کاخ سفید: آمریکا هیچ نشانه‌ای از ارسال موشک‌های بالستیک ایران به روسیه ندارد

موشک های ایران
موشک های ایران Copyright Vahid Salemi/Copyright 2024 The AP. All rights reserved
Copyright Vahid Salemi/Copyright 2024 The AP. All rights reserved
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جان کربی، سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید در یک نشست مطبوعاتی در روز ۲۲ فوریه گفت که ایالات متحده هیچ اطلاعاتی مبنی بر ارسال موشک‌های بالستیک ایران به روسیه ندارد.

آگهی

آقای کربی همچنین افزود که ایالات متحده نمی‌تواند به‌طور قطعی عرضه‌های احتمالی آینده را رد کند.

نشریه پولیتکو به نقل از کربی گفت: «ما هیچ تاییدی مبنی بر اینکه موشک‌ها واقعا از ایران به روسیه منتقل شده‌اند ندیده‌ایم. اما ما هیچ دلیلی نداریم که باور کنیم این کار انجام نخواهد شد.»

وی همچنین خاطرنشان کرد که کاخ سفید به زودی تحریم‌های جدیدی را علیه ایران در تلافی ارسال تسلیحات به روسیه از جمله پهپادهای انتحاری شاهد اعلام خواهد کرد.

وی گفت: «مشارکت نظامی عمیق ایران با روسیه که البته نه تنها برای اوکراین بلکه برای همسایگان در منطقه و جامعه بین‌الملل مضر است.»

وی تصریح کرد که ایران تعداد قابل توجهی پهپاد، بمب‌های هوایی هدایت شونده و توپخانه در اختیار روسیه قرار داده است، مهماتی که روسیه تا حدی از آن برای حمله به اوکراین استفاده می‌کند.

وی به سخنان یک ماه پیش خود از تریبون کاخ سفید اشاره کرد و گفت که همانطور که گفتم مذاکرات روسیه برای دستیابی به موشک‌های بالستیک نزدیک برد از ایران فعالانه در حال انجام است. 

کربی گفت: «ما تحریم‌های بیشتری را علیه ایران اعمال و گزینه‌های بیشتر را با متحدان و شرکای خود در اروپا و جاهای دیگر هماهنگ خواهیم کرد.»

نیروی هوایی اوکراین پیش از این اعلام کرده بود که هیچ اطلاعاتی درباره دستیابی روسیه به موشک‌های بالستیک از ایران با برد بیش از ۳۰۰ تا ۷۰۰ کیلومتر ندارد.

رویترز در تاریخ ۲۱ با استناد به شش منبع گفته بود که ایران حدود ۴۰۰ موشک بالستیک به روسیه ارسال کرده است. بنابر گزارش‌ها، این محموله‌ها در ژانویه ۲۰۲۴ پس از مذاکرات تهران و مسکو آغاز شد.

یکی از منابع ایرانی ناشناس در این رابطه به خبرگزاری رویترز گفته بود که بعد از به نتیجه رسیدن توافق مربوطه در نشست‌های بین مقامات نظامی و امنیتی ایران و روسیه که اواخر سال گذشته میلادی در تهران و مسکو برگزار شد؛ ارسال این محموله‌ها نیز از اوایل ماه ژانویه امسال آغاز شده است. بر همین اساس، یک مقام نظامی ایران، که همچون سایر منابع مطلع به دلیل حساسیت موضوع نخواست نامش فاش شود، گفته بود که دست‌کم چهار محموله موشک ارسال شده است و در هفته‌های آینده تعداد بیشتری نیز فرستاده خواهد شد. وی از ارائه جزئیات بیشتر خودداری کرد.

دومین مقام مطلع ایرانی نیز به رویترز گفته بود که «محموله‌های بیشتری در کار خواهد بود و هیچ دلیلی برای پنهان کردن آن وجود ندارد. ما اجازه داریم به هر کشوری که بخواهیم سلاح صادر کنیم.»

از سوی دیگر در ۲۱ نوامبر ۲۰۲۳ وال استریت ژورنال گزارش داد که واشنگتن معتقد است ایران آماده ارائه موشک‌های بالستیک کوتاه برد به روسیه است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا: حوثی‌ها با موشک و پهپاد ایرانی تجارت جهانی در دریای سرخ را تهدید می‌کنند

ترامپ: ایران۶۰ روزه می‌تواند به سلاح اتمی دست یابد؛ تهران پیش از حمله موشکی به عین‌الاسد تماس گرفت

ارتش آمریکا یک کشتی حاوی قطعات موشک‌ و سلاح ساخت ایران برای حوثی‌های یمن را توقیف کرد