Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ظهور اولین تریلیاردر جهان تا ۱۰ سال دیگر؛ دنیا اما فقیرتر می‌شود

عکس تزئینی
عکس تزئینی Copyright کانوا
Copyright کانوا
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تریلیاردر کسی است که ثروت او به هزار میلیارد دلار برسد،‌ و این یعنی اینکه ارزش دارایی او برابر با ثروت کشور نفت‌خیز عربستان سعودی خواهد بود. چه بسا این فرد کسی باشد که در حال حاضر در هیچ‌کدام از فهرست‌های موجود از ثروتمندترین جهان نباشد.

آگهی

همزمان با برگزاری گردهمایی نخبگان سیاسی و تجاری در شهر داووس سوئیس، آکسفام اینترنشنال روز دوشنبه در تازه‌ترین ارزیابی سالانه خود از نابرابری‌های اقتصادی اعلام کرد که جهان تا یک دهه آینده اولین تریلیاردرهای خود را به چشم خواهد دید.

آکسفام به عنوان سازمانی که در زمینه مبارزه با فقر فعالیت می‌کند، سال‌هاست که تلاش می‌کند در جریان برگزاری نشست سالانه مجمع جهانی اقتصاد در داووس، تفاوت‌های فزاینده بین افراد فوق‌ثروتمند و بخش عمده‌ای از جمعیت جهان را برجسته کند. 

این سازمان بریتانیایی بر این باور است که شکاف اقتصادی در جهان از زمان همه‌گیری ویروس کرونا «لبریز» شده است.

در گزارش این گروه آمده است که از سال ۲۰۲۰ یعنی زمانی که جهان تحت تاثیر بحران‌های ناشی از همه‌گیری کووید بود، ثروت پنج ثروتمند اول جهان تاکنون ۱۱۴ درصد به صورت حقیقی افزایش یافته است. 

این افراد شامل ایلان ماسک، مدیر عامل تسلا، برنارد آرنو، مدیرعامل شرکت لوکس‌فروشی لویی ویتون، جف بزوس بنیانگذار آمازون، لری الیسون، بنیانگذار غول نرم افزاری اوراکل، و وارن بوفت، سرمایه‌گذار هستند.

مدیر اجرایی آکسفام در این رابطه گفت که این گزارش نشان می دهد که جهان در حال ورود به «دهه شکاف [طبقاتی]» است. آمیتا بهار در توضیح سخنان خود گفت که در جهان «ما پنج میلیاردر برتر داریم که دارایی خود را دو برابر کرده‌اند. از سوی دیگر، تقریبا ۵ میلیارد نفر فقیرتر شده‌اند.»

از اولین میلیاردر جهان تا اولین تریلیاردر چند سال خواهد گذشت؟

آقای بهار گفت: «آکسفام پیش‌بینی می‌کند که ما ظرف یک دهه آینده اولین تریلیاردر را خواهیم داشت.» 

تریلیاردر اشاره به فردی است که هزار میلیارد دلار ثروت داشته باشد. او گفت که «این در حالی است که برای مبارزه با فقر، به بیش از ۲۰۰ سال زمان نیاز داریم.»

راکفلر
راکفلرآسوشیتدپرس

جان دی. راکفلر، بنیانگذار شرکت استاندارد اویل به عنوان اولین میلیاردر جهان در سال ۱۹۱۶ شناخته می‌شود.

بر اساس گزارش سالیانه آکسفام و ارقام فوربس، ایلان ماسک در حال حاضر ثروتمندترین مرد روی کره زمین است و دارایی شخصی آن کمی کمتر از ۲۵۰ میلیارد دلار است.

سازمان آکسفام اینترنشنال آن سوی قضیه را نیز مد نظر قرار داده و آورده است که نزدیک به ۵ میلیارد نفر در جهان از زمان همه‌گیری ویروس کووید-۱۹ فقیرتر شده‌اند. علت آن هم تا حدودی به این دلیل بوده است که بسیاری از کشورهای در حال توسعه جهان قادر به ارائه حمایت‌های مالی در طول مدت قرنطینه‌ها نبودند.

تهاجم روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ میلادی نیز باعث بالا رفتن هزینه‌های انرژی و مواد غذایی شده که بیشترین آسیب را به کشورهای به نسبت فقیرتر رسانده است.

ما پنج میلیاردر برتر داریم که دارایی خود را دو برابر کرده‌اند. از سوی دیگر، تقریبا ۵ میلیارد نفر فقیرتر شده‌اند.
آمیتا بهار
مدیر اجرایی موقت آکسفام

راه حل آکسفام برای مقابله با شکاف طبقاتی چیست؟

ثروتمندان حال حاضر جهان
ثروتمندان حال حاضر جهانآسوشیتدپرس و یورونیوز فارسی

برای محاسبه پنج میلیاردر برتر جهان، آکسفام از ارقام به روز رسانی شده موسسه فوربس تا ماه نوامبر ۲۰۲۳ استفاده کرد. مجموع ثروت این افراد در آن زمان ۸۶۹ میلیارد دلار برآورد شده که از ۳۴۰ میلیارد دلار مارس ۲۰۲۰، شاهد رشد ۱۵۵ درصدی به لحاظ ارزش اسمی بوده است.

برای محاسبه ثروت مردمان کم‌درآمد در جهان، آکسفام از ارقام گزارش سال ۲۰۲۳  بانک «یو‌بی‌اس» موسوم به «گزارش جهانی ثروت» و همچنین «کتابچه اطلاعات ثروت جهانی» متعلق به بانک «کردیت سوئیس» در سال ۲۰۱۹ استفاده کرده است که هر دو از یک روش محاسبه بهره برده‌اند.

آکسفام معتقد است اقداماتی که باید در دستور کار «متلاشی کردن نابرابری» در نظر گرفته شود شامل تعیین مالیات دائمی بر ثروتمندترین افراد هر کشور، موثرتر کردن گرفتن مالیات از شرکت‌های بزرگ و مقابله با راه‌های فرار از مالیات است.

موسسه خیریه آکسفام در گزارش خود نسبت به افزایش نابرابری‌های جهانی بواسطه ثروت‌اندوزی چشمگیر افراد و شرکت‌ها‌ی ذی‌نفوذ و صاحب قدرت به لطف افزایش قیمت سهام هشدار داده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مصرف الکل در کدام کشورهای اروپایی افزایش و در چه کشورهایی کاهش یافته است؟

مجمع جهانی اقتصاد ۲۰۲۴؛ تصاویری از تظاهرات حامیان محیط زیست و مخالفان سرمایه‌داری در داووس سوئیس

هشدار صندوق بین‌المللی پول: هوش مصنوعی بر ۴۰ درصد مشاغل در سراسر جهان تأثیر خواهد گذاشت