نتانیاهو پس از گفتگوی ۴۰ دقیقه‌ای با بایدن: تشکیل دولت مستقل فلسطینی پاداش دادن به تروریست‌هاست

بنیامین نتانیاهو
بنیامین نتانیاهو Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل پس از یک گفتگوی ۴۰ دقیقه‌ای با جو بایدن و حضور در جلسه کابینه امنیتی خود، تمامی طرح‌ها برای به رسمیت شناختن دولت مستقل فلسطینی را رد کرد.

آگهی

نتانیاهو در پستی در حساب توییتری خود با اعلام این مطلب اضافه کرد که در جلسه کابینه در این خصوص به صورت مفصل صحبت شده است.

 او در ادامه نوشت: «اسرائيل دستورات بین‌المللی در مورد توافق دائمی با فلسطینی‌ها را رد می‌کند، چنین توافقی تنها از طریق مذاکرات مستقیم بین طرفین و بدون پیش شرط حاصل خواهد شد.» 

او همچنین در ادامه با اشاره به اینکه اسرائيل با مخالفت خود برای به رسمیت شناختن فلسطین ادامه خواهد داد، افزود: «اگر ما چنین کاری کنیم پاداش بزرگی به تروریسم بی‌سابقه‌ای می‌دهیم که در ۷ اکتبر راه افتاد و این کار از هرگونه توافق صلح در آینده جلوگیری خواهد کرد.» 

اظهارات نتانیاهو در حالی مطرح می‌شود که در روزهای اخیر فشارهای بین المللی بر اسرائيل برای به رسمیت شناختن دولت مستقل فلسطینی افزایش یافته است. 

تعدادی از کشورهای اروپایی با توجه به جنگ اسرائيل و حماس تاکید کرده‌اند که تنها راه برقراری صلح و ثبات در این منطقه، به رسمیت شناختن یک دولت مستقل فلسطینی است. 

این در حالی است که کابینه امنیتی اسرائيل با این ایده مخالف هستند و با صراحت بر غیرممکن بودن اجرای این طرح تاکید کرده‌ است. اسموتریچ، وزیر دارایی کابینه اسرائيل که یکی از تندروترین سیاستمداران در این کشور است پنجشنبه شب در جلسه کابینه خواسته بود تا صراحتا ایده تشکیل کشور مستقل فلسطینی از سوی مقام‌های اسرائيلی رد شود. 

اظهارات تازه نتانیاهو در حالی مطرح می‌شود که ویلیام برنز، رئيس سازمان سیا به اسرائيل سفر کرده تا آنطور که رسانه‌های آمریکایی و اسرائيلی گزارش داده‌اند نتانیاهو را برای پذیرش طرح آتش بس و آزادی گروگان‌ها متقاعد کند. 

در حین سفر برنز به اسرائيل بود که بایدن و نتانیاهو گفتگوی مفصل و ۴۰ دقیقه‌ای با یکدیگر داشتند اما در نهایت کابینه اسرائيل بر مخالفت خود با برقراری آتش بس و تشکیل دولت مستقل فلسطینی تاکید کرده است. 

اظهارات نتانیاهو در بحبوحه تنش فزاینده بین او و بایدن بر سر مسائل مهم در مورد جنگ غزه و گروگان‌ها مطرح می‌شود و می‌تواند باز هم اختلافات میان دو طرف را افزایش دهد. 

کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد که بایدن در تماس تلفنی با نتانیاهو بار دیگر بر تعهد بی‌پایان خود برای حمایت از تلاش‌ها در راستیا آزادی هرچه سریعتر گروگان‌ها که بیش از ۱۳۰ روز است در دست حماس گروگان هستند، تاکید کرده است. 

بایدن در این تماس تلفنی همچنین از اسرائیل خواسته تا اقداماتی را انجام دهد تا اطمینان حاصل شود که کمک‌های بشردوستانه به غزه می‌رسد و ارتش اسرائیل طرحی برای محافظت از غیرنظامیان فلسطینی در طول عملیات نظامی برنامه ریزی شده خود به رفح ارائه می‌دهد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در ادامه بیانیه کاخ سفید آمده است: «رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر همچنین درباره وضعیت غزه و فوریت اطمینان از رسیدن کمک‌های بشردوستانه به غیرنظامیان فلسطینی که نیاز مبرم دارند، گفتگو کردند». 

کاخ سفید همچنین اضافه کرده که بایدن در گفتگوی خود با نتانیاهو با اشاره به وضعیت رفح تاکید کرده که عملیات نظامی نباید بدون برنامه‌ای معتبر و قابل اجرا برای تضمین امنیت و حمایت از غیرنظامیان در این منطقه ادامه یابد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسرائيل ویدیویی از یحیی سنوار در تونلی در نوار غزه منتشر کرد

رئيس سازمان سیا: کلید امنیت اسرائيل و منطقه مواجهه با ایران است

رئيس اطلاعات ارتش اسرائيل به دلیل «شکست اطلاعاتی در حمله حماس» از سمت خود کناره‌گیری کرد