Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نخست وزیر پیشین پاکستان به اتهام «افشای اسرار کشور» به۱۰ سال حبس محکوم شد

عمران خان
عمران خان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادگاهی در پاکستان عمران خان، نخست‌ وزیر پیشین این کشور و یکی از معاونان او را به اتهام افشای اسرار کشور به ۱۰ سال زندان محکوم کرد.

آگهی

این حکم که با انتقاد شدید طرفداران عمران خان مواجه شده ضربه دیگری به این ستاره پیشین کریکت که به یکی از سیاستمداران محبوب در پاکستان تبدیل شده وارد می‌کند. عمران خان در آوریل ۲۰۲۲ با رای عدم اعتماد پارلمان از کار برکنار و در حال حاضر برای سپری کردن حکم ۳ سال حبس در یک پرونده اختلاس در زندان به‌سر می برد. 

به گفته ذوالفقار بخاری، سخنگوی حزب تحریک انصاف پاکستان یا PTI، این حکم توسط دادگاه ویژه‌ای که در زندان شهر پادگانی راولپندی که خان در آن نگهداری می شود، اعلام شد. مقامات گفته‌اند که خان و معاونش، شاه محمود قریشی که او نیز به ۱۰ سال حبس محکوم شد، حق درخواست تجدید نظر در مورد این حکم را دارند. 

تیم حقوقی خان اعلام کرده که روز چهارشنبه در دادگاه عالی اسلام‌آباد درخواست تجدیدنظر خود را به این حکم ارائه خواهد کرد. 

این حکم در آستانه انتخابات پارلمانی ۸ فوریه در پاکستان صادر می‌شود و آخرین امیدهای عمران خان را برای شرکت در انتخابات بر باد داد. عمران خان پیش‌تر به دلیل محکومیت کیفری از شرکت در انتخابات منع شده بود. 

اگرچه آقای خان در انتخابات حضور ندارد، اما به دلیل حمایت مردمی و سخنرانی‌های ضد تشکیلات خود همچنان یک نیروی سیاسی قدرتمند در این کشور به شمار می‌رود. هواداران او معتقدند که که اتهام‌ها علیه او توطئه‌ای سیاسی برای به حاشیه راندن این سیاستمدار پیش از انتخابات است. 

پاکستان پس از دستگیری خان در ماه مه ۲۰۲۳ شاهد تظاهرات خشونت آمیز بوده است و مقامات از آن زمان به سرکوب حامیان و حزب او پرداخته‌اند. کمیسیون حقوق بشر پاکستان گفته است که به دلیل «تقلب پیش از انتخابات» شانس کمی برای برگزاری انتخابات پارلمانی آزاد و عادلانه در ماه آینده وجود دارد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

 این نهاد همچنین در مورد رد نامزدی خان و شخصیت های ارشد حزب تحریک انصاف ابراز نگرانی کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه نسبت به حملات احتمالی آمریکا به ایران واکنش نشان داد

ده‌‌ها تن از پیروان عمران خان از حزب تحت رهبری او خارج شدند

مردی به دلیل تلاش برای راه اندازی باشگاه همجنسگرایان در پاکستان به بیمارستان روانی فرستاده شد