Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نهاد‌های امنیت دریانوردی از وقوع دو انفجار دیگر در دریای سرخ خبر دادند

کانال سوئز
کانال سوئز Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نهادهای امنیت دریانوردی از وقوع دو انفجار در دریای سرخ خبر دادند. در هفته‌های گذشته، حملات متعدد در این مسیر دریایی علیه تردد کشتی‌های تجاری صورت گرفته است که شبه نظامیان حوثی مسئولیت آن‌ها را برعهده گرفته‌اند.

آگهی

گفته می‌شود انفجار اول در نزدیکی یک کشتی در مجاورت باب المندب و انفجار دوم در نزدیکی تنگه در انتهای جنوبی دریای سرخ اتفاق افتاده است.

خبرگزاری رویترز هم گزارش داده که یک کشتی متعلق به نروژ روز دوشنبه در دریای سرخ مورد حمله قرار گرفته است.  تاکنون هیچ کسی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته اما به گفته مقامات آمریکایی منشا این حمله از خاک یمن و بخش‌های تحت کنترل حوثی‌ها بوده است. 

این کشتی که متعلق به شرکت نروژی Inventor Chemical Tankers بوده و مورد اصابت یک پرتابه قرار گرفته است. اویستین الگان، مدیرعامل این شرکت در گفتگو با خبرگزاری رویترز با اشاره به اینکه کسی در این حمله صدمه ندیده افزود: «مخزن آب کشتی آسیب دیده اما همه سیستم های کشتی به طور عادی کار می‌کنند.» او همچنین اضافه کرده که این کشتی حامل روغن‌های گیاهی بوده و به سمت جزیره ریونیون در حال حرکت بوده است. 

آژانس عملیات تجارت دریایی بریتانیا می‌گویند احتمالا «انفجاری» در نزدیکی کشتی در حال عبور از تنگه استراتژیک باب المندب، که شاخ آفریقا را از شبه جزیره عربستان جدا می‌کند، رخ داده است.

به گفته این آژانس، کاپیتان این کشتی به آن‌ها گزارش انفجار در ۲ مایلی کشتی را داده است. 

این حادثه همزمان با سفر لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا به منطقه اتفاق افتاده است. او در این سفر قصد دارد درباره امنیت دریایی با رهبران منطقه گفت‌وگو کند.

ایالات متحده در بیانیه‌ای اعلام کرد که وزیر دفاع این کشور روز دوشنبه وارد بحرین می‌شود تا درباره لزوم تشکیل ائتلاف‌های چندجانبه به منظور «پاسخ به تجاوزات دریایی که حمل و نقل دریایی و اقتصاد جهانی را تهدید می‌کند» گفتگو کند.

بیش از یک ماه است که شبه‌نظامیان حوثی‌ یمن در واکنش به حملات اسرائیل به نوار غزه کشتی‌های تجاری را که از دریای سرخ عبور می‌کنند مورد حمله قرار می‌دهند.

با افزایش این حملات، چهار شرکت بزرگ کشتیرانی، تصمیم گرفتند عبور از تنگه باب المندب را که تقریبا ۴۰ درصد تجارت دریایی جهان از طریق آن انجام می‌شود متوقف کنند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

ارتش ایالات متحده شنبه گذشته اعلام کرد که ناوشکنان آمریکایی بیش از ده هواپیمای بدون سرنشین را که از مناطق تحت کنترل حوثی‌ها در یمن به دریای سرخ پرتاب می‌شدند را سرنگون کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حملات حوثی‌ها در دریای سرخ چگونه بر تجارت جهانی تاثیر می‌گذارد؟

رویترز: عربستان از آمریکا خواسته در مقابل حملات حوثی‌ها خویشتن‌داری کند

حوثی‌های یمن: به بندر ایلات اسرائیل و یک کشتی باری در خلیج عدن حمله کردیم