Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حمله سایبری به سایت مجلس ایران؛ ممنوعیت ورود خبرنگاران و از کار افتادن سیستم رای‌گیری الکترونیکی

مجلس شورای اسلامی
مجلس شورای اسلامی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در ادامه حوشی مربوط به حمله سایبری و هک سایت و سامانه‌های داخلی مجلس ایران، از ورود خبرنگاران رسانه‌های مختلف به مجلس شورای اسلامی جلوگیری شد.

آگهی

این اتفاق یک روز پس از انتشار گزارش‌ها درباره هک شدن سرورهای مجلس شورای اسلامی که از سوی گروهی به نام «قیام تا سرنگونی» که نزدیک به سازمان مجاهدین خلق است رخ می‌دهد. این گروه سایبری روز سه‌شنبه با حمله سایبری تصاویری از مسعود و مریم رجوی را روی سایت «خانه ملت» قرار داده و همچنین با انتشار اسنادی از جمله فیش حقوقی نمایندگان از نفوذ سایبری به زیرساخت‌های قوه مقننه ایران خبر داده بودند.

صبح روز چهارشنبه اداره اخبار مجلس شورای اسلامی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که به دلیل اختلال در برخی از سامانه‌های داخلی مجلس از جمله بخش‌های مربوط به تردد و سیستم‌های رایانه‌ای و اینترنت، امکان ورود خبرنگاران به صحن بهارستان ممکن نیست. 

همچنین تصاویری که از سوی رسانه‌های داخلی منتشر شده نشان می‌دهد که جلسه امروز مجلس به دلیل از کار افتادن سیستم رای‌گیری الکترونیکی با مشکلاتی رو به رو شده است. از آن جمله سیستم رای‌گیری در جلسه امروز برخلاف همیشه که به صورت الکترونیکی صورت می‌گرفت، با قیام نمایندگان برگزار شده است. 

روزنامه کیهان هم روز چهارشنبه در مقاله‌ای به این حمله سایبری پرداخت و هدف آن‌را «لجن‌مال کردن انتخابات از مسیر بی‌اعتبار کردن مجلس» خواند. این روزنامه تندرو در گزارش خود اتفاقات روز گذشته را به سرویس‌های جاسوسی سیا و موساد مرتبط دانست. کیهان همچنین در این گزارش با حمله به رسانه‌های فارسی زبان خارج از کشور و همچنین اصلاح طلبان داخلی مدعی شد که اسنادی تحریف شده از این هک در رسانه‌ها منتشر شده و اضافه کرده که «یک مجموعه مافیایی از مخالفان خارجی و وطن‌فروشان داخلی با همراهی یکدیگر تلاش می‌کنند نیروهای انقلاب را به یکدیگر بدگمان کنند و آنها را به جان یکدیگر بیندازند. 

گروه سایبری «قیام تاسرنگونی» پیش از این هم حملات مشابه سایبری را به زیرساخت‌های نهادهای دولتی جمهوری اسلامی انجام داده و تصاویری از رهبران سازمان مجاهدین خلق مانند مریم و مسعود رجوی را منتشر کرده بود. این گروه همچنین در هر یک از این حملات به اسنادی از نهادهای جمهوری اسلامی دست یافته که آنها را منتشر کرده است. 

با این حال برخی از منتقدین و کارشناسان اینترنت در مواردی بر صحت این اسناد تردید وارده کرده و آنها را مبهم توصیف کرده‌اند. هک این سرورها در آستانه انتخابات مجلس صورت گرفته است که قرار است ۱۱ اسفند یعنی کمتر از سه هفته دیگر برگزار شود. 

رسانه‌های ایران به نقل از نمایندگان درباره جلسه امروز مجلس گزارش داده‌اند که در این نشست بر اساس بررسی‌های انجام شده مشخص شده که برنامه‌ریزی‌ها برای حمله به سایبری به سایت مجلس از مدت‌ها قبل صورت گرفته است. هادی بیگی نژاد نماینده ملایر در مجلس در این خصوص به رسانه‌ها گفته است: «فرد یا افرادی در داخل کشور که در سیستم مجلس نفوذ داشته‌اند و از جزئيات کار در سیستم مطلع بوده‌اند در این حمله سایبری نفش موثری داشته‌اند.»

این نماینده مجلس همچنین افزوده که این حمله سایبری توسط سازمان مجاهدین خلق صورت گرفته است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سازمان مجاهدین خلق به صورت مستقیم مسئولیت این حملات را برعهده نگرفته و مشخص نیست که این هکرها مستقیما به این سازمان مستقر در آلبانی وابسته است یا این گروه تنها از هکرها حمایت می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارش‌ها از وقوع انفجار و آتش‌سوزی در غرب استان تهران

گزارش مایکروسافت از عملیات سایبری ایران؛ هکرهای ایرانی می‌توانند انتخابات آمریکا را «تهدید» کنند

حمله سایبری «یک گروه طرفدار کرملین» به وب‌سایت پارلمان اروپا مهار شد