تزلزل رم-مادرید، بی‌میلی ریاض-ابوظبی؛ چرا متحدان آمریکا از ائتلاف ضدحوثی‌ها پا پس می‌کشند؟

حملات نیروهای حوثی یمن به کشتی‌ها در دریای سرخ
حملات نیروهای حوثی یمن به کشتی‌ها در دریای سرخ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شماری از متحدان آمریکا در حالی که تنها یک هفته از تشکیل ائتلاف نظامی برای مقابله با حملات نیروهای حوثی یمن به کشتی‌ها تجاری در دریای سرخ می‌گذرد برای شرکت در چنین ماموریتی متزلزل به نظر می‌رسند.

آگهی

ایتالیا و اسپانیا، دو متحد اروپایی ایالات متحده بیانیه‌هایی منتشر کرده‌اند که به نظر می‌رسد برای فاصله‌ گرفتن از این ائتلاف صادر شده باشد. آمریکا هفته گذشته از عضویت بیش از ۲۰ کشور در ائتلاف بین‌المللی برای مقابله با حملات حوثی‌ها در دریای سرخ خبر داده بود. 

این در حالی است که اکنون تقریبا نیمی از این کشورها به نظر می‌رسد رغبت چندانی برای شرکت در این ائتلاف یا اعلام علنی آن ندارند. این کشورها یا به طور علنی عضویت در این ائتلاف را تائید نکرده‌اند یا اعلام آن را به واشنگتن واگذار کرده‌اند. 

آمریکا تاکنون نام تنها ۱۲ کشور را به عنوان عضو ائتلاف نظامی برای مقابله با حملات حوثی‌ها در دریای سرخ و خلیج عدن اعلام کرده است. 

این در حالی است که مشارکت کشورهای مختلف در ائتلاف تحت رهبری آمریکا مستلزم اعزام کشتی جنگی به منطقه یا اعزام نیرو است. بخشی از شکاف کنونی در ائتلاف نوپای نظامی علیه نیروهای حوثی را می‌توان نتیجه اختلاف‌نظرها بر سر جنگ اسرائیل با حماس در نوار غزه دانست. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

به عنوان مثال اسپانیا در اروپا از جمله کشورهایی است که بیشتر به عنوان مدافع حقوق فلسطینی‌ها شناخته می‌شود. در همین راستا به نظر می‌رسد برخی از دولت‌های اروپایی نگران هستند که مشارکت در ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا بازتابی منفی در افکار عمومی داخلی داشته باشد. 

از تزلزل اسپانیا و ایتالیا تا بی‌میلی عربستان و امارات

نخست‌وزیر اسپانیا
نخست‌وزیر اسپانیاAP Photo

پدرو سانچز، نخست‌وزیر اسپانیا روز چهارشنبه گفت که مادرید با استفاده از نیروی اتحادیه اروپا برای مقابله با دزدی‌های دریایی در راستای مقابله حملات حوثی‌ها مخالف است. وی با این حال تصریح کرد که کشورش آماده است تا تشکیل ماموریت دیگری برای مقابله با حوثی‌ها را مدنظر قرار دهد. 

نخست‌وزیر اسپانیا افزود که گروه دریایی آتالانتا (ماموریت دریایی اتحادیه اروپا برای مقابله با دزدی‌های دریایی) نه ویژگی‌ها لازم برای مقابله با نیروهای حوثی در دریای سرخ را دارد و نه ماهیت آن چنین چیزی را طلب می‌کند. 

محل معمول ماموریت دریایی آتالانتا اقیانوس هند است. به گفته نخست‌وزیر اسپانیا شرایط در دریای سرخ «به کل» متفاوت از اقیانوس هند است. 

وزارت دفاع ایتالیا اعلام کرده است که به درخواست صاحبان کشتی‌های تجاری این کشور ناوی را به دریای سرخ می‌فرستاد. رم با این حال تاکید کرده است که اعزام این کشتی در چهارچوب ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا صورت نمی‌گیرد. 

فرانسه نیز هرچند از تلاش‌ها برای تضمین امنیت حمل و نقل دریایی تجلیل کرده است اما تاکید می‌کند که کشتی‌های نظامی این کشور تحت فرماندهی نظامیان فرانسوی فعالیت خواهند کرد. 

عربستان سعودی و امارات عربی متحده نیز به طور علنی اعلام کرده‌اند که مایل به مشارکت در ائتلاف تحت رهبری آمریکا نیستند. 

تعدادی از متحدان آمریکا نیز به نظر می‌رسد که نگران اقدام‌های تلافی‌جویانه نیروهای حوثی یمن باشند. به عنوان مثال به نظر می‌رسد عدم رغبت هند به مشارکت در ائتلاف نظامی تحت رهبری آمریکا بیش از آنکه به تاثیر آن بر روی افکار عمومی هند ربط داشته باشد به نگرانی از حملات احتمالی حوثی‌ها ربط دارد. 

مرسک حمل و نقل در مسیر دریای سرخ را از سر می‌گیرد

کشتی باری مرسک
کشتی باری مرسکAP Photo

شماری از شرکت‌های حمل و نقل دریایی در پی حملات حوثی‌ها یمن در دریای سرخ استفاده از این مسیر را به حالت تعلیق درآورده‌اند. آنها مجبور به استفاده از مسیر دریایی طولانی‌تر و پرخرج‌تر یعنی دور زدن قاره آفریقا شده‌اند. 

با این حال شرکت حمل و نقل دریایی مرسک تصمیم گرفته است که از این پس تقریبا تمامی کشتی‌ها تجاری خود در مسیر بین اروپا و آسیا را از کانال سوئز عبور دهد. تنها تعداد معدودی از کشتی‌ها این شرکت دانمارکی قرار است مسیر طولانی‌تر دور زدن قاره آفریقا را طی کنند. 

مرسک مانند دیگر شرکت‌های حمل و نقل دریایی پیش از این عبور و مرور از دریای سرخ و کانال سوئز را به حالت تعلیق درآورده بود. شرکت مرسک با اشاره به طرح آمریکا برای تضمین امنیت حمل و نقل دریایی در دریای سرخ تصمیم به از سرگیری استفاده از مسیر دریای سرخ گرفته است. 

این در حالی است که نیروهای حوثی یمن تهدید کرده‌اند که نه تنها به حملات خود در دریای سرخ ادامه خواهند داد بلکه به ناوهای آمریکا نیز در صورتی که از سوی این کشور هدف گرفته شوند حمله خواهند کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایالات متحده آمریکا: تعداد زیادی پهپاد و موشک حوثی‌ها را در دریای سرخ سرنگون کردیم

تندتر شدن لحن آمریکا علیه تهران: حوثی‌ها بدون حمایت ایران برای حمله به کشتی‌ها مشکل خواهند داشت

حوثی‌های یمن چه مشکلاتی را گریبان‌گیر کشتی‌ها و شرکت‌های کشتیرانی کرده‌اند؟