Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ساکاشویلی از زندان گرجستان: ورود تفلیس به اتحادیه اروپا تنها راه بقای ما در مقابل روسیه است

میخائيل ساکاشویلی
میخائيل ساکاشویلی Copyright AP photo
Copyright AP photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

میخائيل ساکاشویلی، رئيس جمهوری پیشین گرجستان که در طول جنگ کوتاه سال ۲۰۰۸ کشورش با روسیه در قدرت بود می‌گوید تفلیس باید به اتحادیه اروپا بپیوندد تا بتواند در مقابل تهدیدهای مسکو دوام بیاورد.

آگهی

آقای ساکاشویلی که به خاطر یک پرونده سیاسی در کشورش زندانی است در گفتگویی مکتوب با خبرگزاری فرانسه ورود تفلیس به اتحادیه اروپا را مسئله بقا برای گرجستان خوانده است.

رهبران اروپایی روز پنجشنبه تصمیم گرفتند تا به گرجستان که از زمان حمله روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ درخواست خود را ارائه کرده، «وضعیت نامزدی» اعطا کند.

ساکاشویلی ۵۵ ساله ساعاتی قبل از اعلام این تصمیم اتحادیه اروپا پاسخ‌های کتبی خود را برای خبرگزاری فرانسه ارسال کرد. این سیاستمدار گرج و طرفدار غرب که از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۳ رئيس جمهوری کشورش بود از سال ۲۰۲۱ به خاطر یک پرونده سواستفاده از قدرت زندانی است. او با وجود حضور در زندان چهره‌ اصلی اپوزیسیون گرجستان است. او با اشاره به تهدید روسیه در خصوص دو منطقه جدایی طلب اوستیای جنوبی و آبخازیا گفت: ««گرجستان به عنوان یک کشور مستقل، اگر در یک منطقه خاکستری در دروازه‌های اتحادیه اروپا باقی بماند یا رها شود، ممکن است ناپدید شود.» پس از جنگ سال ۲۰۰۸ روسیه در این مناطق جدایی طلب پایگاه‌های نظامی تاسیس کرده و این موضوع امنیت و تمامیت ارضی گرجستان را به خطر انداخته است.

در ژوئن ۲۰۲۲، اتحادیه اروپا به اوکراین و مولداوی وضعیت نامزدی اعطا کرد و از تفلیس خواست تا اصلاحات قضایی و انتخاباتی، آزادی بیشتر برای مطبوعات و قدرت کمتر برای الیگارشی‌ها را انجام دهد. حالا امروز در حالی بروکسل به این کشور وضعیت نامزدی اعطا کرده که چهره اصلی اپوزیسیون در پرونده‌ای که ساکاشویلی آن‌را اتهامات سیاسی می‌خواند در زندان است.

گرجستان که در قرن نوزدهم به روسیه پیوست و در سال ۱۹۲۱ توسط بلشویک‌ها به اتحاد جماهیر شوروی ضمیمه شد. جوزف استالین، دیکتاتور شوروی در جنگ جهانی دوم خود اصالتی گرجی داشت.

آخرین درگیری‌های میان روسیه و گرجستان در اوت ۲۰۰۸ رخ داد جایی که مسکو در حمایت از جدایی‌طلبی اوستیای جنوبی و آبخازیا نیروهای نظامی خود را به این مناطق و جنگ ارتش گرجستان فرستاد. این تهاجم نقطه اوج تنش ها با مسکو بعد از خشم کرملین از نزدیکی تفلیس به غرب محسوب می‌شد.

بسیاری در گرجستان عضویت این کشور در اتحادیه اروپا را محافظت نهایی در برابر تجاوزات بیشتر روسیه می‌دانند. ساکاشویلی می‌گوید یک الیگارش روسی دولت را در گرجستان به دست گرفته و اضافه کرده که همه نهادهای دولتی تحت کنترل پوتین و تحت تاثیر روسیه هستند.

مقام‌های گرجستان این اتهامات را رد کرده و خاطر نشان می‌سازند که هدف از عضویت در اتحادیه اروپا و ناتو که طبق نظرسنجی‌ها حمایت حدود ۸۰ درصد مردم این کشور را هم دارد تحقق قانون اساسی این کشور در این زمینه که تحت عنوان «رویای گرجستان» به ثبت رسیده، است.

آقای ساکاشویلی اطمینان داده که پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا یک شکست برای ولادیمیر پوتین خواهد بود و به این معنیست که اروپا در حال ورود به منطقه‌ای است که به طور سنتی به عنوان حیاط خلوت روسیه تلقی شده است.

با آغاز جنگ اوکراین و شدت‌گیری تنش‌های میان روسیه و اروپا، بازیگران مختلف در حاشیه تلاش می‌کنند تا از این درگیری در جهت منافع خود امتیازاتی را کسب کنند و برخی از کشورها هم به مدد همین تنش‌ها تلاش‌های خود برای پیوستن به اتحادیه اروپا را شدت بخشیده‌اند.

ساکاشویلی در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: «اگر قصد داریم آینده‌ای برای اروپا در نظر بگیریم باید پوتین در این روند بازنده باشد.» آقای ساکاشویلی در سال ۲۰۲۱ پس از بازگشت از تبعید در اوکراین دستگیر شد، جایی که او به عنوان یک خارجی در مقام فرماندار اودسا و همچنین مشاور ولودمیر زلنسکی مشغول فعالیت بود.

در سال ۲۰۱۸ دادگاه‌های گرجستان او را به دلیل سواستفاده از قدرت در حکمی غیابی به ۶ سال زندان محکوم کردند. اتهامی که نهادهای غیردولتی و حقوق بشری آن‌را سیاسی خوانده‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ساکاشویلی مدعی است که در زندان با او بدرفتاری می‌شود و پزشکان از زمان اعتصاب غذای ۵۰ روزه‌ای که او در سال ۲۰۲۲ انجام داد، در مورد سلامت او نگرانی‌های جدی دارند. در مقابل زلنکسی هم دولت گرجستان را به «مرگ تدریجی» ساکاشویلی متهم کرده و گفته این اقدامات به دستور پوتین صورت می‌گیرد. او همچنین از لهستان و چندین کشور دیگر اروپایی درخواست کرده اقداماتی برای آزادی ساکاشویلی انجام دهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصویب کلیات لایحه «عوامل خارجی» در پارلمان گرجستان؛ اتحادیه اروپا هشدار داد

قانون محدود کننده آزادی رسانه‌ها در گرجستان؛ زد و خورد و دعوای دو نماینده در پارلمان خبرساز شد

تصویب لایحه «عوامل خارجی» در گرجستان؛ هزاران نفر برای دومین روز پیاپی در تفلیس تظاهرات کردند