وزیر خارجه سوئد: با امیرعبداللهیان درباره پرونده برنامه‌ریزی برای قتل یهودیان گفتگو کردم

وزیر خارجه سوئد
وزیر خارجه سوئد Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

توبیاس بیلستروم، وزیر خارجه سوئد می‌گوید در مورد گزارش‌ها پیرامون طرح ایران برای قتل یهودیان در خاک سوئد با همتای ایرانی خود گفتگو کرده است.

آگهی

رادیو سوئد هفته گذشته از اخراج یک زوج ایرانی از خاک سوئد به دلیل برنامه‌ریزی برای «قتل یهودیان» در سال ۲۰۲۱ خبر داده بود. نام این دو نفر مهدی رمضانی و فرشته صانعی فرید گزارش شده است. 

در گزارش رادیو سوئد آمده بود که این زوج خود را به عنوان اتباع افغانستان معرفی کرده بودند و از سوئد درخواست پناهندگی کردند. 

آنها در ماه آوریل ۲۰۲۱ به ظن «توطئه برای ارتکاب جنایت تروریستی» بازداشت شدند. با این حال آنها به دلیل عدم وجود مدارک کافی تحت تعقیب قرار نگرفتند هرچند به عنوان «تهدیدی امنیتی» شناخته شدند و به همین دلیل در سال ۲۰۲۲ از سوئد اخراج شدند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ماموران ایران در خاک سوئد برای قتل اتباع سوئدی برنامه‌ریزی کرده بودند، اینکه این شهروندان اصالت یهودی داشتند باعث می‌شود که ما موضوع را خیلی جدی بگیریم.
وزیر خارجه سوئد

مهدی رمضانی و فرشته صانعی فرید اتهام‌های مطرح شده علیه خود را رد کرده بودند. 

وزیر خارجه سوئد گفت: «ماموران ایران در خاک سوئد برای قتل اتباع سوئدی برنامه‌ریزی کرده بودند، اینکه این شهروندان اصالت یهودی داشتند باعث می‌شود که ما موضوع را خیلی جدی بگیریم.»

توبیاس بیلستروم افزود که در گفتگو با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران نگاه استکهلم به موضوع را تشریح کرده و نسبت به تاثیر آن بر روابط تهران و استکهلم هشدار داده است. 

وزیر خارجه سوئد افزود که قصد دارد در این مورد با همتایان خود در اتحادیه اروپا نیز گفتگو کند. 

رادیوسوئد در گزارش خود به نقل از منابعی خبر داده بود که مهدی رمضانی و فرشته صانعی فرید عاملان سپاه پاسداران جمهوری اسلامی بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توضیحات خواهر دیپلمات سوئدی به یورونیوز درباره نحوه تماس با او در اوین: یوهان مهره بازی سیاسی شده

پارلمان ترکیه بالاخره درخواست سوئد برای پیوستن به ناتو را تایید کرد

دادگاه تجدیدنظر سوئد حکم حبس ابد حمید نوری را تایید کرد