Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سخنگوی حوثی‌ها به یورونیوز: ایران به ما و دیگران کمک‌هایی می‌کند اما نمی‌گوید چه بکنیم

گفت‌وگوی اختصاصی یورونیوز
گفت‌وگوی اختصاصی یورونیوز Copyright EURONEWS
Copyright EURONEWS
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

یورونیوز با محمد عبدالسلام، سخنگوی جنبش انصارالله یمن (حوثی‌ها) گفت‌وگوی اختصاصی انجام داده است. در این مصاحبه آقای عبدالسلام تاکید کرده که این گروه از ایران خط و دستوری نمی‌گیرد اما در عین حال بر این امر صحه گذاشت که ایران از حزب‌الله لبنان، گروه‌های فلسطینی و حوثی‌های یمن حمایت می‌کند.

آگهی

آقای عبدالسلام البته در این گفت‌وگو درباره جزییات و روش‌های حمایتی ایران از این گروه‌ها توضیحی ارائه نداده است. 

 آقای محمد عبدالسلام سخنگوی حوثی‌های یمن و هیات همراه او سال ۱۳۹۸ با علی خامنه‌ای، رهبر ایران دیدار و گفت‌وگو کردند. به همراه داشتن یک خنجر بزرگ در این دیدار توجه رسانه‌ها و خبرنگاران را به خود جلب کرده بود. 

سخنگوی جنبش انصارالله یمن در آن دیداربه علی خامنه‌ای گفته بود «ما ولایت شما را امتداد خط پیامبر و ولایت امیرالمؤمنین می‌دانیم.»

بخشی از گفت‌وگوی اختصاصی یورونیوز با سخنگوی حوثی‌ها را که بر روابط آنها با تهران متمرکز است می‌توانید در ادامه بخوانید. 

دیدار سخنگوی حوثی‌ها با علی‌خامنه‌ای / سال ۹۸
دیدار سخنگوی حوثی‌ها با علی‌خامنه‌ای / سال ۹۸khamenei.ir

یورونیوز: برخی می‌گویند انصارالله (حوثی‌ها) در اوج جنگ میان خود و دولت صنعا هم به بستن تنگه باب المندب روی نیاورند و امروز این اقدام آنها به دستور ایران صورت گرفته است، پاسخ شما چیست؟

محمد عبدالسلام: «این ادعا به هیچ عنوان صحت ندارد. عملیات نظامی در دریای سرخ با هدف گرفتن کشتی‌های جنگی ارتش امارات عربی متحده و عربستان سعودی انجام شد و یک کشتی باری اماراتی به نام روابی تحت کنترل حوثی‌ها در دریای سرخ در نزدیکی حدیده توقیف شد.»

یورونیوز: و اینکه می‌گویند شما از ایران دستور می‌گیرد، چطور؟

محمد عبدالسلام: «ما از ایران دستور نمی‌گیریم، باید تاکید کنم که مردم یمن صاحب عزت هستند. آنها در تظاهرات میلیونی به خیابان‌ها ریختند. اگر از هر شهروند یمنی بپرسید، آنها از کوچک و بزرگ‌شان از موضع صنعا [در مساله فلسطین] تمام قد حمایت خواهند کرد و با وجود اختلافات سیاسی داخلی در یمن هم خواستار انجام عملیات مسلحانه بیشتر علیه اسرائیل هستند. این نکته را هم بگویم که آنها مسائل را اشتباه تفسیر می‌کنند و فکر می‌کنند که مساله فلسطین مساله مردم یمن نیست. آنها حتی پیش از این می‌گفتند ما به اراده ایران خواستار رفع تحریم‌ها علیه خودمان هستیم. این سخنان صحت ندارد.»

گفت‌وگوی مریم شهاب، خبرنگار یورونیوز با سخنگوی حوثی‌ها
گفت‌وگوی مریم شهاب، خبرنگار یورونیوز با سخنگوی حوثی‌هاEURONEWS
ما از منظر اخلاقی، مذهبی و میهنی به این امر اعتقاد
داشته و نیاز نداریم کشور دیگری از ما بخواهد کاری انجام دهیم
سخنگوی حوثی‌ها

یورونیوز: یعنی می‌گویید ایران هیچ نقشی در تصمیمات شما ندارد؟

محمد عبدالسلام: «خیر، ایران هیچ نقشی در تصمیمات اتخاذ شده در صنعا ندارد. با این حال ایران از محور مقاومت در یمن و فلسطین حمایت کرده و به روش‌های مختلف نقش برجسته‌ای در حمایت از فلسطینیان ایفا می‌کند. حمایت‌ ایران مساله پوشیده‌ای نیست و تهران بارها به آن اذعان داشته است. با این حال، این تصمیم [حمایت از مردم فلسطین] توسط مردم یمن گرفته می‌شود، همانطور که مردم فلسطین و برادران حزب الله لبنان خودشان تصمیم می‌گیرند که در این زمینه چه کنند.

ما از منظر اخلاقی، مذهبی و میهنی به این امر اعتقاد داشته و نیاز نداریم کشور دیگری از ما بخواهد کاری انجام دهیم یا اینکه یک کشور خاص از ما بخواهد وارد جنگ احتمالا گسترده شویم. این سخنان غیرواقعی و سطحی است، [این اظهارات] نه در حد و اندازه یمن و نه در سطح محور مقاومت نیست.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تشدید تنش‌ها پس از عملیات آمریکا علیه حوثی‌ها؛ ناو ایرانی وارد دریای سرخ شد

حوثی‌های یمن چه مشکلاتی را گریبان‌گیر کشتی‌ها و شرکت‌های کشتیرانی کرده‌اند؟

حوثی‌های یمن: به بندر ایلات اسرائیل و یک کشتی باری در خلیج عدن حمله کردیم