Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تجهیز حزب‌الله لبنان با موشک و پهپاد؛ اسرائیل در نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل: صبر ما تمام است

Minister of Foreign Affairs, Israel Katz
Minister of Foreign Affairs, Israel Katz Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اسرائیل ضمن هشدار به شورای امنیت سازمان ملل متحد در این باره که ایران به حزب‌الله اسلحه می‌دهد، اعلام کرد: «صبر ما تمام شده است».

آگهی

بنا بر گزارش «جروزالم پست» محموله‌هایی که از سوی ایران برای حزب‌الله فرستاده می‌شوند، شامل قطعات سامانه‌های پدافند هوایی، پهپادها و موشک‌های مختلف هستند.

یسرائیل کاتس، وزیر خارجه اسرائیل طی نامه‌ای هشدار داده است که ایران از زمان آغاز جنگ غزه، به ارسال تسلیحات خود به حزب‌الله از طریق سوریه سرعت بخشیده است.

او روز پنج‌شنبه در نامه‌ای خطاب به شورای امنیت سازمان ملل تأکید کرد که اسرائیل «حق ذاتی برای دفاع از خاک و شهروندانش» دارد.

کاتس همچنین اعلام کرد که ایران بطور فاحش قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت و قطعنامه‌های ۲۲۳۱ و ۱۵۴۰ این نهاد را نقض کرده است.

وزیر امور خارجه اسرائیل در این نامه نوشت: «طی ماه‌های گذشته، در حالی که اسرائیل در جبهه‌های متعدد با درگیری‌های مسلحانه روبرو بوده، ایران سرعت انتقال تسلیحات خود به حزب‌الله را افزایش داده است. ایران این کار را هم از مسیرهای زمینی و با استفاده از نابسامانی‌ها در مرزهای سوریه و لبنان، و هم از طریق هوا و دریا انجام می‌دهد که نقض قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت است.»

این نامه تاکید دارد که ایران محموله‌هایی شامل قطعات سامانه‌های پدافند هوایی، پهپادها (شامل شاهد-۱۰۱ و شاهد-۱۳۶) و موشک‌های مختلف (از جمله مینی ابابیل و رهگیر ضدهوایی ۳۵۸) را در اختیار حزب‌الله لبنان می‌گذارد.

یسرائیل کاتس همچنین اعلام کرد که چند واحد سپاه پاسداران و حزب الله لبنان در روند انتقال تسلیحات مشارکت دارند.

ایران «سر مار» است

وزیر خارجه اسرائیل روز جمعه در پیامی در شبکه «ایکس» به گزارش‌ها درباره این نامه پاسخ داد و نوشت: «ایران سر مار است. ما برای راه حل دیپلماتیک در مناطق شمالی زیاد صبر نخواهیم کرد. اگر اطلاعات مهمی که ما در اختیار شورای امنیت گذاشتیم تغییری در اوضاع ایجاد نکند، برای اقدام دریغ نخواهیم کرد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

در پی حمله مسلحانه سه مرد در کرانه باختری یک اسرائیلی کشته شد

اسرائیل حمله حوثی‌ها در نزدیکی شهر بندری ایلات را رهگیری و خنثی کرد

اسرائیل سفرای کشورهای حامی عضویت فلسطین در سازمان ملل متحد را احضار کرد