداخت؟

رمضان قدیروف و ولادیمیر پوتین
رمضان قدیروف و ولادیمیر پوتین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

موسسه سلطنتی مطالعات دفاعی و امنیتی (Royal United Services Institute for Defense and Security Studies)، اندیشکده بزرگ بریتانیایی که بیش از ۹۰ سال از آغاز فعالیت آن می‌گذرد، با انتشار گزارشی به ابعاد و اشکال متخلف تهدیدهای روسیه علیه اروپا پرداخت.

تهدیدات استراتژیک علیه ناتو

آگهی

یافته‌های اصلی این گزارش حاکیست که سرویس‌های ویژه روسیه فعالانه به دنبال افزایش قابلیت‌های خود در چندین حوزه هستند تا بتوانند دامنه تهدیدات استراتژیک را علیه اعضای ناتو تا حد امکان گسترش دهند. از جمله تهدیدهای مستمر روسیه، تلاش برای بی‌ثبات کردن جوامع اروپایی است.

بر پایه این گزارش، برای دستیابی به این هدف، روس‌ها به دنبال ایجاد شبکه‌ای از نفوذ گسترده در میان جمعیت چچنی‌ها و مسلمانان ساکن در اروپا و خاورمیانه هستند. برای تحقق این هدف، سرویس‌های اطلاعاتی روسیه، به رمضان قدیروف، رهبر چچن و نفوذ او در میان مسلمانان تکیه کرده است. نویسندگان این گزارش، آقای قدیروف را «عامل نفوذ روسیه» توصیف می‌‌کنند.

یک مثال عینی در این گزارش ذکر شده است: «طرفداری و حمایت از روسیه در میان جمعیت ۶۰ هزار نفری چچنی‌های مقیم فرانسه در حال افزایش است. در جریان شورش‌های سال ۲۰۲۰ که توسط چچن‌ها در دیژون، واقع در شرق فرانسه، سازماندهی شده بود، نمادهای روسی و گرافیتی‌هایی در طرفداری از روسیه همچون "زنده‌باد پوتین" استفاده شد.»

نویسندگان این گزارش تاکید کرده‌اند که کرملین همواره هدفِ کمک به براندازی منافع غرب را دنبال می‌کند و بدون آقای قدیروف قادر به نفوذ در میان چچنی‌ها و مسلمانان نیست؛ جوامعی که بخش قابل توجه آنها مخالف سبک زندگی غربی و ارزش‌های آن هستند. 

ورزش رزمی و شبکه اوباش‌های مجازی

مطابق این گزارش، یکی دیگر از اهرم‌های نفوذ رمضان قدریروف و چچنی‌ها در جوامع اروپایی توسعه باشگا‌ه‌های آموزش «هنرهای رزمی ترکیبی» (MMA) از سال ۲۰۰۷ به این سو بوده است. 

نویسندگان این گزارش برای اثبات ادعای خود عبدالله انزوروف، قاتل ساموئل پتی، معلم فرانسوی، اشاره می‌کنند.

آنها با یادآوری این که آنزوروف عضو یکی از باشگاه‌های هنرهای رزمی ترکیبی در پاریس بوده، یادآوری کردند که آقای قدیروف به او  تبریک گفته و معلم فرانسوی را مقصر دانسته بود. پیامی که به سرعت توسط ترول‌ها (اوباش‌های مجازی) در فضای مجازی همرسانی و تبلیغ شد.  

این گزارش می‌افزاید: «ترول‌ها در حال ارائه تصویری نمادین از آقای قدیروف به عنوان مدافع اسلام در مقابل بدعت‌گذاران غربی که سعی در تخریب ارزش‌های سنتی دارند، هستند. » نمونه اخیرهم ویدئویی است که به طور گسترده در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شد که در آن پسر آقای قدیروف یک زندانی متهم به سوزاندن قرآن را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهد؛ واکنشی به وقایع اخیر در سوئد که چندین مورد قرآن‌سوزی رخ داد.

به ایکس یورونیوز فارسی بپیوندید 

ادامه فعالیت گروه واگنر

یکی دیگر از نتایج این گزارش در مورد تهدیدات غیر متعارف روسیه علیه غرب، ادامه فعالیت واگنر توسط سرویس‌های امنیتی روسیه است. مرگ یوگنی پریگوژین، بنیانگذار این گروه در اوت ۲۰۲۳ به فعالیت این سازمان شبه نظامی پایان نداده است. 

بنا بر اعلام نویسندگان گزارش، فعالیت‌های گروه واگنر به دو بخش تقسیم شده و گروهی در اوکراین مشغول جنگ هستند و گروهی دیگر در آفریقا اما هر دو گروه یک هدف را دنبال می‌کنند: «پاکسازی ارزش‌های غربی و جایگزین کردن آن‌ها با الگوهای مدنظر ولادیمیر پوتین.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادعای آموزش جنگجویان حماس توسط گروه واگنر؛ منافع روسیه از جنگ غزه و اسرائیل در چیست؟

بحران جانشینی رهبر در خط پایان؛ پسر ۲۵ ساله پریگوژین جا پای پدر می‌گذارد

حمله مردان نقاب‌دار در چچن به خبرنگار زن منتقد قدیروف