نخست وزیر عراق: بغداد به دنبال خروج سریع نیروهای آمریکایی است

حمل جنازه یکی از شبه‌نظامی شیعه عراقی که در حملات آمریکا کشته شد
حمل جنازه یکی از شبه‌نظامی شیعه عراقی که در حملات آمریکا کشته شد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محمد شیاع سودانی، نخست وزیر عراق گفت که بغداد خواهان خروج سریع و منظم نیروهای نظامی تحت رهبری آمریکا از خاک این کشور است، اما ضرب‌الاجلی برای آن تعیین نکرده است.

آگهی

آقای سودانی گفت که در شرایط بحرانی منطقه، حضور نیروهای نظامی تحت رهبری آمریکا در عراق باعث بی‌ثباتی است.

درخواست‌های طولانی‌مدت گروه‌های شیعه عراقی برای خروج نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا از عراق پس از یکسری حملات نظامی واشنگتن به گروه‌های شبه‌نظامی که بسیاری از آن‌ها مورد حمایت ایران هستند، قوت گرفت.

این حملات که در پاسخ به ده‌ها حمله پهپادی و موشکی علیه نیروهای آمریکایی از زمان آغاز عملیات اسرائیل در غزه انجام شده، این نگرانی را ایجاد کرده است که عراق بار دیگر به صحنه درگیری‌های منطقه‌ای تبدیل شود.

آقای سودانی روز سه‌شنبه در گفتگو با رویترز گفت: «نیاز به سازماندهی مجدد این رابطه وجود دارد تا هدف یا توجیهی برای هیچ طرف داخلی یا خارجی برای دستکاری در ثبات عراق و منطقه نباشد.»

نخست وزیر عراق با بیان جزئیات نظر خود در مورد آینده نیروهای ائتلاف بین‌المللی گفت که روند خروج این نیروها باید از مسیر «تفاهم و گفتگو» انجام شود.

آقای سودانی گفت که او به دنبال خروج نیروهای ائتلاف از عراق است زیرا این کشور اکنون می‌تواند از خود در برابر تروریسم دفاع کند و باید حاکمیت کامل خود را بر سراسر خاکش اعمال کند.

بنا به گفته آقای سودانی، پایان حضور ائتلاف بین‌المللی در عراق از دادن بهانه برای کشاندن این کشور به درگیری‌های منطقه‌ای جلوگیری می‌کند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آقای سودانی با بیان اینکه فقط پایان جنگ اسرائیل علیه غزه می‌تواند خطر تشدید تنش در منطقه را متوقف کند، گفت: «بیایید روی یک چارچوب زمانی (برای خروج نیروهای ائتلاف از عراق) توافق کنیم که این حضور طولانی‌تر نشود و حملات ادامه پیدا نکنند.»

نخست وزیر عراق این سخنان را در حالی بیان کرده است که پنتاگون روز دوشنبه اعلام کرد هیچ برنامه‌ای برای خروج نیروهای آمریکایی از عراق ندارد، زیرا این نیروها به دعوت بغداد در این کشور حضور دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بغداد در پی پایان دادن به ماموریت ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا در عراق است

آمریکا رهبر یک گروه از شبه نظامیان طرفدار ایران را در بغداد هدف قرار داد

سی‌ان‌ان: آمریکا با قطر برای ادامه فعالیت بزرگترین پایگاه نظامی در خاورمیانه به توافق رسید