Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

«شوخی طالبانی» جوانی که جنگنده‌ای را به پرواز در آورد برایش گران تمام شد

یوروفایتری که بر فراز اسپانیا برای اسکورت هواپیمای مسافربری به پرواز درآمد
یوروفایتری که بر فراز اسپانیا برای اسکورت هواپیمای مسافربری به پرواز درآمد Copyright  Unsplash
Copyright  Unsplash
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک جوان بریتانیایی که به دلیل برهم زدن نظم عمومی از سوی دادگاه ملی اسپانیا به پرداخت جریمه‌ای حدود ۱۰۰ هزار یورویی متهم شده روز دوشنبه مقابل قضات از خود دفاع کرد و تهدید به منفحر کردن یک هواپیما را «شوخی» خواند.

آگهی

ماجرا به تابستان سال ۲۰۲۲ باز می‌گردد، زمانی که «آدیتیا. وی»، مظنون این پرونده قصد داشت در فرودگاه گاتویکِ لندن با پروازی به جزیره اسپانیایی مینورکا سفر کند.

مرد جوان بریتانیایی درست پیش از سوار شدن تصمیم گرفت از طریق شبکه اجتماعی اسنپ‌چت، تصاویری از ورود خود به هواپیما را برای هفت تن از دوستانش ارسال کند.

این تصاویر همچنین با عبارت «در راه منفجر کردن هواپیما، من یکی از اعضای طالبان هستم» به اشتراک گذاشته بود.

جوان بریتانیایی که این پیام را فقط یک شوخی می‌داند در مطلب تصویری به اشتراک گذاشته شده، خود را عضوی از طالبان معرفی کرده و مدعی شده بود که قصد دارد هواپیما را منفجر کند.

سرویس‌های اطلاعاتی بریتانیا زمانی از انتشار این پیام در اسنپ‌چپ مطلع شدند که هواپیما بر فراز فرانسه به پرواز درآمده بود.

ماموران اطلاعاتی بریتانیا بدین ترتیب بلافاصله دست به کار شدند به اسپانیا، کشوری که قرار بود این پرواز در آن بنشیند هشدار امنیتی دادند.

وزارت دفاع اسپانیا پس از این هشدار وارد عمل شد و با تصور اینکه مسافر تهدید کننده یک تروریست است یک جنگنده یوروفایتر را برای اسکورت هواپیما به پرواز درآورد.

مرد جوان مظنون در این پرونده که به برهم زدن نظم عمومی متهم شده و با شکایت وزارت دفاع ایتالیا باید جریمه‌ای به مبلغ ۹۴ هزار و ۷۸۲ یورو و ۴۷ سانتیم بپردازد روز دوشنبه در دادگاه ملی اسپانیا از خود دفاع کرد.

او به قاضی پرونده گفت که «این فقط یک شوخی بوده» و توضیح داد که این کار را به این دلیل انجام داده است که دوستانش همیشه او را به دلیل ویژگی‌های ظاهری شبیه به پاکستانی‌ها مورد تمسخر قرار می‌دهند.

این مرد جوان توضیح داد که وقتی از پنجره هواپیما، یوروفایتر را دیده بود هرگز فکر نمی‌کرد که این جنگنده به خاطر پیامی که او فرستاده آنجاست بلکه گمان می‌کرد که این بخشی از یک تمرین آموزشی برای جنگ در اوکراین است.

جوان بریتانیایی با کمک یک مترجم در دادگاه به تشریح روایت خود از ماجرا پرداخت و تاکید کرد که هرگز فکر نمی‌کرده که این شوخی تا این حد برایش تبعات داشته باشد.

وی همچنین در دادگاه یادآور یادآور شد که تصاویر و مطلب جنجالی خود را تنها با گروهی از دوستانش به اشتراک گذاشته بود.

مشکل اما زمانی ایجاد شد که یکی از دوستان او به شبکه اینترنت عمومی فرودگاه لندن متصل شد و به این ترتیب محتوای این پیام در دسترس سرویس‌های اطلاعاتی بریتانیا قرار گرفت.

بر اساس قوانین اسپانیا، شبیه سازی موقعیتی خطرناک اما دروغین برای جامعه که پای پلیس و یا خدمات اضطراری به میدان بکشد مشمول مجازات خواهد بود.

دادگاه ملی اسپانیا پس از استماع دفاعیات فرد مظنون در این پرونده قرار است به زودی حکم نهایی خود را صادر کند.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصاویری از فرود اضطراری یک هواپیما در بزرگراهی در ایالت ویرجینیا

صفحه‌های آبی‌رنگ مرگ؛ چگونه یک به روزرسانی «بزرگترین شکست فناوری اطلاعات تاریخ» را رقم زد؟

«موزه انتحاری» طالبان در افغانستان؛ مین مغناطیسی و بمب کنار جاده‌ای به جای اشیاء باستانی