Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ایالات متحده همزمان با انهدام موشک‌های حوثی‌ها در یمن، به مقر شبه نظامیان عراقی نیز حمله کرد

تایفون FGR4 نیروی هوایی سلطنتی برای انجام حملات هوایی علیه اهداف نظامی حوثی ها در یمن
تایفون FGR4 نیروی هوایی سلطنتی برای انجام حملات هوایی علیه اهداف نظامی حوثی ها در یمن Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونویز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ارتش آمریکا در واکنش به حملات شبه نظامیان مورد حمایت ایران به سه مقر این شبه نظامیان در عراق حمله کرد و برای حفظ امنیت کشتی‌های تجاری در دریای سرخ دو موشک ضد کشتی را نیز در یمن منهدم کرد.

آگهی

لوید آستین وزیر دفاع ایالات متحده در بیانیه‌ای گفت که ارتش این کشور در حملاتی تاسیسات مورد استفاده گروه شبه نظامی کتائب حزب الله و سایر گروه‌های وابسته به ایران در عراق را هدف قرار داده است.

او در ادامه تاکید کرد که این حملات پاسخی مستقیم به سلسله حملات روزافزون شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران علیه نیروهای آمریکایی و ائتلاف در عراق و سوریه بود.

از سوی دیگر فرماندهی مرکزی ایالات متحده اعلام کرد که نیروهای این کشور دو موشک ضد کشتی حوثی‌ها را که آماده شلیک به سمت دریای سرخ بودند، منهدم کردند.

مقامات آمریکایی می‌گویند موشک‌ها را در مناطق تحت کنترل حوثی‌ها در یمن شناسایی کردند و تشخیص دادند که این موشک‌ها تهدیدی قریب‌الوقوع برای کشتی‌های تجاری و کشتی‌های نیروی دریایی آمریکا در منطقه هستند.

تنش‌‌ میان ایالات متحده و شبه نظامیان مورد حمایت ایران در عراق و سوریه و دریای سرخ در روز‌های گذشته افزایش یافته است.

حملات ارتش آمریکا به پایگاه‌های کتائب حزب‌الله چند ساعت پس از آن انجام شد که ایالات متحده اعلام کرد پیکارجویان در عراق دو حمله پهپادی به پایگاه هوایی عین الاسد انجام داده‌اند.

مقامات ایالات متحده می‌گویند هرچند نیروهای این کشور توانست اولین پهپاد را رهگیری کند اما در پایگاه سقوط کرد و پهپاد دوم نیز به پایگاه اصابت کرد.

پایگاه نظامی عین‌الاسد که نیروهای آمریکایی هم در آن مستقر هستند چهار روز پیش نیز هدف ۱۷ موشک قرار گرفت.

حمله به سایت‌های پرتاب موشک حوثی‌ها در یمن به دنبال عملیات مشترک ایالات متحده و بریتانیا صورت گرفت. این دو کشور از موشک‌های تاماهاوک و جت‌های جنگنده، کشتی‌های جنگی و زیردریایی برای از بین بردن مکان‌ ذخیره موشک‌، پهپاد و پرتابگرهای حوثی‌ استفاده کردند.

بهنام بن طالبلو، پژوهشگر مسائل ایران در بنیاد دفاع از دموکراسی، گفت: « در هر دو جبهه، شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران از موشک‌های بالستیک برای هدف قرار دادن پایگاه‌ها و کشتی‌های آمریکایی استفاده کرده‌اند که نشان دهنده تشدید تنش است.»

آقای طالبلو همچنین می‌گوید که تهران در سال ۲۰۱۹ به شبه نظامیان شیعه در عراق موشک‌های بالستیک کوتاه برد داده است که تا حملات نوامبر از آنها استفاده نشده بود.

سابرینا سینگ، سخنگوی پنتاگون روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: « در حمله روز شنبه موشک‌های بالستیک متعددی که شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران شلیک کردند، عین‌الاسد را هدف قرار دادند که بیشتر آنها توسط سامانه‌های دفاع هوایی آنجا رهگیری شدند.»

در این حمله چهار نظامی آمریکایی و یکی از نیروهای امنیتی عراق زخمی شدند.

عین‌الاسد یک پایگاه هوایی بزرگ در غرب عراق است که در آن نیروهای آمریکایی، نیروهای امنیتی عراق را آموزش می‌دادند و اکنون این محل برای هماهنگی عملیات‌هایی علیه گروه دولت اسلامی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آقای طالبلو گفت که ایران همچنین موشک‌های بالستیک را به حوثی‌ها عرضه کرده است و این گروه اولین گروه مورد حمایت ایران است که موشک‌های بالستیک میان‌برد و موشک‌های بالستیک ضد کشتی شلیک می‌کند.

آگهی

از زمان آغاز جنگ اسرائیل و حماس در اوایل اکتبر، بیش از ۱۵۱ حمله به تاسیسات ایالات متحده در سوریه و عراق صورت گرفته است. پنتاگون می‌گوید روز دوشنبه دو حمله جداگانه به پایگاه‌های آمریکا در سوریه انجام شده است که تلفات جانی یا خسارتی در پی نداشتند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

ایالات متحده اواخر ماه میلادی گذشته پس از مجروح شدن سه سرباز آمریکایی در حمله پهپادی در شمال عراق که کتائب حزب الله مسئولیت آن را برعهده گرفت ، دستور داد سلسله حملات تلافی‌جویانه علیه این گروه انجام شود.

به گفته کاخ سفید در آن زمان، ایالات متحده در پاسخ، سه سایت را مورد هدف قرار داد، تأسیساتی را ویران کرد و احتمالاً تعدادی از شبه‌نظامیان کتائب حزب‌الله نیز در این حملات کشته شده‌اند.

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انصراف از رقابت با ترامپ؛ آیا اوباما بایدن را متقاعد می‌کند؟

ولودیمیر زلنسکی؛ جنگ چگونه رهبر اوکراین را تغییر داد؟

طرح چین برای انهدام جنگنده‌های پیشرفته آمریکا با استناد به تصاویر ماهواره‌ای