Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تصویب لایحه «عوامل خارجی» در گرجستان؛ هزاران نفر برای دومین روز پیاپی در تفلیس تظاهرات کردند

تجمع معترضان به لایحه جنجالی «عوامل خارجی» در تفلیس، پایتخت گرجستان
تجمع معترضان به لایحه جنجالی «عوامل خارجی» در تفلیس، پایتخت گرجستان Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت کشور گرجستان با صدور بیانیه‌ای ضمن اشاره به دستگیری دست کم ۶۶ نفر در جریان تظاهرات سه‌شنبه شب از زخمی شدن ۵۰ مامور پلیس و تعدادی شهروند غیرنظامی در جریان درگیری‌ها خبر داد

آگهی

مخالفان دولت گرجستان روز چهارشنبه در فراخوانی تازه خواستار برپایی تظاهرات علیه تصویب پیش‌نویس قانون بحث‌برانگیز «ماموران خارجی» شدند که اپوزیسیون از آن به عنوان «آزادی‌کشی» یاد می‌کند. 

به دنبال فراخوان مخالفان، هزاران نفر برای دومین روز پیاپی علیه آنچه که آن را ناقض «آزادی مطبوعات و آزادی‌های مدنی» می‌خوانند در خیابانهای تفلیس، پایتخت، دست به تظاهرات زدند. در تظاهرات امروز پلیس برای پراکندن تظاهرات‌کنندگان از خودروهای آبپاش استفاده کرد و گاز اشک‌آور شلیک کرد.

 سه‌شنبه شب نیز همزمان با تصویب کلیات این لایحه، هزاران نفر از شهروندان این کشور مقابل پارلمان تجمع کرده و با پلیس و نیروهای امنیتی درگیر شده بودند.

این تجمع اعتراضی که با خشم فزاینده ناشی از تصویب لایحه جنجالی «عوامل خارجی» همراه شده بود خیلی زود به خشونت کشیده شد و پلیس برای متفرق کردن تظاهرکنندگان در تفلیس از گاز اشک‌آور و خودروهای آب‌پاش استفاده کرد.

وزارت کشور گرجستان با صدور بیانیه‌ای ضمن اشاره به دستگیری دست کم ۶۶ نفر در جریان تظاهرات سه‌شنبه شب از زخمی شدن ۵۰ مامور پلیس و تعدادی شهروند غیرنظامی در جریان درگیری‌ها خبر داد.

در بیانیه وزارت کشور گرجستان همچنین آمده است که معترضان در جریان این تظاهرات که از آن به عنوان «یک حمله سازمان‌یافته علیه پارلمان» یاد شده، اقدام به پرتاب سنگ و کوکتل ‌مولوتوف به سوی ماموران پلیس کردند.

AP Photo
دستگیری معترضان گرجستانی توسط پلیس در مقابل پارلمانAP Photo

اپوزیسیون بنا به آنچه در فراخوان تظاهرات روز چهارشنبه آمده قصد دارد تا زمان لغو لایحه جنجالی مصوب در پارلمان هر روز دست به برپایی تجمعات اعتراضی بزند.

نیکا ملیا، از فعالان اپوزیسیون و چهره سرشناس «جنبش اتحاد ملی»، حزبی که میخائیل ساکاشویلی، رئیس جمهوری سابق و اکنون به زندان افتاده گرجستان پایه‌گذار آن بوده، در بیانیه‌ای تاکید کرد که خیابان‌های تفلیس «تا زمان پیروزی هر روز شاهد برپایی تظاهرات خواهد بود.»

شمار دیگری از سازمان‌های غیردولتی نیز با استقبال از این فراخوان اعلام کردند که از ساعت ۷ بعد از ظهر به وقت محلی در مقابل پارلمان تجمع خواهند کرد.

مخالفان این لایحه سرانجام قرار است برای شرکت در راهپیمایی هایی در سراسر کشور به مناسبت روز جهانی حقوق زن به یکدیگر بپیوندند.

تصویب کلیات لایحه در پارلمان

پارلمان گرجستان عصر روز سه‌شنبه ۷ مارس کلیات پیش‌نویس قانون جنجالی «عوامل خارجی » را در نخستین خوانش به تصویب رساند. به موجب این قانون، سازمان‌ها و شرکت‌هایی که بیش از ۲۰ درصد بودجه آنها از خارج از کشور تامین شود باید خود را به عنوان «عوامل خارجی» معرفی و در سامانه‌های مخصوص ثبت نام کنند.

این سازمان‌ها پس از ثبت در سامانه افراد و شرکت‌های خارجی تحت نظارت دستگاه قضایی گرجستان فعالیت خواهند کرد و در صورت امتناع از قانون یاد شده با جریمه‌های سنگین روبرو خواهند شد.

منتقدان این لایحه که هنوز به تایید نهایی پارلمان گرجستان نرسیده آنرا مشابه قانونی می‌دانند که کرملین سال ۲۰۱۲ برای سرکوب رسانه‌ها و تشکل‌های مخالف و نیز خاموش کردن هرگونه انتقاد که معمولا عوامل آن به خارج نسبت داده می‌شوند، به تصویب رسانده بود.

گرجستان، یکی از جمهوری‌های اتحاد جماهیر شوروی سابق سال ۲۰۰۸ میلادی با روسیه درگیر جنگ شد بنا دارد به اتحادیه اروپا و ناتو بپیوندد.

به گزارش فرانس‌پرس، اقداماتی بحث‌برانگیز چون تصویب لایحه عوامل خارجی که مغایر با دموکراسی خوانده شده کار تفلیس برای رسیدن به خواسته‌های خود در زمینه پیوستن به نهاد‌های مهم اروپایی و غربی را بسیار دشوار خواهد کرد.

آگهی
AP Photo
پرتاب گاز اشک آور به سوی معترضان مقابل پارلمان گرجستان در تلفیسAP Photo

نشانه نگرانی‌ها در غرب

اتحادیه اروپا در همین راستا مخالفت خود را با تصویب لایحه «عوامل خارجی» در گرجستان اعلام و آنرا محکوم کرده است.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه لایحه پیشنهادی بحث برانگیز دولت گرجستان را محکوم کرد و آن را «ناسازگار» با ارزش‌های اتحادیه اروپا و در تضاد با هدف این کشور برای پیوستن به بلوک اروپایی دانست.

رئیس جمهوری گرجستان که خود از مخالفان این لایحه است در جریان سفر خود به ایالات متحده در نطقی تلویزیونی که در کشورش پخش شد اعلام کرد که همسو با تظاهرکنندگان و در کنار آنها است.

خانم سالومه زورابیشویلی که تهدید به وتوی این لایحه کرده در این نطق خطاب به معترضان گفت: «شما امروز نماینده گرجستانِ آزاد هستید که آینده خود را در اروپا می بیند و به کسی اجازه نخواهد داد این آینده را از آن بدزدد.»

آگهی

با این حال، گفته می‌شود که وتوی رئیس جمهوری ممکن است با اصرار حزب حاکم که کنترل بیش از نیمی از کرسی‌های پارلمان را در اختیار دارد، خنثی شود.

«روز سیاه دموکراسی»

مقامات گرجستان در سالهای اخیر با انتقاد‌های گسترده بین‌المللی نسبت به آنچه «روند رو به نزول دموکراسی» در این کشور خوانده شده، مواجه بوده‌اند، موضوعی تضیف روابط تفلیس و بروکسل را نیز به همراه داشته است.

از سوی دیگر آمریکا نیز لایحه جنجالی پیشنهادی از سوی دولت گرجستان به پارلمان را محکوم کرده است.

سفارت آمریكا در تفلیس ضمن محکوم کردن این لایحه از تصویب نخستین خوانش آن در پارلمان که روز سه‌شنبه صورت گرفت به عنوان «روز سیاه برای دموكراسی گرجستان» یاد کرده است.

آگهی

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تفلیس، اوکراین را به طراحی و حمایت از یک کودتا در گرجستان متهم کرد

شرکت هواپیمایی گرجستان خدمات‌دهی به رئیس جمهور این کشور را به دلیل انتقاد از روسیه ممنوع کرد

روسیه آمریکا را به تلاش برای تغییر رژیم در گرجستان متهم کرد