Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پیدا شدن قطعات «شل و ول» در هواپیماهای زمین‌گیرشده «۷۳۷ مکس» فشارها بر بوئینگ را افزایش داد

درپوش جدا شده از بدنه هواپیمای بوئینگ که در حیاط خلوت منزل یک معلم پیدا شد
درپوش جدا شده از بدنه هواپیمای بوئینگ که در حیاط خلوت منزل یک معلم پیدا شد Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تازه‌ترین بحران پیش‌آمده برای هواپیماهای بوئینگ ۷۳۷ مدل «مکس ۹» همزمان با اعلام خطوط هوایی یونایتد و آلاسکا مبنی بر پیدا شدن قطعات غیرمتصل و شل‌ شده در این هواپیمای زمینگیر شده عمیق‌تر هم شد و نگرانی‌های جدیدی را در میان کارشناسان این صنعت در مورد نحوه تولید پرفروش‌ترین خانواده جت آن ایجاد کرد.

آگهی

پس از آنکه پانل ورودی یکی از پروازهای خطوط هوایی آلاسکا چندی پس از برخاستن از فرودگاه پورتلند در ایالت اورگان آمریکا در روز جمعه از جای خود کنده شد و خلبانان پرواز را برای فرود ایمن هواپیما به زحمت زیادی انداخت، نهادهای تنظیم مقررات در ایالات متحده تصمیم گرفتند ۱۷۱ فروند از هواپیمای مدل «مکس ۹» را زمین‌گیر کنند.

تا اینکه خطوط هوایی آلاسکا اواخر روز دوشنبه اعلام کرد که گزارش‌های اولیه تکنسین‌های این شرکت حاکی از آن است که در برخی از این هواپیماها «قطعات شل و ول» مشاهده شده است.

خطوط هوایی یونایتد، دیگر شرکت آمریکایی که از این مدل‌های بوئینگ در پروازهایش استفاده می‌کند نیز اعلام کرد که در بررسی‌های اولیه خود پیچ‌هایی را پیدا کرده است که نیاز به سفت شدن روی این پانل‌های خروجی داشتند.

یک منبع آگاه خبر داده است که شرکت یونایتد در بررسی‌های اولیه خود تاکنون نزدیک به ۱۰ هواپیما با پیچ و مهره‌های شل‌ و ول پیدا کرده است و این آمار ممکن است باز هم افزایش یابد.

بوئینگ اعلام کرد که در تماس نزدیک با کلیه خطوط هوایی استفاده کننده ار این مدل هواپیما است و در طول بازرسی‌ها با آن‌ها همکاری خواهد کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

طولانی شدن این نگرانی‌ها باعث شده تا فشارها بر بوئینگ افزایش یابد. بار قبی که هواپیماهای مدل ۷۳۷ مکس در ماه مارس ۲۰۱۹ به خاطر دو سانحه مرگبار به مدت ۲۰ ماه زمین‌گیر شده بودند، شرکت بوئینگ را با مشکلات عدیده‌ای رو برو کرد. دو سانحه مرگبار هوایی در سال ۲۰۱۹ منجر به کشته شدن ۳۴۶ نفر شد.

سقوط ارزش سهام شرکت سازنده درپوش و بوئینگ

بازرسان روز یکشنبه اعلام کردند که هنوز برای تعیین علت حادثه اخیر خیلی زود است.

سهام بوئینگ روز دوشنبه ۸ درصد سقوط کرد.

هواپیماهای ۷۳۷ مدل «مکس ۹» بزرگترین نمونه از هواپیماهای تک راهرویی در حال تولید شرکت بوئینگ است. این مدل دارای پانلی است که به «درپوش» معروف است و جایگزین «درب‌های خروجی معمولی» در هواپیماهای مسافربری بزرگ است. اکثر اپراتورها از این درپوش‌های که به نسبت متراکم‌تر هستند استفاده می‌کنند.

این پانل‌های درپوش در دو مرحله نصب می‌شود، ابتدا توسط شرکت سازنده آن‌ها به نام شرکت «اسپریت ائروسیستمز» و سپس توسط بوئینگ تکمیل می‌شود.

سهام اسپیریت نیز همچون سهام بوئینگ با ریزش همراه بود بطوریکه در روز دوشنبه ۱۱ درصد سقوط کرد.

«اداره فدرالی هوانوردی ایالات متحده» اعلام کرده است که «تا زمانی که بازرسی‌های پیشرفته از درپوش‌های خروجی چپ و راست، اجزای آن و بست‌ها به اتمام نرسیده است، این هواپیماها زمین‌گیر باقی خواهند می‌مانند.»

تفاوت و ویژگی خاص پانل‌های خروجی در مدل مکس بوئینگ

محل کنده شدن درپوش هواپیمای بوئینگ
محل کنده شدن درپوش هواپیمای بوئینگآسوشیتدپرس

در حادثه‌ای که روز جمعه برای خطوط هوایی آلاسکا رخ داد، خلبانان در نهایت توانستند هواپیما را به سلامت فرود آوردند و با توجه به استفاده از ماسک‌های اکسیژن هیچ آسیب جدی از سوی مسافران گزارش نشد؛ جز اینکه برخی از وسایل شخصی آن‌ها از هواپیما به بیرون پرتاب شد.

درب‌پوش‌های «بوئینگ ۷۳۷ مکس ۹» دارای چهار پیچ، دو عدد در گوشه‌های بالایی درپوش و دو عدد در لولای پایین، است که آن را به بدنه هواپیما ثابت می‌کند. علاوه بر این ۱۲ نقطه اتصال دیگر هم وجود دارد که درپوش را در جای خود ثابت نگه می‌دارد.

آگهی

درپوش‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با استفاده از اختلاف فشار در دو طرف آن، خود را آب‌بندی و چفت و محکم می‌کند،‌ در حالی که درهای معمولی برای بسته نگه داشتن به قدرت مکانیزم قفل متکی هستند.

پانل درپوش در حیاط خلوت پیدا شد

جدا شدن پانل درپوش هواپیما
جدا شدن پانل درپوش هواپیماآسوشیتدپرس

جنیفر هومندی، رئیس «هیات ملی آمریکا در حوزه ایمنی حمل و نقل» اعلام کرد که پانل درپوش، روز یکشنبه در حیاط خلوت یک معلم مدرسه در پورتلند پیدا شد.

هومندی روز یکشنبه ۷ ژانویه (۱۷ دی) گفت که هیچ داده‌ای از دستگاه ضبط کننده صدای کابین خلبان به دست نیامده است، زیرا این اطلاعات ظرف ۲ ساعت بعد از گذشت از زمان حادثه بازیابی نشده و در نتیجه اطلاعات جدید روی آن بازنویسی شده‌اند. 

او مجدداً از تنظیم‌کننده‌های مقررات خواست تا استفاده از ضبط‌کننده‌هایی که ۲۵ ساعت داده را ضبط می‌کنند در هواپیماها اجباری کنند، در حالی که هم اکنون بر اساس مقررات فعلی ایالات متحده این مقدار تنها شامل دو ساعت ضبط صدا می‌شود.

آگهی

چه تعدا هواپیما زمین‌گیر شدند؟

از مجموع ۱۷۱ هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مدل مکس ۹ تعداد ۱۴۴ فروند در ایالات متحده هستند.

شرکت هواپیمایی آلاسکا ۱۴۱ پرواز معادل ۲۰ درصد از پروازهای برنامه‌ریزی شده خود را پس از زمین‌گیر شدن ۶۵ فروند هواپیمای مکس ۹ در روز دوشنبه لغو کرد. این شرکت هواپیمایی گفت انتظار می رود که اختلالات سفر حداقل تا اواسط هفته ادامه داشته باشد.

شرکت هواپیمایی یونایتد نیز که ۷۹ فروند هواپیمای مکس ۹ خود را زمین‌گیر کرده است، ۲۲۶ پرواز معادل ۸ درصد از پروازهای برنامه ریزی شده خود را در روز دوشنبه لغو کرد.

«ترکیش ایرلاینز»، «کوپا ایرلاینز پاناما» و« ایرومکزیکو» نیز اعلام کردند که هواپیماهای این مدل را زمین گیر کرده‌اند. اندونزی نیز اعلام کرد که پروازهای سه فروند از این هواپیما را راسا به حالت تعلیق درآورده است.

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هر دو خلبان هواپیمای مسافری در وسط پرواز بخواب رفتند؛ چرخ بوئینگی نیز بهنگام برخاستن فرو افتاد

موش سرگردان هواپیمای خطوط هوایی سریلانکا را سه روز زمین‌گیر کرد

روکش موتور هواپیمای بوئینگ دقایقی پس از بلند شدن جدا شد