Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کشته شدن یک فلسطینی با پرچم سفید باعث نشد ریشی سوناک بر آتش‌بس مهر تأیید بزند

ریشی سوناک در جلسه طرح سوال از نخست وزیر بریتانیا به تاریخ ۲۴ ژانویه ۲۰۲۴ (راست) فلسطینیان با پرچم سفید (عکس چپ به سال ۲۰۱۴)
ریشی سوناک در جلسه طرح سوال از نخست وزیر بریتانیا به تاریخ ۲۴ ژانویه ۲۰۲۴ (راست) فلسطینیان با پرچم سفید (عکس چپ به سال ۲۰۱۴) Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در جلسه طرح سوال از نخست‌وزیر بریتانیا که هر چهارشنبه در مجلس عوام این کشور برگزار می‌شود، رهبر حزب ملی اسکاتلند درباره گزارشی که سه‌شنبه شب در بخش خبری شبکه بریتانیایی آی.تی.وی پخش شد از ریشی سوناک سوال پرسید.

آگهی

استیون فلین، رهبر حزب ملی اسکاتلند از ریشی سوناک خواست تا اقدام نیروهای ارتش اسرائیل در کشتن یک مرد فلسطینی را به عنوان یک «جنایت جنگی» محکوم کند.

ویدئوی که سه‌شنبه شب در بخش خبری ITV پخش شد، مردی غیرمسلح در غزه را نشان می‌داد که زیر پرچم سفید راه می‌رفت ولی با این حال به ضرب گلوله ارتش اسرائیل کشته می‌شود.

آقای فلین در عین حال، از نخست وزیر بریتانیا خواست تا از برقراری آتش بس در باریکه غزه حمایت کند، اقدامی که تاکنون ریشی سوناک از آن طفره رفته است.

رهبر حزب ملی اسکاتلند ضمن کنایه زدن به نمایندگان حزب حاکم در مجلس عوام بریتانیا گفت: «شب گذشته در حالی که نمایندگان حزب محافظه‌کار باز هم بین خودشان جر و بحث می‌کردند، مردم [بریتانیا] در خانه‌هایشان به تماشای گزارش جان اِروین در بخش خبری آی.تی.وی. در مورد یک ویدئوی ضبط شده از یک مرد فلسطینی غیرمسلح در غزه که پرچم سفید در دست داشت و مورد اصابت گلوله ارتش اسرائیل قرار گرفت و کشته شد، نشسته بودند. [جناب] نخست وزیر، چنین اقدامی مشمول یک جنایت جنگی است، [به نظرتان] اینطور نیست؟»

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

سوناک پاسخ داد: «مسلما ما همیشه [سر این مساله] ثابت‌قدم بوده‌ایم که مقررات بین‌المللی بشردوستانه باید رعایت شود و از غیرنظامیان محافظت شود.»

من این نکته را به صراحت به نخست وزیر نتانیاهو گفته‌ام و وزیر خارجه [بریتانیا] نیز این هفته در منطقه حضور دارد و دقیقاً همین نکته را بیان خواهد کرد.»

اما فلین گفت که نخست وزیر بریتانیا پس از دیدن این گزارش باید درخواست آتش بس دهد. او تصریح کرد که «فکر می‌کنم نابخردانه نباشد اگر از نخست‌وزیر بریتانیا انتظار داشته باشیم که پای آن جایگاه برود و به مردم سرزمین بریتانیا و [مردم] جاهای دیگر بگوید که تیراندازی به یک مرد غیرمسلح که زیر پرچم سفید راه می‌رود، یک جنایت جنگی است.»

رهبر حزب ملی اسکاتلند در ادامه افزود: «حالا که این مجلس در هفته‌های اخیر با قید فوریت و جدیت دنباله یکی از گزارش‌های غم‌انگیز آی.تی.وی را گرفته است. سوال این است که آیا این مجلس همان فوریت و جدیت را در خصوص این گزارش خبری آی.تی.وی. نشان خواهد داد و آیا بالاخره از آتش‌بس در غزه حمایت خواهد کرد؟»

ریشی سوناک در پاسخ به این اظهارات گفت: «هیچکس نمی‌خواهد ببیند که این درگیری یک لحظه‌ هم بیش از حد مورد نیاز ادامه پیدا کند و ما قطعا می‌خواهیم که یک وقفه بشردوستانه فوری و پایدار برای ارسال کمک‌های بیشتر به داخل [غزه] و مهم‌تر از همه بیرون آوردن گروگان‌ها [از غزه] پدید آید تا به ایجاد شرایط برای یک آتش بس پایداری کمک کنیم. من شرایط [تحقق] آن را قبلا در مجلس برشمردم.»

فلسطینیان سوار بر گاری‌الاغی در مرکز نوار غزه در حال فرار از آتش اسرائیل ۸ نوامبر ۲۰۲۳
فلسطینیان سوار بر گاری‌الاغی در مرکز نوار غزه در حال فرار از آتش اسرائیل ۸ نوامبر ۲۰۲۳آسوشیتدپرس

نخست وزیر بریتانیا در ادامه یادآور شد که «وزیر امور خارجه امروز به آن منطقه رفته است و به فشار آوردن بر همه متحدان و شرکایمان ادامه خواهد داد تا مطمئن شود که ما قادر هستیم که به آن نتیجه [دلخواه] برسیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شبیه‌سازی فضا در دریاچه ای یخ زده در کوه های آلپ؛ اشتیاق فرانسه برای مشارکت در ماموریت‌های ناسا

دانشجویان بریتانیایی در حمایت از فلسطینی‌های غزه و همبستگی با هم‌قطاران آمریکایی خود تجمع کردند

نگرانی اتحادیه اروپا از فروپاشی تشکیلات خودگردان فلسطین؛ بورل قطعنامه کنست اسرائیل را محکوم کرد