Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بایدن: پایگاه‌های سپاه و شبه‌نظامیان وابسته در عراق و سوریه را هدف قرار دادیم؛ پاسخ آمریکا تمام نشده

پرواز جنگنده‌های آمریکایی برای حمله به اهدافی در سوریه و عراق
پرواز جنگنده‌های آمریکایی برای حمله به اهد��فی در سوریه و عراق Copyright CENTCOM
Copyright CENTCOM
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جنگنده‌ها و بمب‌افکن‌های آمریکا شب گذشته ۲ فوریه (۱۳ بهمن) ده‌ها پایگاه متعلق به شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در سوریه و عراق را هدف قرار دادند.

آگهی

ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده در بیانیه‌ای گفته است در «اولین لایه» از واکنش تلافی‌جویانه خود، به بیش از ۸۵ هدف با ۱۲۵ موشک نقطه‌زن، بمب‌های دقیق و هدایت‌شونده حمله کرده است.

بنابر اعلام سنتکام، در این رشته حملات اهدافی از جمله ستاد فرماندهی و کنترل، مراکز اطلاعاتی، انبار راکت‌ها و موشک‌ها، پایگاه‌های نگهداری پهپاد و مهمات و سایر تأسیسات مرتبط با شبه‌نظامیان یا نیروی قدس سپاه پاسداران مورد اصابت قرار گرفته است.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، در بیانیه‌ای گفت: «امروز عصر، تحت هدایت من، نیروهای نظامی ایالات متحده پایگاه‌هایی در عراق و سوریه را که سپاه پاسداران و شبه‌نظامیان وابسته برای حمله به نیروهای آمریکایی استفاده می‌کردند هدف قرار دادند.»

وی با بیان اینکه «پاسخ ما از امروز آغاز شد»، گفت: «این حملات در زمان‌ها و مکان‌هایی که ما انتخاب می‌کنیم ادامه خواهد یافت. همه کسانی که ممکن است به دنبال آسیب زدن به ما باشند این را بدانند: اگر به یک آمریکایی آسیب بزنید، ما پاسخ خواهیم داد.»

پیشتر او و همچنین دیگر رهبران ارشد ایالات متحده تصریح کرده بودند که هرگونه واکنش آمریکا تنها یک حمله نیست، بلکه یک «پاسخ چندمرحله‌ای» در طول زمان خواهد بود.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، با بیان اینکه این اهداف «بر اساس شواهد واضح و غیرقابل انکار با حملات به پرسنل آمریکایی در منطقه ارتباط داشتند» گفت: «آنها با دقت انتخاب شدند تا از تلفات غیرنظامیان جلوگیری شود.»

مطابق اعلام مقامات ارتش امریکا در این حمله از بمب‌افکن‌های دوربرد و راهبردی «بی۱» که از خاک ایالات متحده به پرواز درآمده بودند کمک گرفته شده بود.

ژنرال داگلاس سیمز، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، گفت که حملات در حدود ۳۰ دقیقه انجام شد و سه عدد از این تاسیسات مورد حمله در عراق و چهار تای آنها در سوریه بودند. 

او اضافه کرد: «ما می‌دانیم که شبه‌نظامیانی شامل پرسنل گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به ایران و همینطور سپاه پاسداران از این پایگاه‌ها استفاده می‌کردند.»

ژنرال کوریلا،فرمانده سنتکام، نیز در این باره گفت: «نیروی قدس سپاه پاسداران وگروه‌های شبه‌نظامی وابسته به آن همچنان تهدیدی مستقیم در ثبات عراق، منطقه و امنیت آمریکایی‌ها هستند. ما با ادامه اقدامات خود هر کاری که برای محافظت از افرادمان لازم باشد انجام داده و کسانی که امنیت آنها را تهدید می‌کنند مسئول خواهیم دانست.»

هنوز مشخص نشده‌ است که آیا در این حملات اعضای شبه‌نظامی نیز کشته شده‌اند یا نه. رسانه‌های دولتی سوریه از تلفات در این حادثه خبر داده‌اند اما آماری ارائه نکرده‌اند. این در حالی است که دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن از کشته شدن ۱۸ شبه‌نظامی در حملات به سوریه خبر داده است.

تصویر هوایی از محل تاسیسات نظامی آمریکا در اردن که هفته گذشته هدف حمله پهپادی قرار گرفت
تصویر هوایی از محل تاسیسات نظامی آمریکا در اردن که هفته گذشته هدف حمله پهپادی قرار گرفتعکس: آسوشیتد پرس

یحیی رسول، سخنگوی ارتش عراق، در بیانیه‌ای اعلام کرد که شهر القائم و مناطقی در امتداد مرز این کشور با سوریه مورد حمله نیروهای آمریکایی قرار گرفته است.

وی این حملات هوایی را «نقض تمامیت ارضی عراق و تضعیف‌کننده تلاش‌های دولت بغداد» خواند و گفت این اقدام «تهدیدی است که عراق و منطقه را به عواقب نامطلوب می‌کشاند.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

جان کربی پیشتر گفته بود که ایالات متحده قبل از انجام حملات به دولت عراق در این باره اطلاع‌رسانی کرده است.

مقامات نظامی آمریکایی هفته پیش گفته بودند که  گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران از ماه اکتبر بدین سو ۱۶۶ حمله به تاسیسات ایالات متحده در منطقه (از جمله ۶۷ حمله در عراق، ۹۸ حمله در سوریه و یکی در اردن) انجام داده‌اند.

در حمله پهپادی هفته گذشته به پایگاه نظامی «برج ۲۲» آمریکا در شمال شرق اردن که به شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران نسبت داده شد، ۳ عضو ارتش ایالات متحده کشته و دستکم ۴۰ نفر مجروح شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفر امیرعبداللهیان به مسقط در بحبوحه تنش با اسرائیل؛ پیام‌رسانی دوباره عمان میان تهران و واشنگتن؟

دیده‌بان حقوق بشر سوریه: یک نظامی ایرانی در حمله هوایی اسرائیل به سوریه کشته شد

حمله موشکی اسرائیل به یک منطقه مسکونی دمشق که «اعضای سپاه در آن اقامت دارند» ۲ کشته بر جای گذاشت