دیده‌بان حقوق بشر نسبت به تلاش حکومت‌ها برای سرکوب مخالفان در «خارج از مرزهایشان» ابراز نگرانی کرد

قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی در ترکیه
قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی در ترکیه Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دیده‌بان حقوق بشر روز پنج‌شنبه ۲۲ فوریه اعلام کرد که حکومت‌ها برای سرکوب و ساکت کردن مخالفت‌های سیاسی در میان شهروندان خود در خارج از کشور، دامنه فعالیت‌هایشان را به خارج از مرزهای خود گسترش داده‌اند.

آگهی

این نهاد حقوق بشری که در نیویورک مستقر است در ادامه خواستار حمایت بیشتر کشورها و سازمان‌های بین‌المللی از این افراد و مقابله با «سرکوب فراملی» شد.

دیده‌بان حقوق بشر در گزارش خود به مواردی مانند «کشتن، آدم‌ربایی، استرداد غیرقانونی به کشور، سوء استفاده از خدمات کنسولی، هدف قرار دادن و مجازات دسته جمعی اعضای خانواده و حملات سایبری» اشاره کرده است که این گروه از کشورها علیه مخالفان سیاسی خود در خارج از مرزهای کشور به کار گرفته‌اند.

بنا به این گزارش، برخی از دولت‌ها از سیستم هشدار اینترپل برای هدف قرار دادن غیرقانونی یک شهروند ساکن خارج از کشور سوء استفاده کرده‌اند.

براساس گزارش دیده‌بان حقوق بشر، عربستان سعودی، بحرین، بلاروس و کامبوج از جمله کشورهایی هستند که در ۱۵ سال گذشته کارزارهای سرکوب فرامرزی را هدایت کرده‌اند.

این نهاد حقوق بشری در ادامه اعلام کرد که فعالان حقوق بشر و روزنامه‌نگارانی که در خارج از کشورشان زندگی می‌کنند از جمله افرادی بوده‌اند که هدف سرکوب‌های فراملی قرار گرفته‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر با تأکید بر اینکه این اقدام‌ها، تأثیرات «جدی» بر آزادی بیان داشته، به قتل و قطعه قطعه کردن جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی در ترکیه در سال ۲۰۱۸ اشاره کرده است.

رومن پروتاسویچ، روزنامه‌نگار اهل بلاروس نمونه دیگری از سرکوب فرامرزی است. او در سال ۲۰۲۱ در پی یک عملیات هوایی بازدشت شد.

دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه خود تصریح کرده است که این گروه از کشورها تلاش می‌کنند با تحت فشار قرار دادن خانواده‌های مخالفان، آن‌ها را وادار به سکوت کنند.

بر اساس اعلام دیده‌بان حقوق بشر، پلیس چچن مادر ابراهیم یانگولبایف را که یک کانال تلگرامی ضددولتی را در خارج از کشور اداره می‌کند، ربود و او را به پنج سال و نیم زندان محکوم کرد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد که برخی از کشورها از جمله استرالیا و آمریکا اقداماتی را برای مقابله با سرکوب فراملی انجام داده‌اند.

پلیس استرالیا با راه‌اندازی کارزاری، به شهروندان این کشور آموزش می‌دهد که چگونه با تهدیدهای کشورهای دیگر مقابله کنند. آمریکا نیز قانونی را برای مقابله با سوء استفاده از اینترپل برای اهداف سیاسی تصویب کرده است.

دیده بان حقوق بشر بر این نظر است که باید کارهای بیشتری انجام شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیده‌بان حقوق بشر: صدور حکم اعدام برای توئیت‎‌های انتقادی یعنی سرکوب در عربستان به سطح هولناکی رسیده

هشدار مقام اطلاعاتی آمریکا؛ ایران، چین و روسیه در «سرکوب دیجیتالی» مخالفان متهمان ردیف اول هستند

اعتراف تلویزیونی روزنامه نگار بلاروس؛ اپوزیسیون: تحت فشار گرفته شده و ساختگی است