Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

برگزاری جشن جنجالی صرب‌های بوسنی؛ اتحادیه اروپا و آمریکا هشدار دادند

رژه روز جشن خودخوانده جمهوری صرب بوسنی در روز ۹ ژانویه ۲۰۲۳
رژه روز جشن خودخوانده جمهوری صرب بوسنی در روز ۹ ژانویه ۲۰۲۳ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اتحادیه اروپا و آمریکا روز سه‌شنبه نسبت به پیامدهای گرامیداشت جشن خودخوانده روز ملی صرب‌های ساکن بوسنی و هرزگوین هشدار دادند.

آگهی

بروکسل تاکید کرد که اتحادیه اروپا با هرگونه اقدامی که تمامیت ارضی بوسنی و هرزگوین را زیر سوال ببرد مخالف است. اتحادیه اروپا همچنین نسبت به «پیامدهای جدی» اقداماتی که ناقض «حق حاکمیت ملی، تمامیت ارضی، نظم منطبق بر قانون اساسی و وجهه بین‌المللی» بوسنی و هرزگوین هستند هشدار داد. 

واشنگتن نیز هشدار داد که جشن خودخوانده روز ملی صرب‌های ساکن بوسنی و هرزگوین نقض قانون اساسی این کشور و توافق صلح دیتون محسوب می‌شود.

سفارت ایالات متحده در سارایوو در بیانیه‌ای از مقام‌های بوسنی و هرزگوین خواست با «هرگونه نقض قانون» در ارتباط با گرامیداشت روز ۹ ژانویه به عنوان روز ملی جمهوری صرب بوسنی برخورد کنند. در بیانیه سفارت آمریکا تاکید شده است که مساله جشن گرفتن روز ملی جمهوری صرب بوسنی نیست بلکه برگزاری آن در روز ۹ ژانویه است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

برگزاری جشن روز ملی صرب‌های بوسنی در چنین روزی به روز ۹ ژانویه سال ۱۹۹۲ میلادی یعنی زمان اعلام تشکیل کشور مورد نظر صرب‌ها در بوسنی و هرزگوین بر می‌گردد. تصمیمی که نقطه آغاز جنگ خونین و چهار ساله بوسنی و هرزگوین در دهه ۱۹۹۰ بود. این جنگ بیش از ۱۰۰ هزار کشته بر جای گذاشت.

صرب‌های بوسنی در جریان جنگ چهار ساله بوسنیایی‌ها را که اغلب مسلمان هستند وادار به ترک محل سکونت خود کردند و بسیاری از آنها را قتل عام کردند. برخورد مشابهی نیز از سوی صرب‌های بوسنی با کروات‌ها در این کشور صورت گرفت. 

جنگ بوسنی و هرزگوین با امضای توافق دیتون با میانجیگری آمریکا به پایان رسید. نام این توافق به شهر دیتون در ایالت اوهایوی آمریکا که محل مذاکرات بود اشاره دارد. 

صرب‌های بوسنی با وجود این توافق برای کسب استقلال بیشتر و جدایی از بوسنی و هرزگوین تلاش می‌کنند. رهبر ملی‌گرای جمهوری صرب‌ بوسنی که موضعی هم‌راستا با مسکو دارد به طور علنی از جدایی از بوسنی و هرزگوین سخن گفته است.

دو فروند هواپیمای جنگنده «اف ۱۶» آمریکا روز دوشنبه به نشانه حمایت از تمامیت ارضی بوسنی و هرزگوین بر فراز این کشور به پرواز درآمدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا فرزندان رهبر سیاسی صرب‌های بوسنی را تحریم کرد

دادگاه حقوق بشر اروپا: انتخابات بوسنی و هرزگوین غیردموکراتیک است

تنش در بالکان؛ رهبر صرب‌های بوسنی اقتدار و مشروعیت نماینده عالی جامعه بین‌الملل را به چالش کشید