Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پوپولیست‌های «ضد اروپایی» در مسیر دستیابی به دستاوردهای بزرگ در انتخابات اتحادیه اروپا هستند

عکس تزینی
عکس تزینی Copyright Canva
Copyright Canva
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که احزاب «ضد اروپایی» پوپولیست در انتخابات پارلمان اروپا در ماه ژوئن احتمالا دستاوردهای بزرگی کسب خواهند که می‌تواند تعادل پارلمان اروپا را به شدت به سمت راست تغییر دهد و ستون‌های کلیدی دستور کار اتحادیه اروپا از جمله در خصوص مبارزه علیه تغییرات اقلیمی را به خطر بیندازد.

آگهی

نظرسنجی در همه ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا نشان می‌دهد که احزاب راست افراطی در ۹ کشور از جمله اتریش، فرانسه و لهستان در جایگاه اول قرار دارند و در ۹ کشور دیگر از جمله آلمان، اسپانیا، پرتغال و سوئد در جایگاه دوم تا سوم قرار دارند. پیش‌بینی می‌شود برای اولین پارلمان اروپا به دست ائتلاف اکثریت جناح راست، متشکل از دموکرات‌‌مسیحی‌ها، محافظه‌کاران و راست افراطی بیفتد.

سایمون هیکس و کوین کانینگهام، که از نویسندگان این گزارش برای شورای روابط خارجی اروپا (ECFR) است، می‌گوید که این تحلیل باید «زنگ خطری برای سیاست گذاران اروپایی» در انتخابات باشد.

نویسندگان این گزارش معتقدند که پیامدهای این رای گسترده است و استدلال می‌کنند که پارلمان بعدی اروپا می‌تواند قوانین مربوط به توافق سبز اروپا را مسدود کند و مواضع سخت‌گیرانه‌تری در مورد سایر حوزه‌های حاکمیت اتحادیه اروپا از جمله مهاجرت، گسترش اتحادیه و حمایت از اوکراین اتخاذ کند.

آن‌ها همچنین می‌گویند، بحث‌های داخلی کشورهای عضو اتحادیه نیز می‌تواند تحت تأثیر انتخابات قرار گیرد و «محور رو به رشد دولت‌هایی که تلاش می‌کنند نفوذ اتحادیه اروپا را از درون محدود کنند» مانند مجارستان، ایتالیا، اسلواکی، سوئد و احتمالا هلند، تقویت کند.

نویسندگان این گزارش هشدار داده‌ند که بازگشت احتمالی دونالد ترامپ به ایالات متحده و همچنین تشکیل یک ائتلاف راست گرایانه و متمرکز در درون پارلمان اروپا می‌تواند منجر به از بین رفتن «وابستگی متقابل استراتژیک و مشارکت بین المللی در دفاع از منافع و ارزش‌های اروپا» شود.

در این گزارش پیش‌بینی شده است که گروه‌های سیاسی جریان اصلی پارلمان اروپا مانند حزب راست میانه مردم اروپا (EPP)، سوسیالیست‌ها و دموکرات‌های چپ میانه (S&D)، تجدید اروپا (RE) و سبزها (G/EFA) همگی کرسی‌هایی را در پارلمان اروپا از دست خواهند داد.

گروه‌های چپ رادیکال‌‌تر و به‌ویژه گروه‌های راست پوپولیست، از جمله محافظه‌کاران و اصلاح‌طلبان اروپایی (ECR) و راست افراطی «هویت و دموکراسی» (ID) به احتمال قوی برای اولین بار پیروزان اصلی این رقابت خواهند بود و ائتلاف اکثریت را تشکیل خواهند داد.

اگرچه فراکسیون حزب مردم اروپا متشکل از دموکرات‌مسیحی‌ها، احزاب لیبرال‌ محافظه‌کار و راست میانه همچنان به عنوان بزرگترین فراکسیون در پارلمان باقی می‌ماند، قدرت تعیین دستور کار خود را حفظ می‌کند و انتخاب رئیس بعدی کمیسیون اروپا را تعیین می‌کند، اما این گزارش می‌گوید احتمالا در پارلمان بعدی اروپا پوپولیست‌ها، به‌ویژه جناح راست افراطی، بیش از همیشه حرف اول را بزنند.

نویسندگان این گزارش براساس نظرسنجی‌های انجام شده می‌گویند که صدای راست افراطی در چندین کشور بنیانگذار اتحادیه اروپا وزن بیشتری به خود خواهد گرفت، به طوری که احتمالا تعداد نمایندگان حزب راست افراطی «برادران ایتالیا» به رهبری جورجیا ملونی، نخست‌وزیر این کشور در پارلمان اروپا به ۲۷ نفر خواهد رسید و ممکن است حزب راست افراطی «اجتماع ملی» مارین لو پن در فرانسه نیز ۲۵ کرسی را به دست بیاورد.

در عین حال پیش بینی می‌شود که نمایندگان حزب راست افراطی آزادی (FPÖ) در اتریش هم دو برابر شود و تعدادشان به شش نفر برسد و از سوی دیگر حزب راست افراطی آلترناتیو برای آلمان (AfD) نیز شمار نمایندگان خود در پارلمان اروپا را دو برابر کند و به ۱۹ کرسی برساند. پارلمان اروپا ۷۰۵ کرسی دارد.

احزاب پوپولیست منتقد اروپا به احتمال زیاد در فرانسه، ایتالیا، اتریش، هلند، بلژیک، جمهوری چک، مجارستان، لهستان و اسلواکی در رتبه نخست؛ و در آلمان، اسپانیا، پرتغال، فنلاند، بلغارستان،سوئد، استونی، لتونی و رومانی در رتبه دوم یا سوم قرار خواهند گرفت.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

پیش‌بینی می‌شود که فراکسیون راست افراطی «هویت و دموکراسی» با کسب ۴۰ کرسی بیشتر در مجموع ۹۸ کرسی را در پارلمان اروپا به دست بیاور، این تعداد کرسی به‌طور بالقوه این فراکسیون را به سومین نیروی قدرتمند سیاسی پارلمان اروپا تبدیل خواهد کرد و امکان ائتلاف «راست پوپولیستی» متشکل از این فراکسیون، محافظه‌کاران و اصلاح‌طلبان اروپا و فراکسیون حزب مردم اروپا با مجموع ۴۹ درصد از نمایندگان پارلمان جدید اروپا را فراهم خواهد ساخت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زمزمه‌ها از رد صلاحیت رئیس جمهور پیشین ایران برای شرکت در انتخابات خبرگان رهبری

اعتراض همسر یک سرباز در ستاد انتخاباتی پوتین: شوهرم را به خانه برگردانید

تصاویری از رای‌گیری در پارلمان اتحادیه اروپا و پیروزی دوباره روبرتا متسولا