رئیس کمیسیون اروپا: مجارستان وتو بکند هم اتحادیه کمک ۵۰ میلیارد یورویی به اوکراین را تصویب می‌کند

اورزولا فن‌درلاین
اورزولا فن‌درلاین Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اورزولا فن‌درلاین، رئیس کمیسیون اروپا گفت که اتحادیه اروپا در صورت نیاز، راهی برای دور زدن وتوی ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان و تصویب اعتبار ویژه ۵۰ میلیارد یورویی برای اوکراین پیدا خواهد کرد.

آگهی

این بسته که برای تامین مالی هزینه‌های نظامی کی‌یف تا سال ۲۰۲۷ میلادی است با مخالفت مجارستان روبرو شده است. این ماجرا بن‌بستی را پیش روی بروکسل در مقابل کشور جنگ زده اوکراین قرار داده است. 

اوربان در اواسط دسامبر در نشستی تهدید خود را عملی و رای اکثریت را از مسیر خود خارج کرد. رهبران اتحادیه اروپا قرار است در اول فوریه بار دیگر تشکیل جلسه دهند تا این موضوع را برای بار دوم به رای بگذارند.

خانم فن‌درلاین در جمع خبرنگاران در مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس گفت: «فکر می‌کنم تعامل با ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا برای تصویب ۵۰ میلیارد یورو کمک به اوکراین برای چهار سال بسیار مهم است.»

وی افزود: «این مرحله‌ای است که ما در حال حاضر در آن قرار داریم. این مرحله در واقع مرحله آماده شدن برای نشست فوق‌العاده در اول فوریه است. کار سختی است. ما درباره موضوعات مختلفی بحث کرده‌ایم.»

مجارستان پیش از این نشست دو خواسته کلیدی را در ازای لغو حق وتوی خود مطرح کرده است. نخستین خواسته این است که تسهیلات به چهار بخش سالانه تقسیم شود و مورد دوم تمدید مهلت برای هزینه کردن بودجه‌های مرحله بازیابی پس از کووید-۱۹ است که به بوداپست زمان بیشتری برای باز کردن پول‌های بلوکه شده می‌دهد.

فن‌درلاین درباره این درخواست‌ها اظهارنظری نکرد اما گفت که اتحادیه برای تصویب اعتبار ۵۰ میلیارد یورویی چه با رای مجارستان چه بدون آن راهی پیدا می‌کند.

وی تاکید کرد که اولویت شخصی‌اش توافق بین ۲۷ کشور است و اگر این امکان‌پذیر نباشد ما برای توافق با ۲۶ کشور آماده هستیم. وی با این حال گفت که توافق ۲۷ کشور را ترجیح می‌دهد و از آن حمایت می‌کند.

فن‌درلاین همچنین در اجلاس داووس گفت که اوکراین می‌تواند در این جنگ پیروز شود اما باید به تقویت مقاومت آن‌ها ادامه داد.

وی اضافه کرد: «اوکراین برای دفاع از خود و بازپس‌گیری قلمرو قانونی‌اش به عرضه کافی تسلیحات نیاز دارد. آن‌ها به توانایی‌هایی برای جلوگیری از حملات آینده روسیه نیاز دارند. و همچنین به امید نیاز دارند. آن‌ها باید بدانند که با مبارزه خود آینده بهتری را برای فرزندانشان می‌سازند و آینده بهتر اوکراین اروپا نام دارد.»

گرچه مقامات اتحادیه اروپا از بحث علنی درباره «پلن بی» اجتناب کرده‌اند اما سخنان فن‌درلاین نشان می‌دهد که اقدام‌های احتمالی برای جلوگیری از تکرار شکست نشست ماه دسامبر است.

فایننشال تایمز پیش از این گزارش داده بود که بروکسل در حال ایجاد جایگزینی است که به کمیسیون اجازه می‌دهد ۲۰ میلیارد یورو از بازارهای مالی وام بگیرد.

از سوی دیگر ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین ابراز امیدواری کرد درباره این موضوع اجماع حاصل شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسلواکی توافق مهاجرتی اتحادیه اروپا را اجرایی نمی‌کند

«حمله ایران به اسرائيل بر فعالیت ناوگان اتحادیه اروپا در دریای سرخ بی‌اثر بوده است»

پلیس بروکسل مانع برپایی گردهم‌آیی بزرگ ملی‌گرایان اروپایی شد