بیش از ۲۰ کشور به ائتلاف دریای سرخ به رهبری آمریکا برای مقابله با حملات حوثی‌های یمن می‌پیوندند

a Houthi forces helicopter
a Houthi forces helicopter Copyright  AP
Copyright  AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ژنرال پت رایدر، سخنگوی پنتاگون اعلام کرد که بیش از ۲۰ کشور به ائتلاف بین‌المللی می‌پیوندند که تحت رهبری آمریکا برای محافظت از کشتی‌ها در دریای سرخ تشکیل شده است. پیش از این نیز شماری از متحدان ایالات متحده، حمایت خود را از تلاش‌های این کشور برای محافظت از کشتی‌رانی در دریای سرخ اعلام کرده بودند.

آگهی

پیش از این در روز سه‌شنبه لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده اعلام کرده بود که این کشور قصد دارد یک ائتلاف چندملیتی تحت عنوان «عملیات نگهبان رفاه» برای مقابله با حملات حوثی‌ها در دریای سرخ تشکیل دهد.

طی دو ماه اخیر، شبه‌نظامیان حوثی‌ مورد حمایت ایران بارها کشتی‌ها را در این مسیر حیاتی کشتیرانی، با حملاتی که به گفته آنها در حمایت از فلسطینی‌های غزه انجام می‌شود، هدف قرار داده‌اند.

لوید آستین در جریان سفر خاورمیانه‌ای خود گفته بود که بریتانیا، بحرین، کانادا، فرانسه، ایتالیا، هلند، نروژ، سیشل و اسپانیا به این عملیات خواهند پیوست.

ژنرال پت رایدر، سخنگوی پنتاگون نیز عصر پنج‌شنبه به خبرنگاران گفت: «ما اکنون با بیش از ۲۰ کشور برای شرکت در این ائتلاف به توافق رسیده‌ایم. حوثی‌ها به رفاه اقتصادی و رفاه ملت‌ها در سراسر جهان حمله می‌کنند و عملاً به راهزنانی در امتداد بزرگراه بین‌المللی دریای سرخ تبدیل شده‌اند.»

او افزود که نیروهای ائتلاف «در دریای سرخ و خلیج عدن به گشت‌زنی می‌پردازند تا از کشتی‌های تجاری که در حال عبور از این آبراه حیاتی بین‌المللی هستند محافظت و در صورت لزوم به آنها کمک کنند».

او از حوثی‌های یمن نیز خواست که حملات خود را متوقف کنند.

اگرچه ژنرال پت رایدر فهرست این بیست کشور را اعلام نکرد، اما آخرین واکنش برخی از متحدان آمریکا به این خبر تا نیمروز پنج‌شنبه به قرار زیر بوده است:

فرانسه

وزارت دفاع فرانسه اعلام کرد که از تلاش‌ها برای تضمین آزادی دریانوردی در دریای سرخ و مناطق اطراف آن حمایت می‌کند.

با این وجود اعلام کرد که کشتی‌هایش تحت فرمان فرانسه خواهند ماند و در این باره که آیا نیروهای دریایی بیشتری به این منطقه خواهد فرستاد یا خیر نیز چیزی منتشر نکرد.

فرانسه در حال حاضر یک پایگاه دریایی در امارات عربی متحده و ۱۵۰۰ سرباز در جیبوتی دارد. ناوچه «لانگدوک» متعلق به این کشور نیز اکنون در دریای سرخ است.

ایتالیا

وزارت دفاع ایتالیا اعلام کرد که در پاسخ به درخواست‌های مالکان کشتی‌های ایتالیایی، ناو «ویرجینیو فاسان» را برای محافظت از منافع ملی خود به دریای سرخ می‌فرستد.

رم تاکید کرده بود که این اقدام، بخشی از عملیات این کشور است که در حال حاضر در جریان است و نه بخشی از عملیات «نگهبان رفاه».

اسپانیا

وزارت دفاع اسپانیا گفت که این کشور فقط در ماموریت‌های تحت رهبری ناتو یا عملیات‌های هماهنگ شده توسط اتحادیه اروپا شرکت خواهد کرد.

در این بیانیه این وزارتخانه آمده است: «ما به طور یکجانبه در عملیات دریای سرخ شرکت نخواهیم کرد.»

بریتانیا، هلند و نروژ

بریتانیا اعلام کرد ناوشکن «اچ.ام.اس دیاموند» این کشور به عملیات «نگهبان رفاه» خواهد پیوست. وزارت دفاع بریتانیا گفت که این ائتلاف به عنوان بخشی از نیروهای دریایی ترکیبی (CMF) به رهبری ایالات متحده عمل خواهد کرد.

هلند دو افسر و نروژ نیز ۱۰ افسر نیروی دریایی را به مقر «نیروهای دریایی ترکیبی» در بحرین خواهند فرستاد.

در این منطقه چه ائتلاف‌های دریایی دیگری فعال هستند؟

در حال حاضر نیروهای دریایی چند کشور در قالب دیگر ائتلاف‌های بین‌المللی برای محافظت از خطوط کشتیرانی در منطقه فعال هستند و عمدتا نیز از کشتی‌ها در برابر دزدان دریایی که برای چندین سال کشتیرانی را در آبهای سومالی مختل کرده بودند، محافظت می‌کنند.

برخی از این ائتلاف‌ها عبارتند از:

آگهی

- عملیات اتالانتا (Atalanta) که توسط اتحادیه اروپا در چارچوب نیروی دریایی اروپا (Eunavfor) و سیاست امنیتی و دفاع مشترک (CSDP) در حومه شاخ آفریقا و در غرب اقیانوس هند برای حمایت از قطعنامه‌های سازمان ملل در محافظت از دریاها در برابر دزدی دریایی انجام می‌شود و دفتر مرکزی آن در اسپانیا است.

- عملیات اجنور (Agenor) که بار دیگر عملیاتی به رهبری اروپا است و هدف از اجرای آن، تضمین آزادی دریانوردی در تنگه هرمز به عنوان مسیر اصلی کشتیرانی برای صادرات نفت از کشورهای خلیج فارس است.

- ائتلاف «نیروهای دریایی ترکیبی» موسوم به (CMF) که یک مشارکت دریایی چندملیتی است که توسط ایالات متحده رهبری می‌شود و مقر آن نیز در بحرین است یعنی کشوری که میزبان پایگاه ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده محسوب می‌شود. این ائتلاف دارای ۳۹ عضو است و اعضای آن عمدتا یا کشورهای اروپایی هستند، یا اعضای ناتو و یا کشورهای منطقه. بخشی از این ائتلاف نیز تحت عنوان «گروه ضربت ترکیبی ۱۵۳» در دریای سرخ فعالیت می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایالات متحده آمریکا: تعداد زیادی پهپاد و موشک حوثی‌ها را در دریای سرخ سرنگون کردیم

وقوع انفجار و شلیک موشک بار دیگر یک کشتی را در نزدیکی سواحل یمن تهدید کرد

واشنگتن‌پست از طرح تازه آمریکا برای مقابله با قاچاق ادعایی اسلحه از ایران به یمن پرده برداشت