وزارت خارجه ایران در واکنش به حمله پاکستان اقدام کشور «دوست و برادر» را محکوم کرد

سردر وزارت امور خارجه ایران
سردر وزارت امور خارجه ایران Copyright وزارت خارجه ایران
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت امور خارجه ایران پس از گذشت چندین ساعت از حمله پاکستان به برخی مناطق مرزی در نهایت پنجشنبه شب با انتشار بیانیه‌ای این اقدام اسلام آباد را محکوم کرد.

آگهی

وزارت خارجه در این بیانیه «حساب دولت دوست و برادر پاکستان» را از «تروریست‌های مسلح» جدا دانسته و در عین حال «اقدام غیرمتوازن و غیر قابل پذیرش پاکستان در حمله‌ی پهپادی به شهروندان غیر ایرانی روستایی در جدار مرزی دو کشور» را محکوم کرده است.

در این بیانیه همچنین ضمن درخواست از «دولت دوست و برادر پاکستان برای پایبندی به تعهدات خود در ممانعت از استقرار پایگاه‌ها و گروه‌های مسلح تروریستی در خاک خود» تاکید شده است که «ایران امنیت مردم و تمامیت ارضی کشور را خط قرمز خود بر می‌شمرد.»

در این بیانیه همچنین تاکید شده است که تهران «به سیاست حسن همجواری و برادری بین دو ملت و دو دولت پایبند است و اجازه نمی‌دهد دشمنان روابط خوب و برادرانه دو کشور را تیره کنند.»

حمله بامداد روز پنجشنبه پاکستان که به گزارش رسانه‌های ایران با پهپاد صورت گرفته واکنش اسلام‌آباد به حمله موشکی سپاه پاسداران به محل استقرار بخشی از نیروهای جدایی‌طلب جیش‌العدل در خاک این کشور بود.

در بیانیه وزارت خارجه آمده است که این حمله «اقدامی پیشگیرانه علیه یک گروه تروریستی» بوده که آماده عزیمت به سوی مرزهای ایران برای انجام «عملیاتی تروریستی دیگری مانند اقدام جنایتکارانه‌ی راسک» بوده است.

بنا به آنچه در این بیانیه بر آن تاکید شده این حمله از سوی نیروهای قرارگاه مرزی نیروی زمینی سپاه مستقر در استان سیستان و بلوچستان و «علیه پادگان و مقر استقرار نیروهای جیش‌العدل در ارتفاعاتی کیلومترهای دورتر از مناطق مسکونی» صورت گرفته است.

تنش مرزی میان ایران و پاکستان که بر نگرانی‌ها نسبت به افزایش درگیری‌ها در منطقه افزوده با واکنش‌های زیادی از سوی دیگر کشورها و نهاد‌های بین‌المللی همراه شد.

آمریکا ضمن تاکید بر اینکه خواهان بالا گرفتن تنش در منطقه نیست خواستار خویشتن‌داری ایران و پاکستان شد.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده در نخستین واکنش به حملات متقابل ایران و پاکستان گفته بود که این تحولات حکایت از جایگاه نه چندان مطلوب ایران در منطقه دارد.

آخرین خبرها حاکیت از آن دارد که نخست وزیر پاکستان در پی تحولات اخیر قرار است عصر روز جمعه ۱۹ ژانویه ۲۰۲۴/ ۲۹ دی ۱۴۰۲ در یک نشست امنیتی اضطراری با حضور مقام‌ها و فرماندهان نظامی و اطلاعاتی این کشور شرکت کند.

از سوی دیگر، خبرگزاری رویترز در گزارشی به نقل از یک مقام امنیتی ایران که نامش برده نشده آورده است که جیش‌العدل به نوعی در حمله‌های کرمان که داعش مسئولیت آنرا پذیرفته است نیز نقش داشته و تهران خواستار اقدام اسلام‌آباد علیه آنها شده بود.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پاکستان چندین نقطه در خاک ایران را هدف قرار داد؛ تهران کشته شدن دست‌کم ۱۰ نفر را تائید کرد

افراد مسلح ۹ تبعه غیرایرانی را در نزدیکی مرز پاکستان کشتند

آیا ممکن است درگیری‌های مرزی ایران و پاکستان تشدید شود؟