Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پیام مرموز داخل جیب مخفی یک لباس پس از ۱۵۰ سال رمزگشایی شد

لباس‌های قدیمی پیدا‌شده متعلق به قرن ۱۹
لباس‌های قدیمی پیدا‌شده متعلق به قرن ۱۹ Copyright Sara Rivers Cofield/NOAA
Copyright Sara Rivers Cofield/NOAA
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در اواخر سال ۲۰۱۳، یک باستان‌شناس به نام سارا ریورز کوفیلد در یک مرکز فروش عتیقه‌جات در ایالت مین آمریکا یک لباس دوتکه زنانه را که مربوط به اواسط دهه ۱۸۸۰ میلادی می‌شد برای کلکسیون شخصی خود خریداری کرد.

آگهی

اما زمانی که او این لباس حریر هلویی‌رنگ قدیمی و نیمه فرسوده را به خانه آورد، در درون آن یک جیب مخفی کشف کرد که یادداشت‌هایی رمزی داخلش نوشته شده بود.

این یادداشت‌های مخفی که روی کاغذهایی مچاله‌شده نوشته شده و در درون درزی در سمت راست این لباس چپانده شده بودند، شامل کلماتی می‌شدند که ابتدا به ساکن نامفهوم به نظر می‌رسیدند. کلماتی مثل «بیسمارک، برگ، حذف، پول، بانک» یا «بهار، برهوت، آستر، یک، خواندن، تازه‌کار».

خانم ریورز کوفیلد مدت کوتاهی پس از یافتن لباس در وبلاگ خود پستی در مورد این لباس منتشر کرد، به این امید که کسی بتواند معنای این یادداشت را بفهمد. او نمی‌دانست آیا این‌ها پیامی عاشقانه هستند یا معنایی دیگر دارند؟

معمای رمزنگاری لباس ابریشمی اما به مدت ۱۰ سال لاینحل ماند تا اینکه وین چان، تحلیلگر مرکز علوم رصد زمین دانشگاه منیتوبا کانادا، سرانجام رمز آن را شکست.

به گفته اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا، او که به عنوان سرگرمی خودش را با شکستن رمز نوشته‌های کدگذار‌ی‌شده مشغول می‌کند در حدود ۱۷۰ کتاب رمز مربوط به قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰ را برای یافتن معنای این عبارات جستجو کرد.

سرانجام این پژوهشگر در بخش عبارات رمزی ارتش در کتابی به نام «قصه‌های تلگراف و تاریخ پیام‌های تلگرافی»، که در سال ۱۸۸۰ منتشر شده بود، به عباراتی شبیه عبارات درون لباس برخورد کرد.

او در مقاله خود نوشته است: «سبک نوشته‌شدن رمزها و این واقعیت که با نام یک مکان شروع می‌شد، تطابق نزدیکی با متن پنهان‌شده در لباس ابریشمی داشت. این کلیدی بود که منجر به رمزگشایی آن شد.»

این کد تلگرافی در واقع توسط واحد سیگنال ارتش ایالات متحده، شاخه ارتباطات ستاد مشترک این نیرو، برای گزارش آب و هوا استفاده شده بود و مشاهدات آب‌وهوایی از جمله دما، بارندگی و جهت باد از مکان‌هایی در ایالات متحده و کانادا در تاریخ خاصی در سال ۱۸۸۸ را به گیرنده مخابره می‌کرد.

نوشته مخفی‌شده در درون لباس
نوشته مخفی‌شده در درون لباسSara Rivers Cofield

به گفته اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا در آن زمان هنوز تنها چند دهه از عمر گزارش‌های هواشناسی تلگراف‌شده می‌گذشت و از آنجایی که پیام‌ها بر اساس تعداد کلمه قیمت‌گذاری می‌شدند، آنها را به صورت رمزی فشرده می‌کردند تا هزینه را کاهش دهند. همزمان از آنجا که تلگرام‌ها توسط افراد زیادی دیده می‌شد، بسیاری از افراد و همچنین نهادها و موسسات تمایل داشتند پیام‌های خود را رمزگذاری کنند.

برای نمونه در عبارت «بیسمارک، برگ، حذف، پول، بانک»، کلمات اینگونه معنا می‌شوند:

بیسمارک: ایستگاه ثبت آب‌و‌هوایی بیسمارک واقع در ایالت داکوتای شمالی.

حذف: دمای هوای ۵۶ درجه فارنهایت و فشار ۰.۰۸ جیوه.

برگ: دمای هوای ۳۲ درجه فارنهایت در زمان ۱۰ شب

یک‌دلاری: هوای صاف و بدون بارش و جهت وزش باد شمالی.

بانک به معنای سرعت ۱۲ مایل در ساعت و هوای صاف به هنگام غروب آفتاب.

آگهی

خانم ریورز کوفیلد می‌گوید: «تا زمانی که تلگراف اختراع نشده بود، پیش‌بینی آب و هوا نداشتید و به جای آن مردم به فشارسنج‌های خانگی تکیه می‌کردند.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

وی اضافه می‌کند: «ما اکنون می‌دانیم که این رمز به چه معنی بوده است، اما اینکه مالک لباس چه کسی بوده همچنان به عنوان یک راز باقی مانده است.»

آقای چان نیز با بیان اینکه هنوز سوالات دیگری در این خصوص دارد، می‌گوید: «چرا مشاهدات آب و هوای رمزگذاری‌شده در جیب پنهان لباس مخفی شده بود؟ انگیزه شخص از حفظ پیام‌ها چه بود؟»

آگهی

کارشناسان تاریخی می‌گویند در دهه ۱۸۸۰ بسیاری از زنان در ایالت مین به عنوان ناظران ثبت آب و هوا برای ارتش خدمت می‌کردند و این لباس می‌تواند متعلق به یکی از آنها باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شپش‌ها و راز دیرینه منشأ پیدایش لباس؛ انسان‌ها از چه زمانی دیگر برهنه نزیستند؟

نامه‌‌ دانش‌آموزی به مادرش در حدود ۴ هزار سال پیش؛ چرا لباس‌های من سال به سال بدتر می‌شود

دستنوشته‌های نیوتن درباره رمزگشایی از اهرام مصر به حراج گذاشته می‌شود