Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نمایش نقاشی زنان برهنه در کلاس درس فرانسه؛ وزیر آموزش و پرورش پشت معلم زبان ایستاد

تابلوی نقاشی «دیانا و آکتائون»  اثر «جوزپه سزاری»
تابلوی نقاشی «دیانا و آکتائون» اثر «جوزپه سزاری» Copyright ویکی‌پدیا
Copyright ویکی‌پدیا
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

معلمان مدرسه‌ای‌ در حاشیه شهر پاریس روز دوشنبه اعلام کردند که حاضر به شرکت در کلاس‌های درس نیستند. ماجرا به نشان دادن تصویر یک نقاشی در کلاس بر می‌گردد که حالا تبدیل به یک بحران تازه در نظام آموزشی فرانسه شده است.

آگهی

گابریل أتال، وزیر آموزش و پرورش فرانسه روز دوشنبه شخصا از مدرسه راهنمایی «ژاک کارتیه» در بخش «ایسو» واقع در حومه غربی پاریس بازدید کرد و خاطرنشان کرد که دانش‌آموزان خاطی تنبیه خواهند شد.

سوفی وِنِتیتای، دبیر کل «اتحادیه سراسری معلمان آموزش متوسطه» در توضیح اینکه این ماجرا از کجا شروع شد گفت: «[روز پنجشنبه]، در یکی از کلاس‌های درس زبان فرانسه، یکی از همکاران عکس یک نقاشی متعلق به قرن هفدهم را نشان می‌دهد که حاوی تصویر زنان برهنه بود.»

این نقاشی «دیانا و آکتائون» نام دارد و اثر «جوزپه سزاری» هنرمند بزرگ ایتالیایی است که داستان اسطوره‌‌ای یونانی از لحظه ورود ناگهانی آکتائونِ شکارچی به محل استحمام الهه دیانا و حوری‌های همراه او را به تصویر می‌کشد.

اصل این نقاشی که الهه دایانا و چهار زن همراه او را کاملا برهنه نشان می‌دهد، هم اکنون در موزه لوور پاریس نگهداری می‌شود.

سوفی وِنِتیتای در ادامه توضیح می‌دهد که با دیدن این تصویر «برخی از دانش‌آموزان نگاه خود را منحرف می‌کنند و احساس می‌کنند که به آن‌ها توهین شده و از این بایت شوکه می‌شوند.»

این دانش‌آموزان ادعا کردند که در ادامه معلمشان اظهارات نژادپرستانه و اسلام‌هراسانه به زبان آورده، ولی مسئولین مدرسه این ادعا را تکذیب می‌کنند.

تابلوی نقاشی «دیانا و آکتائون» اثر «جوزپه سزاری»
تابلوی نقاشی «دیانا و آکتائون» اثر «جوزپه سزاری»ویکی‌پدیا

«طاقت والدین طاق شد»

خانم ونتیتای گفت که یکی از والدین ایمیلی به مدیر مدرسه ارسال کرده و گفته است که به پسرش اجازه داده نشده که در این باره بحث کند و در نتیجه از این بابت شکایت خواهد کرد.

این مادر در ایمیل خود می‌نویسد که معلمان مدرسه «شورش را در آوردند». وی همزمان از «فضای بسیار سخیف» و همچنین «عدم حمایت» مدیریت مدرسه با وجود «هشدارهای قبلی» گلایه می‌کند.

در پاسخ، ایمیلی در روز جمعه برای والدین ارسال میشود که به موجب آن معلمان ابراز می‌دارند که به دلیل «وضعیت خیلی دشواری» که در مدرسه پیش آمده، آن‌ها نیز از حق خود برای نرفتن به کلاس درس استفاده می‌کنند.

این معلمان توضیح دادند که «احسای معذب بودن» و «افزایش موارد خشونت» جزئی از واقعیت این روزهای آن‌ها شده است.

«کار معلمان درست بود»

گابریل أتال، وزیر آموزش و پرورش فرانسه گفت که یک رسیدگی انضباطی «علیه دانش‌آموزانی که مسئول این وضعیت هستند» آغاز خواهد شد.

او گفت که گروهی نیز در مدرسه مستقر خواهد شد تا اطمینان حاصل شود که این مدرسه همچنان به «ارزش‌های جمهوری» پایبند خواهد ماند.

وزیر آموزش و پرورش فرانسه گفت که معلمان این مدرسه از «حمایت کامل» او برخوردار خواهند بود و بدین ترتیب کلاس‌ها از روز سه شنبه پس از چند روز وقفه دوباره دائر شد.

آبنمای حمام کردن دیانا و همراهانش در ایتالیا، در طرف دیگر نیز آبنمای آکتائون شکارچی ساخته شده است
آبنمای حمام کردن دیانا و همراهانش در ایتالیا، در طرف دیگر نیز آبنمای آکتائون شکارچی ساخته شده استکانوا

این تنش‌ها در حالی شکل می‌گیرد که فرانسه در سال‌های اخیر چندین مورد حمله علیه معلمان را به خود دیده است. 

دادگاه ویژه کودکان در فرانسه روز جمعه ۸ دسامبر شش نوجوان را در ارتباط با ماجرای سر بریدن یک معلم تاریخ در سال ۲۰۲۰ میلادی محکوم کرد.

ساموئل پتی، معلم ۴۷ ساله درس تاریخ که یک فرزند نیز داشت، در کلاس «آزادی بیان» کاریکاتور‌هایی از پیامبر اسلام برگرفته از مجله طنز شارلی ابدو را به شاگردانش نشان داده بود.

در ماه اکتبر نیز یک اسلامگرای افراطی دیگر، معلم سابق خود دومینیک برنارد را در شهر شمالی «ارس» با چاقو کشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تجمل‌گرایی در رُم باستان؛ خانه‌ مجلل ۲ هزار ساله بی‌نظیر در ایتالیا سر از خاک بر کشید

کلیسایی در لیونِ فرانسه که میزبان پناهجویان جوان است

حکم بی‌سابقه دادگاه فرانسه: «همه زنان افغان» می‌توانند از حق پناهندگی بهره‌مند شوند