Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

بزرگترین حکم قضایی اشتباه در بریتانیا؛ مجرم اصلی در کلاهبرداری اداره پست که بود؟

یک اداره پست در لندن
یک اداره پست در لندن Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پلیس بریتانیا اعلام کرد که در حال بررسی کلاهبرداری احتمالی در جریان رسوایی اداره پست بریتانیا است. پرونده‌ای که به عنوان یکی از بدترین تخلفات قضایی در تاریخ معاصر قضاوت در بریتانیا توصیف می‌شود.

آگهی

پلیس بریتانیا تحقیقاتی را در خصوص کلاهبرداری در اداره پست بریتانیا آغاز کرده است؛ چرا که مشخص شده صدها نفر از مدیران دفاتر پستی در احکام قضایی اشتباه، به سرقت پول متهم شده بودند.

پلیس کلان‌شهر لندن اواخر روز جمعه اعلام کرد که در حال بررسی «کلاهبرداری احتمالی» اداره پست بریتانیا بابت پولی است که «در نتیجه پیگرد قانونی یا اقدامات مدنی علیه کارمندان خود» اخذ کرده است.

پلیس همچنین در حال بررسی دیگر جرایم احتمالی اداره پست در خصوص شهادت دروغ و انحراف مسیر دادرسی در مورد تحقیقات و پیگیری‌های انجام شده است.

ماجرا چه بود؟

در بریتانیا، بیش از ۷۰۰ مدیر شعبه اداره پست بین سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۵ به دزدی یا کلاهبرداری متهم شدند. رایانه‌ها نشان می‌دادند که مبالغی از شعبه مربوطه گم شده و این دفاتر پست با کسری بودجه مواجه شده‌اند.

بسیاری از مدیران این شعب پس از وادار شدن به جبران خسارت و پرداخت مبالغ هنگفت کسری بودجه به اداره پست، از نظر مالی نابود شدند و برخی دیگر نیز محکوم و روانه زندان شدند. چند نفر هم دست به خودکشی زدند.

اما مقصر واقعی یک سیستم حسابداری کامپیوتری معیوب به نام Horizon بود. برنامه‌ای که توسط شرکت ژاپنی فوجیتسو عرضه شده و در سال ۱۹۹۹ برای شعبه‌های محلی اداره پست بریتانیا نصب شد.

اداره پست سال‌ها اصرار داشت که داده‌های این نرم‌افزار قابل اعتماد است و مدیران شعب را به عدم صداقت در مورد موجودی دفاتر پست متهم می‌کرد.

در نهایت، پس از سال‌ها پیگیری از سوی متهمان این پرونده و وکلای آن‌ها، دادگاه استیناف ۳۹ مورد از محکومیت‌ها را در سال ۲۰۲۱ لغو کرد.

یک قاضی در این رابطه معتقد است که اداره پست از اول «خبر داشته که در خصوص قابل اطمینان بودن این نرم‌افزار ایرادات جدی» وجود دارد و در نتیجه اداه پست بریتانیا مرتکب ناتوانی «فاحش» در تحقیقات درست در این رابطه شده است.

به گفته اداره پست، در مجموع حکم محکومیت ۹۳ نفر از کارکنان اداره پست باطل اعلام شده است؛ اما بسیاری دیگر هنوز تبرئه نشده اند و تنها ۳۰ نفر با دریافت غرامت «تمام و کمال» موافقت کرده‌اند. 

تحقیقات عمومی در مورد این رسوایی از سال ۲۰۲۲ در حال انجام است ولی تاکنون هیچ کس از اداره پست دولتی یا سایر شرکت های مرتبط دستگیر نشده و یا با اتهامات جنایی روبرو نشده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

لی کاسِل‌تُن، مدیر سابق یکی از این شعب پس ازشکایت اداره پست بریتانیا به دلیل پول‌های گمشده، ورشکسته شد. وی در این رابطه می‌گوید که خانواده اش در زادگاهشان در شهر بریدلینگتون در شمال انگلیس از سوی جامعه طرد شدند. 

کاسِل‌تُن این را هم گفت که دخترش در آن دوره مورد آزار و اذیت قرار می‌گرفت، چرا که مردم فکر می کردند «پدرش دزد است و پول افراد مسن را خورده است.»

او گفت که قربانیان در وهله اول خواستار معرفی مسببان اصلی هستند. کاسِل‌تُن روز شنبه به رادیو تایمز گفت: «الان مساله راجع به مسئولیت پذیری است. باید ببینیم چه کسی آن تصمیمات را گرفت و این اتفاق افتاد.»

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

دولت بریتانیا در ماه سپتامبر اعلام کرد که هر یک از مدیران شعب پستی که در این پرونده محکوم شده‌اند، صدها هزار پوند غرامت دریافت خواهد کرد.

یک مجموعه تلویزیونی چهار قسمتی به نام «پرونده آقای بیتس علیه اداره پست» که در شبکه تلویزیونی آی‌تی‌وی نمایش داده می‌شود، منجر به آگاهی عمومی در خصوص این رسوایی شده و ۵۰  قربانی جدید نیز برای پیگیری وضع خود با وکیل تماس گرفته‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کوهنوردان مفقود شده در ارتفاعات سبلان؛ جسد ۲ زن پیدا شد؛ کوهنورد سوم زنده اما حالش وخیم است

پلیس لندن درباره مردی که پس از ۹ سال جسدش در فریزر شراب فروشی کشف شد جایزه تعیین کرد

پایان عملیات به دام‌انداختن زندانی فراری؛ پلیس بریتانیا مظنون «جاسوسی برای ایران» را دستگیر کرد