Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کشف دایناسور متعلق به ۲۴۰ میلیون سال پیش که شبیه «اژدهای افسانه‌ای چینی» است

فسیل دایناسور یافت‌شده
فسیل دایناسور یافت‌شده Copyright National Museums Scotland
Copyright National Museums Scotland
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گروهی از دانشمندان موفق به کشف فسیلی ۲۴۰ میلیون ساله از دوره تریاس در چین شده‌اند که یکی از دانشمندان آن را «اژدهای افسانه‌ای چینی دراز و مار مانند» توصیف کرده است.

آگهی

دورهٔ تریاس یا تریاسه اولین دوره از دوران میانه زیستی در حدود ۲۵۱ تا ۲۰۱ میلیون سال پیش است و کوتاه‌ترین دوره در دوران میانه زیستی محسوب می‌شود.

به گزارش موزه ملی اسکاتلند، این خزنده آبزی ۴.۸ متری از گونه « دینوسفالوسور»ها (با نام علمی Dinocephalosaurus orientalis ) دارای گردنی بسیار بلند و متشکل از ۳۲ مهره مجزا تشکیل شده است.

فسیل جدید که ظاهری شبیه مار دارد و دارای چند باله است، در استان گوئیژو در جنوب چین پیدا شده است.

اولین گونه از یک دینوسفالوسور در سال ۲۰۰۳ یافت شد. با این حال در آن زمان دانشمندان تنها یک جمجمه از چنین موجودی در دست داشتند و حالا کشف فسیلی کاملتر به دانشمندان اجازه داده است تا این موجود عجیب و غریب گردن‌دراز را برای اولین بار به طور کامل تصور کنند.

نیک فریزر، کارشناس علوم طبیعی در موزه ملی اسکاتلند، در این باره می‌گوید: «این یک نمونه دیگر از دنیای عجیب و شگفت‌انگیز تریاس است که همچنان دیرینه‌شناسان را متحیر می‌کند. ما مطمئن هستیم که این موجود به دلیل ظاهر خیره‌کننده‌اش، که یادآور اژدهای افسانه‌ای طولانی و مار مانند چینی است، توجهات را در سراسر جهان به خود معطوف خواهد کرد.»

اژدهای چینی جانوری افسانه‌ای و اساطیری در فرهنگ فولکلور چین است. در باور عامیانه، این اژدها نماد نیروهای قدرتمند طبیعی نظیر توفان، باران و سیل به شمار می‌رود.

دانشمندان می‌گویند این فسیل و همچنین دو فسیل جنین قبلاً کشف شده از یک موجود مشابه، به آنان کمک کرده است تا اطلاعات بیشتری در مورد این تیره دایناسورها کسب کند. آنها در آب زندگی می‌کرده‌اند و احتمالاً برای تخم‌گذاری نیازی به خطر کردن و آمدن در خشکی نداشته‌اند.

تصویر فرضی از دایناسور
تصویر فرضی از دایناسورNational Museums Scotland

در حالی که فسیل جدید شامل یک جمجمه، مهره‌ها، دنده‌ها و اندام‌های ظریف این دایناسور است، با این حال دم این جانور گم شده است. دانشمندان همچنین دستکم چهار ماهی در داخل شکم و همچنین مهره‌های کوچک و استخوان احتمالی اندام پیدا کردند که می‌تواند یک جنین یا بقایای خزنده کوچکی باشد که این موجود خورده است.

بزرگترین جمجمه کشف شده متعلق به این موجود ۲۳ سانتی‌متر طول و بزرگترین دندان به دست آمده از آن حدود ۱.۵ سانتی‌متر طول دارد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

محققان از ایالات متحده، بریتانیا، چین و اروپا به مدت ۱۰ سال است که روی این موجود مطالعه می‌کنند. لی چون، استاد موسسه دیرینه‌شناسی مهره‌داران در چین، در این باره گفت: «در میان تمام یافته‌های خارق‌العاده‌ای که در استان گوئیژو مربوط به دوره تریاس به دست آورده‌ایم، دینوسفالوسور احتمالاً برجسته‌ترین آنها است.»

نتایج مطالعات تازه در نشریه علمی «انجمن سلطنتی ادینبورا» منتشر شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سنگ‌های مقدس که هندوها پرستش می‌کردند تخم‌های دایناسور از آب درآمدند

انقراض دایناسورها؛ «گرد و غبار سیارکی» زمستان مرگبار ۱۵ ساله را روی زمین رقم زد

کشف فسیل ۱۲۵ میلیون ساله از لحظه شکار یک دایناسور توسط پستاندار ماقبل تاریخ