امداد و نجات در دمای زیر صفر؛ شمار کشته‌شدگان زمین لرزه چین به ۱۳۱ نفر رسید

China Earthquake
China Earthquake Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شمار کشته شدگان زمین لرزه ۶.۲ ریشتری که نیمه‌شب دوشنبه مرکز چین را لرزاند، به ۱۳۱ نفر و شمار زخمی‌های این حادثه نیز به حدود هزار نفر افزایش یافت و امدادگران همچنان در یخ‌بندان و دمای زیر صفر، در حال آواربرداری از مناطق ویران شده هستند.

آگهی

این زمین لرزه در شهر جیشیشان (Jishishan) در نزدیکی مرز دو استان گانسو و چینگهای روی داد و به گفته رسانه‌های دولتی بیش از ۱۵۰ هزار خانه را ویران کرد یا به شدت به آنها آسیب رساند.

این حادثه که با چندین پس‌لرزه شدید نیز همراه بود، باعث رانش زمین و گل و لای شد و به خطوط برق و سایر زیرساخت‌های محلی نیز آسیب رساند.

آخرین گزارشی که از سوی مقامات این کشور در بامداد چهارشنبه منتشر شد، حاکی از آن است که در «گانسو» تعداد رسمی کشته‌شدگان به ۱۳۱ نفر و تعداد زخمی‌ها به ۷۸۲ نفر و در «چینگهای» نیز تعداد کشته‌ها به ۱۸ و زخمی‌ها به ۱۹۸ نفر افزایش یافته است.

امداد و نجات در حالی ادامه دارد که موجی از هوای سرد، چند روزی است که بیشتر مناطق چین را فرا گرفته و دما در مناطق مرتفع مرکزی تا منهای ۱۶ درجه سانتیگراد کاهش یافته است.

تیم امداد و نجات شامل ۱۵۰۰ آتش نشان، ۱۵۰۰ افسر پلیس، ۱۰۰۰ سرباز و حدود ۴۰۰ پزشک همچنان به تلاش‌هایشان برای بیرون آوردن مردم از زیر آوار و مداوای مجروحان ادامه می‌دهند.

به گفته مقامات این تلاش‌ها باعث نجات ۷۸ نفر از زیر آوار در استان «گانسو» شده؛ اما ۲۰ نفر هنوز در دو روستای این استان که دچار رانش گل و لای شدند و بسیاری از ساختمان‌های آن زیر گل و لای قهوه‌ای مدفون شدند، ناپدید هستند.

گزارش‌های هواشناسی حاکی از تداوم هوای سرد در این مناطق است و با وجود سرمای شدید هوا، نجات یافتگان حاضر به بازگشت به خانه‌هایشان نیستند و ترجیح می‌دهند در فضاهای باز دور آتش جمع شوند.

اداره لرزه نگاری استان «گانسو» اعلام کرد که با توجه به ویژگی‌های زمین لرزه روز دوشنبه و بررسی سوابق فعالیت‌های لرزه‌نگاری در این مناطق، احتمال می‌رود که طی روزهای پیش‌رو، بار دیگر پس لرزه‌های قوی به بزرگی ۵ ریشتر روی دهد.

محل وقوع زمین‌لرزه، یک منطقه دورافتاده و کوهستانی است که چند گروه قومی عمدتا مسلمان همچنین برخی از جوامع تبتی ساکن آن هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تایوان با وجود تنش‌ها با پکن برای کمک به زلزله‌زدگان چین اعلام آمادگی کرد

در پی وقوع زلزله در چین دست‌کم ۱۱۸ نفر جان باختند

سومین زلزله در افغانستان در یک هفته؛ هرات بار دیگر با زمین‌لرزه ۶.۵ ریشتری لرزید