Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ایران همزمان با هشدارهای غرب نسبت به «مشارکت در تهدید‌های دریایی» از دو سامانه کروز رونمایی کرد

سامانه موشک کروز «طلائیه» که توسط نیروی دریایی ایران رونمایی شد
سامانه موشک کروز «طلائیه» که توسط نیروی دریایی ایران رونمایی شد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایران روز یکشنبه از دو موشک‌ پیشرفته کروز ساخت داخل که به زرادخانه نیروی دریایی این کشور افزوده شده است، رونمایی کرد.

آگهی

رونمایی از دو سامانه موشکی کروز به نام‌های «طلائیه» و «نصیر» در منطقه سوم نیروی دریایی ایران موسوم به نبوت که با حضور عبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش صورت گرفت، با طرح اتهام‌هایی از سوی آمریکا و اسرائیل مبنی بر دست داشتن ایران در حملات دریای سرخ و نیز حمله پهپادی به یک کشتی تجاری در اقیانوس هند همزمان شده است.

ایران در حالی هر گونه مشارکت در حملات حوثی‌ها به کشتی‌های «مرتبط با اسرائیل» در دریای سرخ را رده کرده که ایالات متحده و اسرائیل پیش‌تر هشدارهایی جدی در این خصوص به تهران داده‌اند.

در همین راستا، وزارت دفاع آمریکا به تازگی در گزارشی اعلام کرده است که حمله پهپادی روز شنبه به یک کشتی تجاری در سواحل هند به صورت مستقیم از ایران صورت گرفته است؛ ادعایی که یک رسانه اسرائیلی نیز آن را مطرح کرده بود.

ایران با این حال برغم این هشدارها همچنان به تهدید‌های مطرح در خصوص بسته‌شدن آب‌راه‌های بین‌المللی به روی آمریکا و متحدانش همزمان با تشدید حملات اسرائیل به غزه دامن می‌زند.

محمد رضا نقدی، معاون هماهنگ‌کننده سپاه پاسداران ایران در این خصوص گفته است: «با تداوم جنایت‌های آمریکا و متحدانش در غزه، باید منتظر تولد قدرت‌های جدید مقاومت و بسته شدن بقیه آب‌راه‌ها و راه‌ها به‌روی خودشان باشند.»

وی در همین راستا افزود: «دیروز خلیج فارس و تنگه هرمز برایشان کابوس شده بود و امروز باب‌المندب و دریای سرخ زمین‌گیرشان کرده است و با ادامه این جنایت‌ها به‌زودی باید منتظر بسته شدن دریای مدیترانه و جبل الطارق و سایر آب‌راه‌ها به‌روی آن‌ها باشند.»

حمله به کشتی‌ها در دریای سرخ از سوی حوثی‌ها که از آغاز جنگ اسرائیل و حماس در ۷ اکتبر شروع شد، شرکت‌های بزرگ کشتیرانی را بر آن داشت تا با وجود هزینه‌های بالای سوخت، کشتی‌های خود را به مسیری دور دست به سمت جنوب آفریقا هدایت کنند.

آسوشیتدپرس با انتشار گزارشی برگرفته از تصاویر تلویزیون دولتی ایران اعلام کرد که سامانه‌های موشکی پیشرفته کروز که در داخل ساخته شده به پایگاه دریایی بندر کنارک واقع در جنوب ایران و در نزدیک آب‌های اقیانوس هند اضافه شده است.

دریادار شهرام ایرانی، فرمانده نیروی دریایی ارتش در مراسم رونمایی از این سامانه‌ها به هوشمند بودن موشک‌های کروز اضافه شده به مجموعه نظامی تحت رهبری خود اشاره کرد و افزود: سامانه موشکی طلاییه با برد بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر به عنوان یک موشک کاملاً هوشمند در طول عملیات پروازی خود امکان این را دارد تا به صورت هوشمندانه و از طریق سامانه مادر، اهداف جدیدی برای آن تعریف شود.»

رونمایی از موشک کروز «نصیر» توسط نیروی دریایی ایران
رونمایی از موشک کروز «نصیر» توسط نیروی دریایی ایرانAP/AP

وی موشک کروز «نصیر» را نیز اینگونه توصیف کرد: «این موشک با برد بیش از ۱۰۰ کیلومتر یک موشک کاملاً هوشمند است و از توانمندی بسیار بالا در زمینه عملیات‌های انهدامی برخوردار است.»

درگزارش آسوشیتدپرس آمده است: ایران هر از گاهی از شلیک‌های آزمایشی یا تولید و رونمایی از تجهیزات نظامی جدید ساخت داخل خبر می‌دهد که به طور مستقل قابل تأیید نیست. این کشور مدعی است زرادخانه‌ای مشتکل از انواع مختلف موشک با برد تا ۲۰۰۰ کیلومتر در اختیار دارد که می تواند با آنها دشمن اصلی خود اسرائیل و پایگاه‌‌های ایالات متحده در منطقه را در تیررس خود داشته باشد.

پیش‌بینی می‌شود این اقدام تهران با واکنش منفی کشورهای غربی روبرو شود. آمریکا و قدرت‌های اروپایی طرف برجام پیش‌تر اقدامات مشابه نظامی ایران را «تحریک‌آمیز» توصیف و خواستار توقف آن ها شده بودند.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه یک موشک بالستیک قاره‌ پیمای جدید را در جنوب مسکو بارگیری کرد

حمله موشکی «حوثی‌ها» به یک کشتی نروژی در باب‌المندب

کشتی جنگی ایرانی در حین انجام «تعمیرات» واژگون شد؛ تعدادی مجروح شدند