Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پاریس دوربرگردان شلوغ خود را به اولین «جنگل شهری» تبدیل می‌کند

تصویرسازی از فاز نهایی پروژه در پاریس
تصویرسازی از فاز نهایی پروژه در پاریس Copyright Luxigon/Ville de Paris
Copyright Luxigon/Ville de Paris
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات شهر پاریس قصد دارند در چهارچوب طرح تبدیل پایتخت فرانسه به یکی از سرسبزترین شهرهای اروپا، یک منطقه پرترافیک را به فضایی پر از درخت تغییر کاربری دهند.

آگهی

قرار است تا پایان بهار سال جدید، تعداد ۴۷۰ اصله درخت از جمله بلوط، زبان گنجشک، افرا و گیلاس وحشی در منطقه‌ای که قبلاً یک دوربرگردان شلوغ بود کاشته شود.

آن ایدالگو، شهردار پاریس در این باره می‌گوید: «این امر به میزان قابل توجهی آلودگی هوا را کاهش می‌دهد. ایجاد این نوع جنگل یا توسعه چنین مکان‌هایی، به ما امکان می‌دهد تا فضای کافی برای پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری داشته باشیم و درنتیجه قادر خواهیم بود استفاده از اتومبیل را کم کنیم.»

خانم ایدالگو، شهردار سوسیالیست پاریس، در سال ۲۰۲۰ میلادی با وعده «سبزسازی گسترده» پاریس و با تعهدی بزرگ برای کاشت ۱۷۰ هزار اصله درخت، دوباره انتخاب شد و اکنون دفتر شهرداری پاریس می‌گوید که تا تابستان سال ۲۰۲۳ میلادی ۶۳ هزار و ۵۰۰ درخت کاشته است. 

کریستف ناجوفسکی، معاون شهردار پاریس می‌گوید ۴۵ هزار درخت نیز امسال کاشته می‌شود که به این ترتیب شهرداری به دو‌ سوم هدف خود نزدیک می‌شود.

به گفته او از زمان بارون اوسمان، معمار شهری نیمه دوم قرن ۱۹ تا کنون، شهر پاریس با بودجه ۱۰۰ میلیون یورویی این‌ همه درختکاری به خود ندیده است.

اما جنگل شهری چیست؟

ناجوفسکی مفهوم جنگل شهری را «بازسازی اکوسیستم یک جنگل» در یک منطقه کوچک شهری تعریف می‌کند. هرچند این تعریف، مخالفان سیاسی او و برخی از فعالان محیط زیست را متقاعد نکرده است.

والری مونتاندون، عضو اتحاد جمهوری‌خواهان و یکی از اعضای شورای شهر پاریس می‌گوید که اصطلاح جنگل شهری «دستکاری کلامی» است.

کاشت نخستین سری درختان در منطقه مونپارناس شروع شده است
کاشت نخستین سری درختان در منطقه مونپارناس شروع شده استعکس: خبرگزاری فرانسه

کریستین ندلک، رئیس سازمان محیط زیست طبیعی فرانسه نیز با انتقاد از این طرح می‌گوید: «جنگل مزرعه درختان نیست، بلکه یک اکوسیستم است. چیزی که قرار است ساخته شود جنگل نیست، بلکه یک بیشه است.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

تحقیقات نشان می‌دهد فضاهای سبز و درختان شهری، بسته به شرایط محلی می‌توانند دما را بین ۲ تا ۱۰ درجه سانتی‌گراد کاهش دهند و جدا از اثرات خنک‌کنندگی، با افزایش شادی، سلامت روانی بهتر، افزایش تعاملات اجتماعی و کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی نیز مرتبط هستند.

شهردار پاریس گفته است قصد دارد به برنامه‌های کاشت درخت ادامه دهد. بنابر اعلام دفتر شهردار، یکی از مکان‌های متعلق به شهرداری نیز پس از میزبانی بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ در پاریس به چنین طرحی اختصاص خواهد یافت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنگل‌هایی که در آلمان و فرانسه جای گورستان‌ها را برای دفن مردگان می‌گیرند

مقامات شهر پاریس پس از ۱۰۰ سال اجازه می‌دهند شناگران در رود سن شنا کنند

گشایش بزرگترین پارک سرپوشیده سگها در دوبی