Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کشتی‌های تجاری با افزایش حملات حوثی‌ها از مسیر کانال سوئز و دریای سرخ صرف‌نظر می‌کنند

Egypt's Suez Canal
Egypt's Suez Canal Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دو شرکت بزرگ حمل و نقل بین‌المللی دریایی از جمله «شرکت کشتیرانی مدیترانه» موسوم به «ام‌اس‌سی» که بزرگترین خطوط کشتیرانی کانتینری جهان است، روز شنبه اعلام کردند در پی افزایش حملات شبه‌نظامیان حوثی به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ، مسیر عبور کشتی‌های خود را از کانال سوئز تغییر داده‌اند.

آگهی

بیش از یک ماه است که شبه‌نظامیان حوثی‌ یمن که تحت حمایت ایران هستند، در واکنش به حملات اسرائیل به نوار غزه، اقدام به حمله به کشتی‌های تجاری می‌کنند که برای حمل و نقل بین‌المللی مسیر دریای سرخ را برگزیده‌اند.

این کشتی‌ها که عمدتا حامل نفت هستند، سعی دارند برای صرفه‌جویی در زمان و هزینه، به جای دور زدن آفریقا از دریای سرخ و کانال سوئز عبور کنند. اما تنش‌های منطقه‌ای امنیت آنها را بطور جدی به خطر انداخته و هزینه بیمه کشتی‌ها را نیز افزایش داده است.

با وجود هشدارهایی که از سوی ایالات متحده و دیگر کشورهای غربی علیه حوثی‌ها صادر شده، شبه‌نظامیان این گروه همچنان به حملات خود به کشتی‌ها ادامه می‌دهند که آخرین مورد آن حمله پهپادی به کشتی «ام‌اس‌سی پلاتیوم» با پرچم لیبریا روز جمعه هنگام عبور از تنگه باب‌المندب در نزدیکی یمن بود.

شرکت «ام‌اس‌سی» اعلام کرد که اگرچه این حادثه هیچ تلفات جانی برجای نگذاشته اما کشتی آسیب دیده و از سرویس‌دهی خارج شده است.

بر همین اساس، گروه کشتیرانی دانمارکی «ای‌پی مولر‌-مِرسک» روز جمعه اعلام کرد که تا اطلاع ثانوی، انتقال تمام محموله‌های کانتینری خود از طریق تنگه باب‌المندب را متوقف می‌کند.

شرکت «ام‌اس‌سی» و گروه کشتیرانی فرانسوی «سی‌ام‌ای سی‌جی‌ام» نیز روز شنبه از اتخاذ تصمیمی مشابه خبر دادند.

شرکت حمل و نقل کانتینری «هاپاگ لوید» مستقر در آلمان نیز می‌گوید که ممکن است همین کار را انجام دهد.

واکنش ایالات متحده و بریتانیا

در واکنش به حملات حوثی‌ها، فرماندهی مرکزی ایالات متحده (سنتکام) اعلام کرد که ناوشکن آمریکایی «کارنی» بامداد شنبه ۱۴ پهپاد فرستاده شده از سوی حوثی‌ها را در دریای سرخ سرنگون کرده است.

در بیانیه این مرکز آمده است که این پهپادهای تهاجمی، نتوانستند هیچ آسیبی به کشتی‌ها وارد کنند.

بریتانیا نیز اعلام کرد که یکی از کشتی‌های جنگی این کشور، یک پهپاد تهاجمی مشکوک که کشتی‌های تجاری را هدف قرار داده بود، سرنگون کرده است.

حوثی‌ها که در حال حاضر بر بیشتر یمن حکومت می‌کنند، می‌گویند تا زمانی که اسرائیل حملات خود به غزه را متوقف نکند، به حملات خود در دریای سرخ ادامه می‌دهند.

با این وجود سخنگوی حوثی‌ها روز شنبه از گفتگوی نمایندگان این گروه با «طرف‌های بین‌المللی» آنهم با میانجی‌گری عمان بر سر عملیاتشان در دریای سرخ خبر داد؛ خبری که می‌تواند نشان‌دهنده تمایل حوثی‌ها به کاهش تنش‌ها باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا افزایش ارزش سهام شرکت‌های کشتیرانی در پی حملات حوثی‌ها تداوم خواهد داشت؟

وزارت دفاع آمریکا: حمله پهپادی به کشتی تجاری در ساحل هند از ایران انجام شد

حملات حوثی‌ها با تسلیحات ایرانی در گزارش تصویری آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا