Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آیا پایان دوره نرخ‌های بهره بالا در اروپا و آمریکا نزدیک است؟

ساختمان بانک مرکزی اروپا
ساختمان بانک مرکزی اروپا Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالی که انتظار می‌رود فدرال رزروِ ایالات متحده، بانک مرکزی انگلستان و بانک مرکزی اروپا طی هفته آینده با هدف کسب اطمینان از ادامه نزول تورم از بالاترین نرخ‌ها در دهه‌های گذشته به ثبات نرخ بهره در سطوح بالای فعلی حکم دهند، فعالان بازارهای مالی امیدوارند که بیم از رکود موجب آغاز روند نزولی شود.

آگهی

بزرگ‌ترین بانک‌های مرکزی جهان در غرب، علی‌رغم انتظارات رو به رشد برای کاهش شدید هزینه‌های استقراض در سال آینده، در بحبوحه نگرانی‌ها در مورد تورم بالا، همچنان آماده حفظ نرخ‌های بهره بالا در نشست‌های تصمیم‌گیری هفته آتی هستند.

با این حال، بازارهای مالی انتظار دارند که نرخ بهره طی سال آینده در بحبوحه کاهش تورم سیر نزولی به خود گیرد؛ چراکه بار سنگین هزینه‌های استقراض بالا بر رشد اقتصادی و پررنگ شدن چشم‌انداز رکود در هر دو سوی اقیانوس اطلس می‌تواند شرایط را برای احزاب در قدرت، به ویژه دموکرات‌ها در آمریکا و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، دشوار کند.  

بررسی صورت گرفته توسط بانک سرمایه‌گذاری نومورا (Nomura) نشان می‌دهد که معاملات اخیر در بازارهای مالی اروپا و آمریکا به امید کاهش ۱.۴ واحد درصدی نرخ بهره توسط فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا و یک واحد درصدی از سوی بانک مرکزی انگلستان، شاهد رونق نسبی شده است.

اما اندرو میلی، رئیس بانک مرکزی انگلستان ماه گذشته گفت: «خیلی زود است که به کاهش نرخ‌ها فکر کنیم. با وجود نرخ تورم ۴.۶ درصد در اکتبر، هنوز هیچ جایی برای رضایت وجود ندارد.»

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو آمریکا نیز در اوایل ماه جاری هشدار داد که با وجود کاهش نرخ تورم به ۳.۵ درصد، هنوز برای قضاوت در مورد این که هدف مهار تورم محقق شده، زود است. البته اقتصاد آمریکا در سه ماهه سوم سال جاری میلای موفق شد تا نرخ رشد ۵.۲ درصد را ثبت کند.

نرخ تورم در منطقه یورو به نزدیکی هدف ۲ درصدی بانک مرکزی اروپا کاهش یافته است. این نرخ در ماه نوامبر ۲.۴ درصد برآورد شده است، در حالی که آلمان به عنوان قدرت اقتصادی اروپا به سمت رکود پیش می‌رود.

در بریتانیا نیز نرخ رشد اقتصادی در اکتبر ۰.۱ درصد کاهش یافته است.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید 

بر این اساس، تحلیلگران بازارهای مالی برآورد می‌کنند که بانک‌های مرکزی محافظه‌کارِ غرب به ویژه فدرال رزرو همچنان با صدور حکم تثبیت نرخ‌های بهره طی نشست هفته آتی، فروپاشی نظام صعود نرخ‌های بهره را به سه ماهه نخست سال ۲۰۲۴ موکول کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بانک مرکزی اروپا در چه شرایطی افزایش نرخ بهره را متوقف خواهد کرد؟

دلار در مسیر ششمین هفته متوالی رشد؛ یورو با احتمال توقف افزایش نرخ بهره، ارزش خود را از دست داد

بانک‌های مرکزی چگونه با افزایش نرخ بهره، تورم را کاهش می‌دهند؟