Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

سفیر ایران در سازمان ملل: ارتباط ما با گروه مقاومت در خاورمیانه را می‌توان با ناتو مقایسه کرد

امیر سعید ایروانی، سفیر و نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل
امیر سعید ایروانی، سفیر و نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امیر سعید ایروانی، سفیر و نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل اذعان کرد که ایران گروه‌های فلسطینی را تسلیح و تقویت می‌کند و علاوه بر حمایت مالی به آن‌ها آموزش هم می‌دهد. با این حال وی تصریح کرد تهران حوثی‌ها را تسلیح نکرده ولی آن‌ها را برای توقف اقدامات خود در دریای سرخ «تشویق می‌کند»

آگهی

وی در گفت‌وگو با شبکه ان‌بی‌سی آمریکا در پاسخ به سوالی درباره نقش ایران در حمله هفت اکتبر ۲۰۲۳ به اسرائیل گفت: «ما در این تصمیم مشارکتی نداشتیم. این یک تصمیم فلسطینی و عملیاتی فلسطینی بود. ما هیچ نقشی در آن نداشتیم.»

وی در عین حال گفت که ایران از «مقاومت» علیه اسرائیل و غرب در خاورمیانه حمایت می‌کند.

وی افزود: «درباره فلسطین ما سلاح می‌فرستیم، آن‌ها را آموزش می‌دهیم، آن‌ها را قدرتمند می‌کنیم اما درباره جنبش مقاومت در منطقه، با آن‌ها هماهنگی، همکاری و رایزنی داریم و شاید کمی تامین مالی نیز بکنیم.»

با این حال ایروانی تسلیح حوثی‌های یمن را رد کرد و گفت: «حوثی‌ها هشت سال است که در جنگ هستند و تجربیات زیادی دارند و در عین حال سلاح‌های خودشان را دارند.» سفیر ایران در سازمان ملل در عین حال تصریح کرد که ایران حوثی‌ها را برای توقف اقدامات خود در دریای سیاه «تشویق می‌کند». وی گفت انتظار ما این است که طرف مقابل نیز اسرائیل را برای توقف اقدامات خود «تشویق کند».

نماینده ایران در سازمان ملل پیش‌بینی کرد در صورت برقراری آتش بس در نوار غزه، حملات شبه نظامیان تحت حمایت تهران در سراسر منطقه متوقف شود. وی یادآور شد که جمهوری اسلامی از چنین آتش‌بسی در صورتی که پایدار باشد و اجازه بازسازی غزه را بدهد حمایت می‌کند.

وی اضافه کرد که اگر «طرف مقابل» شرایط حماس را بپذیرد که شامل آتش‌بس دائمی و خروج نیروهای اسرائیلی از غزه می‌شود، گفت‌وگوها بر سر گروگان‌ها به نتیجه خواهد رسید.

آقای ایروانی همچنین ارتباط ایران با گروه‌های «مقاومت» در منطقه خاورمیانه را چیزی شبیه به «ناتو»  و به مثابه یک «پیمان دفاعی» توصیف کرد که طی آن هم‌پیمانان ایران از قدرت تصمیم و انتخاب برخوردارند و اینگونه نیست که از طریق تماس تلفنی دستور بگیرند.» 

با این حال این نماینده جمهوری اسلامی در پاسخ به سئوالی دیگر افزایش احتمال وقوع جنگ در منطقه را تائید کرد. او بار دیگر تاکید کرد در صورت حمله آمریکا به خاک ایران یا منافعش در منطقه یا به افراد ایرانی درهر کجای دنیا، تهران حق دفاع و واکنش را برای خود محفوظ می‌دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دو انفجار مرگبار در ایالت بلوچستان پاکستان یک روز قبل از انتخابات رخ داد

نشانه‌های «تجدید حیات حماس» در باریکه غزه برغم ادامه حملات اسرائيل

افزایش اختلاف میان سران حماس در مورد توافق آتش‌بس؛ وزیر خارجه آمریکا بار دیگر عازم منطقه شد