داووس ۲۰۲۴؛ آیا مجمع جهانی اقتصاد همچنان جایگاه سابق خود را دارد؟

داووس
داووس Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پنجاه و چهارمین نشست سالانه مجمع جهانی اقتصاد (WEF) با شعار «بازسازی اعتماد» و با هدف بحث درباره «اصول اساسی اعتمادسازی» از جمله شفافیت و مسئولیت‌پذیری از ۱۵ ژانویه در داووس سوئیس آغاز به کار کرد.

آگهی

به نظر می‌رسد سطح شرکت‌کنندگان در نشست داووس طی سال‌های اخیر پایین آمده است. نه تنها جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده در نشست‌های اخیر غایب بوده بلکه به عنوان نمونه در سال ۲۰۲۳، اولاف شولتس، صدراعظم آلمان تنها رهبر کشورهای گروه هفت بود که دراین رویداد جهانی شرکت کرد. 

فهرست سیاستمداران مطرحی که در نشست امسال سخنرانی خواهند داشت به افرادی همچون حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائیل، شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، نخست وزیر قطر و ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین محدود شده است. 

پیتر ویلتز، استاد بازنشسته دانشگاه لندن، می‌گوید: «رهبران علاقه خود را به مجامعی مانند مجمع جهانی اقتصاد از دست نمی‌دهند، اما برای تصمیم‌گیری در مورد شرکت سالانه در آن حتما بررسی می‌کنند که این حضور سودمند و مفید خواهد بود یا خیر.» 

او افزود: «انتظار می‌رود که ایالات متحده هیاتی متشکل از آنتونی بلینکن، وزیر خارجه، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید و جان کری، فرستاده ویژه ریاست‌جمهوری در امور تغییرات اقلیمی را به نشست امسال اعزام کند.» 

به گفته کارشناسان، علیرغم عدم ارائه راه حل‌های قطعی برای مشکلات، داووس همچنان می‌تواند به عنوان فرصتی برای کاهش عوامل منجر به تشدید درگیری‌های جهانی تلقی شود.

چنان که جک کوپلی، استادیار دانشگاه دورهام، معتقد است: «اساس فعالیت مجمع جهانی اقتصاد فراهم کردن زمینه‌ای برای ارتباط و گفتگو بین برخی از مهم‌ترین تصمیم‌گیرندگان جهان است. لذا با ترویج "حکمرانی چند ذی‌نفعی" مشکلات جهان به بهترین وجه توسط ذینفعان مختلفی که تحت تاثیر آن‌ها هستند، حل می‌شود.»

یان آرت شولت، استاد دانشگاه لیدن هم بر این باور است که ارزش واقعی رویداد در تمرکز بر شبکه‌سازی و انباشت دانش نهفته است البته که شاید استانداردهای مورد ادعای برگزارکنندگان همواره حاصل نشود. او افزود: ««آنچه مفید بوده، تنوع افرادی است که در آن شرکت می‌کنند، از سیاستمداران برجسته ملی و مقامات سازمان ملل گرفته تا رهبران تجاری و کارکنان سازمان‌های غیردولتی بزرگ. با این اوصاف، برای برخی از رهبران جهانی، گفتگوهای غیررسمی و انفرادی خارج از جلسات، مفید بوده است.»

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید 

بر اساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد، اطلاعات نادرست بزرگترین تهدید برای جهان طی دو سال آینده خواهد بود. در رتبه دوم و سوم هم تغییرات شدید آب و هوایی و قطبی شدن جوامع از نظر سیاسی.

این گزارش خاطر نشان کرده که یک عامل اصلی در رواج انتشار اطلاعات نادرست، هوش مصنوعی (AI) است که می‌تواند اطلاعات نادرست متقاعد کننده‌ای را به سرعت رعد و برق تولید کند. با این وجود، به جز اتحادیه اروپا هیچ‌گونه قانونگذاری در مورد آن انجام نشده است. 

تاکنون راه حل های جهانی برای این چالش کمیاب بوده است. اتحادیه اروپا یک توافق موقت برای تنظیم هوش مصنوعی دارد، اما مقررات جهانی وجود ندارد.

همچنین، تضعیف اقتصاد جهانی، تورم و رکود بالقوه نگرانی‌های اصلی در سال ۲۰۲۴ خواهد بود. تهدیدها علیه تولید و تجارت جهانی که در پی تهاجم نظامی روسیه به خاک اوکراین و جنگ اسرائیل و حماس از دیگر مسائل مهم جهانی است که مجمع جهانی اقتصاد در گزارش خود به آن اشاره و ابراز امیدواری کرده که در نشست امسال رهبران جهانی برای حل آنها به اجماع برسند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

با پنج چالش اصلی جهان که در نشست داووس مطرح می‌شوند آشنا شوید

تغییرات اقلیمی در نشست داووس؛ موضوعات اصلی کدام‌ها هستند؟

پناهجوی ایرانی که در سوئیس با تبر مسافران قطار را گروگان گرفته بود توسط پلیس کشته شد